رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


البرز گرفتار بلای زمین خواری

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ تعداد نظرات : ۰
البرز گرفتار بلای زمین خواری

سالمین: اراضی استان البرز به دلیل شرایط ممتاز زیست محیطی و طبیعی، ارزش دوچندان نسبت به برخی استان ها دارد و به رغم وسعت کم، نسبت به استان های پهناور کشور، بیشتر گرفتار بلای فعالیت سودجویان بوده و اراضی ملی و کشاورزی آن درمعرض تاراج زمین خواران است.

به گزارش سالمین به نقل از ایرنا،آب و هوای استان البرز معتدل و متوسط میزان بارندگی در آن حدود ۲۵۰ میلیمتر در سال است. هر چند در گذشته زمین ها و اراضی کشاورزی حاصلخیز این ناحیه به دلیل وجود رودخانه کرج اهمیت بسیار داشته و اکنون نیز تا حدودی این موقعیت خود را حفظ کرده اما به دلیل اینکه اکنون حجم زیادی از آب رودخانه کرج برای مشروب ساختن تهران استفاده می شود، کشاورزی منطقه رونق گذشته را ندارد و بسیاری از اراضی کشاورزی استان بخصوص شهرستان کرج با مشکلات متعدد روبرو شده است.

آب و هوای استان البرز که می تواند به عنوان بخش شاخص کشور به لحاظ اعمال مدیریت های زیست محیطی مطرح باشد، از انواع خشک سرد، نیمه خشک، مدیترانه ای، مرطوب و مرطوب سرد تشکیل شده است.

این منطقه به لحاظ وضعیت خاص توپوگرافی و اقلیمی از غنای کم نظیر پوشش گیاهی برخوردار بوده و بیش از ۷۰۰ گونه گیاهی در آن اصلی شناسایی شده که نشان دهنده پوشش گیاهی بسیار غنی و حاصلخیزی آن است.
تنوع اقلیمی و شرایط خاص اکولوژیکی و توپوگرافی استان البرز شرایط زیستی مساعدی را برای زندگی انواع وحوش در این گستره فراهم آورده و به همین دلیل زمین خواران فعالیت گسترده ای در آن دارند.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی استان البرز گفت: از زمان تشکیل استان البرز بحث حفاظت از اراضی کشاورزی جزو اولویت های کاری استان و شهرستان های تابعه گرفته است.

عبدالرضا روشن نژاد افزود: برای حفاظت از این اراضی گشت های حفاظت راه اندازی شد که ابتدا اجرای این گشت ها برون سپاری شد، ولی در سال ۹۴ با یک گام به جلو و اختصاص اعتبار لازم برای خرید خودرو مورد نیاز برای گشت، این امر به بخش دولتی واگذار شد.

وی به نقش مردم در حفظ اراضی کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر نتوانیم از ظرفیت و کمک مردمی استفاده کنیم نمی توانیم در جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی موفق باشیم.

وی با اشاره به فعالیت سامانه ارتباطی ۱۳۱، گفت: ارائه مشاوره به تماس گیرندگان از جمله امکانات این سامانه است ولی ارائه گزارش مردمی از تغییر کاربری ها مهمترین کارکرد آن است.

روشن نژاد به فعالیت های بخش امور اراضی اشاره کرد و افزود: حفاظت اراضی مهمترین وظیفه این بخش به ویژه در استان البرز است، زیرا این استان در کنار تهران قرار دارد و این همجواری منجر به افزایش تغییر کاربری ها شده است.

وی بیان داشت: آب و هوای خوش این استان و پوشش گیاهی مناسب آن باعث شده تا مردم برای رفع خستگی و دوری از محیط شهری به دنبال محلی برای گذران ساعاتی خوش باشند که البرز مامنی برای آن ها شده است.
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی البرز گفت: این نگاه به اراضی استان باعث شده تا سودجویان با دست اندازی بر روی اراضی کشاورزی و باغی البرز، این اراضی را از بین ببرند.

وی قطعه قطعه کردن اراضی را مصداق تغییر کاربری دانست و افزود: صاحبان این اراضی و سودجویان با تبدیل این اراضی به قطعات کوچک شروع به ساخت و ساز در آن برای گذران اوقات فراغت می کنند.

وی بهره وری و به جیب زدن پول های کلان توسط سودجویان از طریق این اراضی را دلیل اصلی این تغییر کاربری ها دانست و بیان داشت: برای مقابله با این امر با راه اندازی گشت های حفاظتی در ابتدای امر اقدامات پیشگیرانه انجام می دهیم ولی در صورت تغییر کاربری، موارد را شناسائی و در صورت غیرمجاز بودن ضمن اخطار به صاحبان آن در مراجع قضائی نیز تشکیل پرونده می شود.

روشن نژاد، اقتصادی نبودن کشاورزی را یکی دیگر از دلایل تغییر کاربری عنوان کرد و افزود:اگر کشاورزی اقتصادی نباشد شاید مالک زمین به فکر تغییر کاربری و ارزش افزوده زمین شود.

**شناسائی سه هزار و ۲۴ مورد تغییر کاربری غیرمجاز در البرز
مسئول گشت های حفظ کاربری اراضی کشاورزی استان البرز گفت که سه هزار و ۲۴ تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در سال گذشته در این استان شناسائی شد.

سرهنگ سید ناظم علی نقی نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: از این تعداد تغییر کاربری غیرمجاز، بیشترین بخش احداث بنا به میزان ۲ هزار و ۶۱۵ مورد و ۳۳۱هزار و ۹۲۴ مترمربع و سپس دیوار کشی به طول یک میلیون و ۳۰۶ هزار و ۱۰ متر بوده است.

وی همچنین بخشی از این تغییر کاربری ها را مربوط به محوطه سازی و استخرهای تفریحی دانست و اظهار داشت: براساس قانون مامورین اکیپ های گشت حفاظت اراضی به محض مشاهده ساخت و ساز غیرمجاز می توانند عملیات را متوقف کنند که در سال گذشته ۵۵۸ مورد توقف عملیات صورت گرفته است.
وی گفت: ازتعدادکل تغییر کاربری های غیرمجازشناسائی شده،۸۱۳ مورددرساوجبلاغ، ۷۶۸ مورد در نظرآباد، ۳۶۷ مورد در کرج، ۳۹۸ مورد در اشتهارد، ۵۸۳ مورد در فردیس و ۱۸۵ مورد در طالقان بوده است.

علی نقی، پرچالش ترین شهرستان در تغییر کاربری ها را ساوجبلاغ دانست و افزود: در قانون اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ حفظ کاربری اراضی به مامورین اجازه داده می شود پس از شناسائی، گزارش مصور را با مدارک به مرجع قانونی برسانند و دستور قلع و قمع را دریافت کنند.
وی ادامه داد: به همین منظور در سال گذشته ماموران این حوزه با همراهی ماموران نیروی انتظامی یک هزار و ۸۶ مورد قلع و قمع انجام دادند که منجر به آزادسازی ۵۷۷ هکتار از اراضی کشاورزی شد.

وی میزان قلع و قمع صورت گرفته در سال ۹۳ را ۹۸۵ مورد دانست و بیان داشت: بیشترین اجرای حکم تبصره ۲ در شهرستان ساوجبلاغ بوده که از ۵۷۷ مورد قلع و قمع ۵۰۰ مورد در این شهرستان بوده است.

**بیش از هشت هزار نفر ساعت گشت زنی در اراضی کشاورزی
مسئول گشت های حفظ کاربری اراضی کشاورزی یکی از اقدامات در سال گذشته را راه اندازی اکیپ های گشت دانست و گفت: در سال ۹۳ شرکت های خصوصی متولی این گشت ها بودند ولی بعد از پایان دوره یکساله به این نتیجه رسیدند که این بخش باید به بخش حاکمیتی واگذار شود.

وی ادامه داد: از اسفند ماه سال ۹۳ که رهبر معظم انقلاب تمام دستگاه ها را مکلف کردند تا در بخش حفظ اراضی کشاورزی و ملی و محیط زیست اقدامات جدی داشته باشند، در سال ۹۴ اکیپ های گشت سازمانی در ۱۰ استان بحرانی کشور از جمله البرز راه اندازی شد.

علی نقی افزود: در حال حاضر ۱۴ اکیپ گشت در استان فعال هستند که هر اکیپ شامل سه نفر است که یکی از آنان یک مامور نیروی انتظامی است.
وی اظهار داشت: از شهریور ماه سال گذشته تا پایان سال هشت هزار و ۸۹۷ نفر ساعت گشت زنی توسط این اکیپ ها در اراضی کشاورزی انجام شد که در نهایت منجر به شناسائی سه هزار و ۲۴ تغییر کاربری غیرمجاز شد.

**یک هزار و ۱۱۹ مورد تماس با سامانه ۱۳۱
وی که مدیر سامانه ۱۳۱ دراستان است، گفت: این سامانه از مرداد ماه سال گذشته راه اندازی شد که تا پایان سال ۹۴ یک هزار و ۱۱۹ مورد تماس و پیام مردمی توسط این سامانه دریافت شده است.

وی افزود: از زمان راه اندازی این سامانه و همچنین راه اندازی گشت های حفظ کاربری در استان، عقب نشینی متخلفین بیشتر شده زیرا یکی از عوامل تغییر کاربری ها بنگاه داران هستند و مردم با مراجعه به این افراد برای خرید ویلا و زمین، ابتدا با این سامانه برای اطلاع از مجاز بودن یا نبودن محل مربوطه تماس می گیرند.
استان البرز دارای ۷۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان حدود ۲۵ هزار هکتار اراضی باغی و مابقی اراضی زراعی است.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ابتدا به تشریح تفاوت عنوان زمین خواری و تصرف اراضی پرداخت و افزود: زمین خواری به یک تصمیم از پیش تعیین شده برمی گردد.

عبدالرضا ابراهیمی افزود: در زمین خواری از قبل با هدف و دانش کامل نسبت به تصرف اراضی ملی دولتی در سطح وسیع و با ارتباطاتی خاص اقدام می کنند که بعضی از افراد سست عنصر اقدام به این کار می کنند ولی تصرف اراضی عدوانی نیست و بدان معنا نیست که الزاما تصمیم بر تصرف زمین داشته باشند.
وی اظهار داشت: در تصرف اراضی شاید یک کشاورز در هنگام شخم زدن زمین زراعی خود وارد اراضی ملی شود و معمولا سطح تصرفات کم بوده و چسبیده به مستثنیات است.

وی تاکید کرد: زمین خواری یک پدیده از پیش تعیین شده و برنامه ریزی شده است ولی تصرف معمولا به صورت غیرعدوانی (سهوی) و یا عدوانی (غیرسهوی) است.
ابراهیمی راهکار اصلی برای جلوگیری از تصرف غیرسهوی را ایجاد کمربند حفاظتی دانست و گفت: کمربند حفاظتی حائلی بین اراضی ملی و مستثنیات است که با سازه های بنچ مارک، ایجاد کانال و یا کمربند سبز ایجاد می شود.

وی افزود: در هنگام ایجاد کمربند حفاظتی در مواقعی که احساس شود اراضی ملی و یا شخصی است و بین بخش دولتی و مردم اختلافی به وجود آید، در کمیسیون تعیین اراضی اختلافی موضوع ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به اعتراضات رسیدگی می شود.
معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز بیان داشت: همچنین برای جلوگیری از هرگونه تصرف اراضی ملی، این اداره کل اقدام به تهیه سند تک برگی با استفاده از سندهای کاداستر می کند.

وی گفت: اگر شخصی خواستار تصرف و مستندسازی برای اراضی ملی باشد با اجرای طرح کاداستر سند تک برگی به نام دولت به نمایندگی سازمان جنگل ها اخذ تا به خاطر عدم اطلاع، سوء استفاده به نام اشخاص صورت نگیرد.
این مسئول به تهیه سند کاداستر برای ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی اشاره کرد و اضافه کرد: همچنین بیش از ۹۰ کیلومتر کمربند حفاظتی به صورت بنچ مارک ایجاد شده است.

ابراهیمی یکی از اقدامات این اداره کل برای کم شدن و یا به صفر رسیدن تصرف اراضی را تهیه نقشه مناطق بحرانی، نیمه بحرانی و غیربحرانی برای اراضی ملی و دولتی دانست که یک نقشه راه برای این اداره کل است که کدام مناطق احتمال تصرف بیشتر وجود دارد.

وی یادآور شد: در استان البرز بحث تصرف اراضی به حداقل رسیده که دلیل آن وجود اطلاعات کافی از وضعیت اراضی استان به صورت نقشه های لزومی و گشت و سرکشی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان است.

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز همچنین به همکاری بسیار خوب دستگاه قضائی برای برخورد قاطع با متخلفان اشاره کرد و گفت: حدود ۸۲ درصد اراضی استان سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی دارند.
وی افزود: برای بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی ملی سند مالکیت تک برگی توسط ثبت اسناد صادر شده و مابقی اسناد به صورت دفترچه ای است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز نیز به خبرنگار ایرنا گفت: قبل از هر برخوردی با متخلفان که اغلب به صورت غیرعمد انجام می شود، بایستی مشکلات را برطرف کرد و اطلاع رسانی مناسب به مردم و روستائیان انجام شود که تمام اراضی متعلق به خودشان است.

حامد فرضی افزود: مردم باید بدانند که تصرف اراضی جز اینکه به بیت المال خسارت می زند بایستی در مراجع قضائی نیز پاسخگو باشند.
وی با تاکید بر اینکه استان البرز علیرغم اینکه استانی کوچک است ولی ارزش افزوده اراضی استان در مقابل خیلی از استان های پهناور بیشتر است، اظهار داشت: در حالیکه از ۵۷۰ هزار هکتار اراضی استان ۴۴۰ هزارهکتار را اراضی ملی تشکیل می دهند ولی تمام این اراضی بسیار حائز اهمیت و ارزشمند هستند.

وی با اشاره مجدد به ارزش افزوده بسیار بالای این اراضی گفت: در سال گذشته ۳۳۶ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شد که طی تمام سال های گذشته بالاترین عدد بوده که با احتساب قیمت هر هکتار ۱۰۰ هزار تومان، در کل ۳۳۶ میلیارد تومان سرمایه به بیت المال بازگشته است.

فرضی یکی از اثرگذارترین بخش ها در برگشت این سرمایه به بیت المال را همکاری بسیار خوب و تعامل دستگاه قضا با منابع طبیعی دانست و افزود: بعضی تصرفات ناآگاهانه توسط روستائیان انجام می شود که برای رفع این معضل بایستی اطلاع رسانی مناسب به آن ها انجام شود که حد اراضی مستثنیات و ملی را تشخیص دهند.

وی به ایجاد کمربند حفاظتی که حائلی بین اراضی ملی و مستثنیات است اشاره کرد و اظهار داشت: با احداث این کمربند حفاظتی دلایلی که زمینه ساز این گونه تصرفات بود حل شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: خوشبختانه مردم استان البرز، مردمی آگاه هستند و این آگاهی در لایه های مختلف جامعه باعث شده تا مردم به محیط زیست و منابع طبیعی خود آگاهی و دغدغه داشته باشند.

وی به فعالیت ۲۲ هزار همیار طبیعت در استان اشاره کرد و افزود: همیاران طبیعت چشم بینای و آگاه مجموعه منابع طبیعی هستند که ما را در حفاظت از اراضی کمک می کنند تا تصرف به حداقل برسد.

فرضی با تاکید بر نقش همیاران طبیعت در حفظ اراضی ملی، یادآور شد: در ۱۵ روز ابتدای سال گذشته حدود ۱۷ هکتار از اراضی ملی تصرف شد در حالیکه این عدد در سال جاری با کاهش ۹۰ درصدی به ۱۹ هزار مترمربع رسید.
وی خاطرنشان کرد: این امر نشان دهنده این است که مجموعه یگان حفاظت و منابع طبیعی و دلسوزان این عرصه ها همه کمک می کنند تا شاهد آن روزی باشیم که تصرف اراضی به صفر برسد.

وی با تاکید بر اینکه بحث زمین خواری در استان البرز دیده نمی شود و اکثر اراضی مورد تصرف دولتی قرار می گیرد که به شدت کاهش یافته، افزود: تلفن گویای ۱۵۰۴ آماده دریافت اطلاعات مردم است و رسانه ها نیز بهترین یاور ما در عرصه اطلاع رسانی و حفظ اراضی هستند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی وآبخیزداری استان البرز نیز به فعالیت های این بخش در سال گذشته در خصوص رفع تصرف اراضی ملی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته در راستای اجرای دستور مقام قضائی مبنی بر رفع تصرف اراضی، خلع ید و قلع و قمع از اراضی ملی، ۷۸ فقره احکام صادره اجرا شد.

سرهنگ اردشیر جابری افزود: در این راستا ۳۱۹ هکتاراز اراضی ملی رفع تصرف و به منابع ملی و اراضی دولتی بازگشت.
وی اظهار داشت:همچنین در راستای اجرای تبصره ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری ازجنگل ها و مراتع تعدد ۷۷ فقره عملیات رفع تصرف انجام شد که مساحتی بالغ بر۱۶هکتار رفع تصرف شد.

وی بیان کرد: در مجموع در ۱۲ ماه سال گذشته ۳۳۶ هکتار و ۱۷۷ مترمربع ازاراضی ملی رفع تصرف شد.
جابری در خصوص ارزش افزوده این اراضی که به تعداد ۱۵۵ فقره بوده، گفت: ارزش این اراضی در مجموع سه هزار و ۳۶۰ میلیارد و ۳۷۷ میلیون ریال بوده است.
وی در خصوص تفاوت چشمگیر رفع تصرف اراضی از ابتدای سال جاری تا کنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: با فعالیت چشمگیر مردم و نیروهای یگان حفاظت امسال با کاهش۹۰ درصدی روبرو شده ایم.