رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


انحراف تیغه بینی

نویسنده : peterarana11965 ۱۳۹۴/۱۱/۰۲ تعداد نظرات : ۰
انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی

 در انحراف بینی (Septal Deviation) معمولاً کجی تیغه بینی در قسمت داخلی بینی است و تاثیری روی شکل ظاهری بینی نمی‌گذارد. سپتوم یا انحراف تیغ بینی یکی از شایع ترین مشکلات گوش و حلق و بینی و بیماری های تنفس است.

تیغه بینی دیواره‌ای است که که فضای داخل بینی را به دو حفره مجزای راست و چپ تقسیم می‌کند. قسمت پایینی این تیغه غضروفی و قسمت بالایی آن استخوانی است ، اگر این تیغه به یکی از طرفین انحراف داشته باشد فرد مبتلا به انحراف تیغه بینی یا سپتوم استتیغه بینی نیز مانند سایر اجزای دستگاه اسکلتی تا پایان بلوغ رشد می‌کند و بزرگتر می‌شود . چندین مرکز غضروف سازی واستخوان سازی در رشد هماهنگ تیغه بینی موثرند . بدیهی است اگر به هر دلیلی یکی یا چندتا از این مراکز غضروف‌سازی یا استخوان‌سازی کمتر یا بیشتر از حد معمول رشد کنند، تیغه بینی ممکن است از خط وسط منحرف شده و در ناحیه ای به سمت راست یا چپ کج شود . همه افراد ممکن است درجاتی از انحراف تیغه بینی را داشته باشند.

علائم و نشانه ها

از جمله علائم انحراف تیغه بینی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • انسداد یک یا هر دوی سوراخ های بینی
  • گرفتگی بینی، گاهی در یکی از طرفین
  • آب ریزش دائمی بینی
  • عفونت های سینوسی مکرر
  • احساس درد در صورت و سر
  • تنفس صدادار در هنگام خواب در کودکان و اطفال

 

گاهی اوقات افرادی که به انحراف خفیف تیغه بینی مبتلا هستند این علائم را فقط هنگامی دارند که سرما خورده اند و یا به عفونت تنفسی دیگری دچار شده اند. در این افراد عفونت های تنفسی موجب تورم نسج بینی شده و مشکلات ناشی از عبور هوا را پیچیده تر می کند. اما با بهبود سرما خوردگی معمولاً علائم نیز بهبود می یابد.

در مواردی که انحراف تیغه بینی خیلی شدید باشد، علاوه بر مشکل فوق الذکر می تواندباعث تغییر شکل ظاهری بینی نیز گردد. ناگفته نماند که مهم ترین علامت افرادی که انحراف تیغه بینی حاد دارند تنفس از راه دهان است که به شدت کیفیت خواب این افراد را به هم می زند و اغلب این افراد در طول روز خواب آلود، کسل،خسته و افسرده هستند و به علت تنفس از راه دهان اغلب از خشکی گلو حنجره و برونشیت رنج می برند.

علل و عوامل خطرساز

اگر به هر دلیلی یکی یا چندتا از این مراکز غضروف‌سازی یا استخوان‌سازی کمتر یا بیشتر از حد معمول رشد کنند، تیغه بینی ممکن است از خط وسط منحرف شده و در ناحیه ای به سمت راست یا چپ کج شود . ضربه به بینی یا شکستگی تیغه میانی بینی نیز می تواند موجب انحراف بینی شود. علاوه بر رشد ناهماهنگ فوق الذکر، وارد آمدن ضربه به بینی، یکی دیگر از عوامل اصلی پیدایش انحراف تیغه بینی است. این ضربه ممکن است هنگام تولد نوزاد و حین گذر از کانال زایمان به بینی او وارد شود و یا در طول زندگی اتفاق بیفتد

درمان بیماری

برای‌ ناراحتی‌ خفیف‌، استفاده‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر ضداحتقان‌ها برای‌ کاهش‌ ترشحات‌ بینی‌ ممکن‌ است‌ کافی‌ باشد. آنتی بیوتیک ها برای‌ مقابله‌ با عفونت‌، در صورت‌ لزوم‌ تجویز می‌شود. البته باید گفت انحراف بینی درمان دارویی ندارد (البته برای رفع علائم و عوارض بیماری می توان دارو مصرف کرد) . اگر شدت انحراف تیغه بینی به حدی باشد که باعث انسداد تنفسی شده باشد باید آنرا با جراحی اصلاح کنیم. این عمل می تواند به طور مجزا و یا همراه با اعمال جراحی پلاستیک بینی، پولیپ بینی، جراحی سینوس و یا کوچک کردن شاخک های بینی انجام شود. معمولاً جراحی بینی بعداز سن رشد صورت می پذیرد. روش‌های‌ جراحی‌ عبارتند از:برداشت‌ زیرمخاطی‌ که‌ انسداد را کاهش‌ می‌دهد. رینوپلاستی‌ که‌ بدشکلی‌ کالبدشناختی‌ بینی‌ را اصلاح‌ می‌کند. سپتوپلاستی‌ که‌ انسداد بینی‌ را کاهش‌ داده‌ و نمای‌ آن‌ را بهبود می‌بخشد.