رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


ایجاد زونای چشمی

نویسنده : lderouaux1987 ۱۳۹۴/۰۹/۱۸ تعداد نظرات : ۰
ایجاد زونای چشمی

سالمین نیوز: زونای چشمی از جمله شایع ترین بیماریهای التهابی چشمی در جوامع است که اگر به موقع و کامل تحت درمان قرار نگیرد منجر به کاهش بینایی فرد مبتلا می شود. تحقیقات نشان داده افراد مبتلا به زونای چشمی، نسبت به دیگران، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران: طبق آخرین یافته‌های علمی پزشکی دانشگاه تایپی در تایوان، عفونت زونا خطر بروز سکته در افراد را افزایش می‌دهد و عامل اصلی بروز این عفونت ویروس معروفی بنام آبله مرغان است.

زونای چشمی شایع‌ترین بیماری التهاب چشم محسوب می‌شود که اگر به موقع و کامل تحت درمان و مداوا قرار نگیرد، باعث کاهش بینایی در فرد می‌شود.

این ویروس بعد از بهبودی در سیستم اعصاب ، در سایر بخش‌های بدن نهفته باقی می‌ماند و در نهایت اگر عملکرد سیستم ایمنی بدن افراد حامل زونا بدلیل بیماری، استرس، کهولت سن کاهش پیدا کند، این ویروس در بدن فعال می شود و بیماری زونا را ایجاد می‌کند.

علائم زونا
شروع بیماری زونا با علائمی مثل عفونت، جوش، قرمزی پوست در نواحی پیشانی، بینی و پلک به همراه پیشانی،‌ بینی و پلک به همراه تب، سوزش و سردرد است که افراد در صورت مشاهده این علائم باید به پزشک مراجعه کنند.

حاملین ویروس زونا، بیش از ۸۵ درصد جمعیت جهان
محمد کی پور، اپتومتریست در خصوص زونای چشمی می‌گوید: بیش از ۸۵ درصد از جمعیت جهان از حاملان ویروس زونا هستند که در صورت بروز نقص در سیستم ایمنی افراد این ویروس از حالت نهفته خارج می‌شود و زونای چشمی را ایجاد می‌کند.

کی پور خاطر نشان کرد:این بیماری عمدتا در افراد بالای ۵۰ سال رخ می دهد اما مصرف بعضی از داروهای شیمی درمانی زمینه‌ی فعال‌سازی ویروس زونا را فراهم می‌کند.

عوامل تشدید کننده زونای چشمی
کی پور در پایان گفت: عوارض چشمی این بیماری عمدتا شامل التهاب یا کدورت قرنیه است که سریعا باید تحت نظر پزشک معالج قرار بگیرد و علاوه بر انجام دوره‌های تکمیلی درمان، فرد باید از عوامل تشدید کننده این بیماری مثل استرس و اضطراب اجتناب کنند.

نتایج حاصل از تحقیقات دانشگاه تایپی در تایلند نشان داد، افرادی که مبتلا به زونای چشمی هستند، نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض خطر سکته ایسکمی قرار می گیرند و احتمال ایجاد سکته‌های ناشی از خون ریزی در این افراد کمتر است.

در پایان می‌توان نتیجه گرفت ارتباطی میان افرادی که از داروهای ضد ویروسی استفاده می‌کنند و افرادی که از این داروها استفاده نمی‌کنند، در بروز سکته وجود ندارد.