افزایش قیمت داروهای ایرانی و خارجی امسال یک رقمی است

image_13950220828116.jpg

سالمین:رئیس سازمان غذا و دارو گفت: داروهای وارداتی امسال گران نمی شوند و بلکه حدود ۵ درصد ارزان می شوند، افزایش قیمت داروهای تولید داخل نیز در حد نرخ تورم خواهد بود بنابراین سرجمع افزایش قیمت کل داروها در سال ۹۵ یک رقمی است.

به گزارش سالمین به نقل از ایرنا،رسول دیناروند درباره تغییرات قیمت دارو در سال ۹۵ افزود: سیاست وزارت بهداشت افزایش قیمت دارو نیست و هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت دارو نداریم و حتی در مورد داروهای وارداتی سیاست وزارت بهداشت کاهش قیمت است.
وی گفت: سال ۹۴ هم همین سیاست را در مورد داروهای خارجی اجرا کردیم و توانستیم در کل قیمت داروهای وارداتی را هشت درصد ارزان کنیم و البته در سال ۹۳ این کاهش قیمت بیشتر بود.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت افزود: سیاست کاهش قیمت داروهای وارداتی امسال نیز تا جایی که اجحافی به مردم صورت نگیرد و دسترسی به دارو کم نشود،ادامه پیدا می کند.

دیناروند افزود: البته قیمت ریالی داروهای خارجی در کشور به تغییر نرخ ارز بستگی دارد، در فراخوانی که برای خرید داروهای خارجی در سال ۹۵ داشته ایم، در بسیاری از اقلام کاهش قیمت نسبت به سال ۹۴ را داشته ایم که البته بخشی از این کاهش قیمت با افزایش نرخ ارز جبران می شود.

وی گفت: به عنوان مثال اگر دارویی که در سال ۹۴ به قیمت ۱۰۰دلار خریداری می شد امسال با چانه زنی ۹۰ دلار خریداری شود، اگر نرخ ارز ۱۰درصد بیشتر شود، قیمت ریالی آن همان قیمت سال قبل خواهد بود و اگر ارز ۱۵ درصد گران شود، قیمت ریالی این دارو در بازار داخلی پنج درصد گران می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: با وجود این احتمالات پیش بینی وزارت بهداشت این است که سرجمع داروهای وارداتی امسال نسبت به سال ۹۴ حدود پنج درصد کاهش قیمت خواهد داشت، البته تغییرات قیمتی دارو تدریجی است و وزارت بهداشت سیاست قیمت گذاری ناگهانی ندارد.

وی درباره تغییرات قیمت داروهای تولید داخل نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تغییرات قیمت داروهای تولید داخل وابسته به نرخ تورم است و در همان حدود نرخ تورم افزایش قیمت خواهند داشت.

دیناروند افزود: داروهای تولید داخل ژنریک هستند و برای حمایت از تولید داخل در مورد این داروها کاهش قیمت نخواهیم داشت اما سقف افزایش قیمت آنها نیز بیش از نرخ تورم نیست.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت گفت: اگر نرخ تورم کشور را در سال ۹۵ یک رقمی پیش بینی کنیم در کل افزایش قیمت کل بازار دارویی کشور نیز زیر ۱۰درصد و یک رقمی خواهد بود.

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

آبله مرغان

بیماری شایع آبله مرغان (واریسلا)

آبله مرغان (واریسلا) آبله مرغان یک عفونت شدیدا مسری است...

image_13950228131460.jpg

راهکار جدید آموزش و پرورش برای جبران کسر بودجه؛ حیاط مدارس مغازه می شود

سالمین: قرار است حیاط مدارس به مکان‌های تجاری تبدیل شود....

image_13950318869771.jpg

توضیحات بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج درباره ادعای جابه‌جایی نوزاد

سالمین:در روزهای اخیر خانواده‌ای در یاسوج که براساس نتیجه سونوگرافی...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟