آیا میان عفونت های قارچی و بیماری های روانی ارتباطی وجود دارد؟‎

image_13950219906381.jpg

سالمین: عفونت های قارچی و بیماری های روانی؛ فکر می کنید میان این دو چه ارتباطی وجود دارد؟ آیا می توان یکی را گواه و نشانه دیگری دانست؟ آیا بروز یکی از این مشکلات زنگ خطری است برای ظهور دیگری؟

به گزارش سالمین به نقل از شفقنا زندگی، ظاهر امر این طور نشان می دهد که با دو پدیده کاملاً بی ارتباط مواجه هستیم؛ اما واقعیت آن است که عفونت های قارچی نشانه ای جدی هستند از احتمال بروز انواع بیماری های روانی. بنا بر تحقیقات گسترده ای که محقیقین دانشگاه جان هاپکینز انجام داده اند، عفونت های قارچی در میان آن گروه از مردانی که به شیزوفرنی یا اختلال دو قطبی مبتلا هستند نسبت به دیگران شیوع بیشتری دارد.

علاوه بر این، آزمایش های انجام شده روی زنان مبتلا به شیزوفرنی و اختلال دو قطبی نشان از آن داشته است که؛ وجود سابقه عفونت های قارچی در بیمار موجب عملکرد ضعیف آنها در آزمون های مربوط به حافظه گشته است. در واقع، زنانی که هیچ گاه عفونت های قارچی را تجربه نکرده اند حتی در صورت ابتلا به بیماری های روانی باز هم از حافظه بهتری نسبت به دیگران برخوردار هستند.

هر چند یافته های این چنینی گواه بر وجود رابطه علت و معلولی میان این دو پدیده نیست؛ ولی هشداری است نسبت به ارتباط وجوه مختلف زندگی ما چگونه یک پدیده و رعایت نکردن اصول سبک زندگی سالم می تواند تبعاتی جبران ناپذیر داشته باشد. اهمیت این یافته ها در این نکته است که در حال حاضر تعداد افراد بی توجه نسبت به اصول و ضوابط زندگی سالم و صحیح رو به افزایش است، افرادی که شاید اگر با تبعات بعدی اعمالشان آشنا شوند تجدید نظری در برنامه های روزانه خود ایجاد کنند.

منبع psychcentral

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

image_13950219265254.jpg

اعزام ۱۵۰۰ کاروان سلامت به مناطق محروم در هفته هلال

سالمین:رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از اعزام ۱۵۰۰ کاروان...

image_13950322634485.jpg

خدمات سلامت پرهزینه و نیازمند مشارکتهای عمومی است

سالمین:رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: خدمات حوزه سلامت...

image_13950322709755.jpg

پیشگیری از سوءتغذیه در ماه رمضان

سالمین:مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟