ارتباط داروهای ضد التهاب با معده و سکته مغذی

التهاب

سالمین نیوز: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی nonsteroidal anti-inflammatory drugs  NSAIDs جزو شایعترین داروهایی هستند که برای درمان دردهای مفصلی، استخوانی و عضلانی بکار برده میشوند. معروفترین داروهای این دسته دارویی، آسپرین و ایبوپروفن (بروفن) هستند. این داروها نه فقط ضد درد بوده بلکه تورم و التهاب را نیز کاهش داده و ضد تب هم هستند. از این داروها برای کاهش خاصیت انعقادی خون هم استفاده میشود. این داروها ممکن است در کاهش سرطان های روده بزرگ موثر باشند. مکانیسم اثر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مهار آنزیم خاصی در بدن است.

علت اینکه به این داروها پسوند غیر استروئیدی هم اضافه شده اینست که مهمترین داروهای ضد التهاب، استروئید ها یا کورتیکوستروئیدها هستند که به اختصار به آنها کورتون هم میگویند. البته عوارض مصرف داروهای کورتیکوستروئیدی یا کورتن ها (مانند عارضه پوکی استخوان) زیاد است ولی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی عارضه پوکی استخوان را ندارند.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» و به نقل از MEDISITE، آسپرین و ایبوبروفن از تولید ترکیب‌هایی که محافظ مخاط دستگاه گوارش هستند پیشگیری کرده و در نتیجه باعث بروز زخم‌معده و خونریزی می‌شوند. در صورتی که این نوع داروها را مصرف کردید و به دنبال آن دچار سوزش معده شدید حتماً با متخصص تماس بگیرید.

برای پیشگیری می‌توانید داروهای ضدالتهاب را همراه با غذا و با یک لیوان بزرگ آب مصرف کنید. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می‌توانند نه‌تنها عامل زخم معده باشند بلکه احتمال ابتلا به سکته‌های مغزی را هم در افراد مبتلا به نارسایی‌های قلبی حاد افزایش دهند. با این حال در صورتی که بنا به تجویز پزشک از این داروها مصرف می‌کنید هرگز آن را سرخود قطع نکنید و با مشاهده عوارض با پزشک تماس بگیرید.

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

image_13950305383325.jpg

طرح تحول سلامت،بیمارستانهای دولتی را از دسته دو به صدر لیگ برتر آورد

سالمین:معاون درمان وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر بیمارستانهای...

image_13950303292855.jpg

باید کاری کنیم که نتوانند باری به سیستم بی‌دروپیکر سلامت تحمیل کنند

سالمین:خیلی از کسانی که به نوعی دست‌اندرکار طرح‌ریزی و اجرای...

image_13950304156408.jpg

دولت ماده واحده حمایت از حیوانات بی‌سرپرست را تعیین تکلیف کند

سالمین:نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بر لزوم رفع خلاء های...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟