رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


افسردگی و فاصله طبقاتی دو عامل خودكشی و گسترش آسیبهای اجتماعی در كشور

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۱۹ تعداد نظرات : ۰
افسردگی و فاصله طبقاتی دو عامل خودکشی و گسترش آسیبهای اجتماعی در کشور

سالمین: کارشناسان حاضر در نشست بررسی آسیبهای اجتماعی و خودکشی دو دسته شدند، گروهی افسردگی و اختلالات روانی را عامل اصلی معرفی کردند و گروهی فاصله طبقاتی، رانتخواری و «رژه ثروتمندان» را عامل آن دانستند.

به گزارش سالمین به نقل از ایرنا،نشست بررسی آسیبهای اجتماعی با موضوع خودکشی با حضور کارشناسانی از حوزه روانشناسی، جامعه شناسی و روانپزشکی در وزارت بهداشت برگزار شد.
سید احمدجلیلی، روانپزشک و مشاور سازمان بهداشت جهانی در حوزه روانپزشکی در این نشست گفت: خودکشی بیشتر در بین افرادی مشاهده می‌شود که دچار افسردگی درمان نشده یا مقاوم به درمان هستند.
وی افزود: خودکشی هم خود یک معضل اجتماعی مهم است و هم نشانه وجود آسیبهای اجتماعی متعدد و شدید در یک جامعه است و البته صحبت کردن درباره آن در رسانه ها کار پیچیده‌ای است و گاهی شاید به مصلحت نباشد زیرا بیان این مسئله در جامعه ممکن است خود اثر فزاینده داشته باشد و انگیزه خودکشی را در برخی افراد تقویت کند.
جلیلی گفت: اگر افرادی که دست به خودکشی می زنند، در رسانه قهرمان جلوه گر شوند یا خودکشی عملی غیر اخلاقی معرفی شود، هر کدام ممکن است تبعات منفی داشته باشد بنابراین باید ضوابطی برای انتشار اخبار مربوط به خودکشی تدوین شود و لازم است کارگاههایی برای آموزش اصحاب رسانه در این زمینه برگزار شود.

**رژه ثروتمندان عامل افزایش آسیبهای اجتماعی
میر طاهر موسوی، استاد جامعه شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در این نشست گفت: نیابد از رسانه ها انتظار داشته باشیم آسیبهای اجتماعی را کتمان کنند، این مسائل باید در جامعه مطرح شود تا مسئولان به فکر راه حل بیفتند.
وی افزود: وزارت بهداشت قطعا یکی از متولیان سلامت اجتماعی است و باید در این زمینه برنامه داشته باشد.
موسوی گفت: در جامعه ما به علت اینکه دسترسی به امکانات زنندگی سخت شده است، آسیبهای اجتماعی نیز در سالهای اخیر تشدید شده است و پدیده هایی مانند فقر و افزایش شهرنشینی به این پدیده دامن زده است.
وی افزود: در کمتر از ۵۰ سال پیش ۳۰ درصد مردم کشور شهرنشین و ۷۰ درصد روستایی و مولد بودند اما حالا ۲۸ درصد روستایی غیر مولد و ۷۰ درصد شهرنشین آن هم اکثرا غیر مولد داریم.

**صداقت دیگر ارزش اخلاقی نیست
این جامعه شناس گفت: ارزشهای اخلاقی نیز در جامعه تغییر کرده است، راستی و صداقت دیگر ارزش محسوب نمی شود چرا که فرزندانی می بینند پدرشان سالها با صداقت کار کرده است اما حالا در سن پیری با نداری زندگی می کند.
وی افزود: نظام رانت و فساد در کشور سیستمی شده است، جامعه بین فقیر و غنی دو قطبی شده است، لشکر تهی‌دستان افزایش یافته است و باید مسئله فرادستان و فرودستان را در تحلیل خودکشی لحاظ کنیم.
موسوی گفت: جامعه ما با اکثریت فقیر و اقلیت ثروتمند مواجه است، مهاجرت، اسکان غیر رسمی و نبود برنامه ریزی اجتماعی و فرهنگی در بروز موارد خودکشی موثر بوده است.
وی افزود: ۱۵ میلیون نفر حاشیه نشین در کشور داریم که سالها مورد بی توجهی قرار داشته‌اند و به همین علت آسیبهای اجتماعی و از جمله خودکشی در این مناطق بیشتر است.
موسوی گفت: اضطراب، استرس و افسردگی نیز افزایش یافته است و در بروز موارد خودکشی موثر است، انعکاس اخبار این مسائل موضوع ثانوی است، مسئله اصلی رسیدگی به این آسیبهای اجتماعی و مردمانی است که با نیازهای زیادی مواجه هستند.

**نمایش خودروهای ۳ میلیاردی در خیابان
وی افزود: نمایش رژه ثروت جامعه را تهدید می‌کند و خودکشی را افزایش داده است،‌ افرادی که با خودروهای ۳ میلیاردی و خانه های ۵۰ میلیاردی در جامعه هستند، حسادت و افسردگی را در جامعه گسترش می دهند به همین علت ۷۰ تا ۸۰ درصد خودکشی ها در شهرهاست.
استاد جامعه شناسی دانشگاه علوم بهزستی و توانبخشی ادامه داد: حسادت نه به معنای عامیانه بلکه به معنای عقب ماندن در رقابتهای اجتماعی به این مسئله دامن می زند، در حالی که کشورهای پیشرفته با ایجاد نظام حقوق شهروندی از گسترش این مسائل جلوگیری کردند.
وی گفت: طبقه نوکیسه که در بین مردم رژه ثروت برگزار می‌کنند، در کنار اقدامات صدا و سیما و سخنرانی هایی که الگوهایی وارداتی را ترویج می‌کنند همگی به افزایش آسیبهای اجتماعی و خودکشی دامن زده است.

**افسردگی عامل ۹۵ درصد خودکشی‌ها
احمدعلی نوربالا، مشاور وزیر بهداشت در امور روانپزشکی نیز در این نشست گفت: منابع علمی نشان می دهد بین ۹۰ تا ۹۵ درصد علت خوکشی، افسردگی است و مسائل اجتماعی در رده دوم اهمیت قرار دارد.
وی گفت: خودکشی البته عوامل ژنتیک و بیولوژیک نیز دارد که باید در کنار عوامل روانشناختی مورد توجه قرار گیرد.

*شاه بیت عوامل خودکشی
این روانپزشک ادامه داد: شاه بین عوامل خودکشی، درماندگی و ناامیدی است که باعث افزایش استرس های غیر قابل تحمل می شود و چگونگی کنارآمدن با این مسائل نیازمند آموزش همگانی است.
وی گفت: ‌23.44 درصد مردم کشور نشانگان اختلالات روانپزشکی را دارند، اما همه آنها اختلال جدی ندارند و کسانی که دچار اختلال روانی جدی هستند کمتر از یک درصد جامعه هستند.

مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: افرادی که دچار اختلال روانی هستند، افرادی مغفول، مظلوم و رنجور هستند که به عنوان بیماران خاموش باید مورد توجه قرار گیرند.
نوربالا گفت: این افراد باید به مشاور مراجعه کنند و همان طور که یک بیمار دیابتی یا قلبی به پزشک مراجعه می کنند، افراد دچار اختلال روانی هم باید به روانشناس و روانپزشک مراجعه کنند اما انگ بیماری روانی مانع این نوع مراجعات به روانپزشک است.

وی افزود: در کشور برای کاهش آسیبهای اجتماعی نظام حمایت فرهنگی نداریم به همین خاطر افراد آخر خطی به صورت اقدام خودکشی خودنمایی می کنند.
مشاور روانپزشکی وزیر بهداشت ادامه داد: افرادی هم در فضای پساتحریم با برجسته کردن این نوع مسائل به دنبال اهداف سیاسی هستند.

نوربالا گفت: در آمارهای رسمی گفته شده که بیشترین افرادی که اقدام به خودکشی می کنند افراد ۱۵ تا ۲۴ سال هستند اما گروه سالمندان نیز باید مورد توجه قرار گیرند، سالمندانی که تنها زندگی می کنند با توجه به افزایش سالمندی در کشور، در آینده نزدیک معضل مهمی در کشور خواهند بود.