رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


بحران بی‌پولی و خطر شکست طرح تحول نظام سلامت

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ تعداد نظرات : ۰

سالمین: طرح تحول نظام سلامت، بیش از هر زمانی دچار بحران بی‌پولی شده است. بحرانی که حالا به منتقدان این طرح جرئت ایراد انتقادات صریحی داده است. ذهنیت منتقدان و موافقان به دو بخش کلی مجزا می‌شود، منتقدان این طرح را هزینه بردار می‌خوانند و معتقدند با اجرای طرح پزشک خانواده می‌توان به این دستاورد‌های رسید، بدون آنکه این همه هزینه صرف کرد اما موافقان می‌گویند، دولت باید با تجمیع بیمه‌ها، منابع مالی نظام سلامت را یکدست کند تا بتوان به تخصیص به موقع اعتبارات مانع هدر رفت آنها شد.

به گزارش سالمین، روزنامه وقایع اتفاقیه در ادامه می نویسد: با‌این‌حال چه استدلال موافقان و چه استدلال مخالفان را مبنا قرار دهیم، آنچه باقی می‌ماند تخصیص اعتبارات به نظام سلامت کشور است. درحال‌حاضر وزارت بهداشت با چالش کمبود اعتبارات مواجه شده است، تا جایی که منتقدان پیشنهاد حذف این طرح را ارائه می‌دهند، پیشنهادی با واکنش برخی موافقان آن روبه‌رو شده است. هم‌زمان رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: حذف طرح تحول نظام سلامت، شکاف طبقاتی و بی‌عدالتی در جامعه را ایجاد خواهد کرد و به رفاه اجتماعی به‌شدت آسیب خواهد زد، بنابراین مجلس و دولت باید نقاط ضعف طرح را شناسایی و رفع کنند تا رفاه و آسایش مردم تأمین شود.

رحمت‌الله حافظی ادامه داد: اجرای طرح تحول سلامت مزایای متعددی دارد. مهم‌ترین مزیت آن توجه به سلامت بیش از ۷۰ میلیون نفر و تأمین بخشی از هزینه‌های سنگین درمان است.

او گفت: این طرح نقاط ضعفی نیز دارد که مهم‌ترین آن اختلاف درآمدهای سهم پزشکان گروه‌های داخلی و جراحی از یک سو و اختلاف درآمدهای گروه پزشکان با گروه‌های پرستاری است که موجب بی‌عدالتی درآمدی شده است و باید این رویه اصلاح شود. البته مشکل اصلی ریشه در تدوین گاید لاین‌ها (راهنماهای بالینی) است که باید با کمک انجمن‌های علمی – تخصصی تهیه شود.

مدیرعامل اسبق سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه طرح تحول سلامت در ابتدا تنها به حوزه درمان پرداخت، گفت: امروز شاهد هستیم این طرح به حوزه بهداشت نیز واردشده و مسائل مرتبط با پیشگیری و بهداشت نیز به تدریج مورد توجه قرار گرفته است. البته این طرح تا رسیدن به ایده‌آل‌ها فاصله زیادی دارد و باید ارتقا یابد.

حافظی ادامه داد: وقتی حقی به بخشی از گروه‌های جامعه داده می‌شود، در صورت بازپس‌گرفتن آن موجب نارضایتی فراهم خواهد شد. در ابتدای شروع طرح پرداخت به پزشکان سقف نداشت اما در میانه راه برای این پرداخت‌ها سقف تعیین شد و این مسئله موجب نارضایتی تعدادی از پزشکان و همکاران شده است؛ ازاین‌رو تعدادی از بیماران این پزشکان به سمت بخش خصوصی هدایت شدند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران همچنین تأکید کرد: با اجرای طرح تحول سلامت بدون ایجاد زیرساخت‌ها و با کاهش هزینه‌های درمان مردم، شاهد ازدحام بیماران در بیمارستان‌ها شدیم، زیرا بسیاری از بیماران برای درمان به بیمارستان‌های دولتی تمایل پیدا کردند این بیمارستان‌ها از نظر تجهیزات و تعداد پرسنل با قبل از اجرای طرح تحول، ارتقا پیدا نکرده بود. این رویه موجب شد پرسنل نیز به دلیل نبود حجم زیاد مراجعات و نبود زیرساخت‌های لازم مستهلک شوند؛ ازاین‌رو انتظار است مجلس و سازمان مدیریت برای افزایش تعداد پرسنل و تأمین تجهیزات تخصصی مورد نیاز، پیش‌بینی لازم را به عمل آوردند.

او گفت: یکی از اقدامات اساسی برای حفظ منابع مالی و جلوگیری از اتلاف این منابع، تدوین گایدلاین‌ها بود تا براساس گایدلاین‌ها (راهنماهای بالینی) برنامه درمان بیمار صورت پذیرد. درحال‌حاضر وزارت بهداشت بخشی از تدوین گایدلاین‌ها را آغاز کرده است و هنوز در نیمه راه است اما در حوزه دیگر که باید همراهی وزارت رفاه صورت پذیرد، متأسفانه این نهاد همکاری لازم را نداشته است. البته تعجب می‌کنم چرا این همراهی اتفاق نیفتاده است؛ زیرا اجرای این طرح براساس گایدلاین‌ها و اجرای آن روی یک شبکه ملی اتوماسیون سراسری، هزینه‌های خارج از استانداردها را کاهش داده و از اتلاف منابع بیمه‌ها جلوگیری می‌کند.
این اظهارات در شرایطی است که یکی از انتقاداتی که از این طرح می‌شود، مربوط به افزاش هزینه‌های درمانی مردم است. وزارت بهداشت در دولت یازدهم دست به افزایش تعرفه‌های درمانی زد اما این افزایش منجربه افزایش هزینه‌های درمانی مردم نشد، حال سؤال اینجاست که این اتفاق چگونه رخ داد.

در سه سال اخیر وزارت بهداشت در دولت یازدهم دست برروی زخم‌هایی از نظام سلامت کشور گذاشت که حل آنها می‌تواند قدم‌های بزرگی به نفع مردم باشد. یکی از مهم‌ترین زخم‌های نظام سلامت در ایران، سهم بالای مردم از پرداخت هزینه‌های درمانی است. سهمی که ابتدای سال ۱۳۹۰ هم‌زمان با قدم‌های ابتدایی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، افزایش یافت از ۵۰ درصد از اواخر دهه ۸۰ به ۶۰ درصد ابتدای سال ۹۰ و ۷۰ درصد پایان سال ۱۳۹۱ رسید.

این سهم بالای مردم در حالی است که طبق برنامه پنجم توسعه تا پایان سال پیش‌بینی شده، باید سهم مردم به ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کرد اما این پیش‌بینی روندی معکوس داشت. بااین‌حال وزارت بهداشت در دولت یازدهم در سال‌هایی که گذشت، قدمی بسیار مهم و حیاتی دراین‌زمینه برداشت. طرحی که حیات و ممات وزارت بهداشت در دولت روحانی است و با عنوان«طرح تحول در نظام سلامت» در میان مردم شناخته شده است. سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی اجرای این طرح را از فرودین ۱۳۹۳ کلید زد. او در اولین قدم بیمارستان‌های دولتی را نشانه گرفت و توانست با ترزیق اعتبارات به این بیمارستان‌ها، سهم مردم از پرداخت هزینه‌ها در این بیمارستان‌ها را به ۱۰ درصد برساند. طرحی که وزارت بهداشت را بیش از سایر وزارتخانه‌ها در کشور موفق جلوه داد و فاز‌های بعدی آن طرح نیز یکی پس از دیگری آمدند.

پس‌از‌آن وزارت بهداشت در آبان ۱۳۹۳ تعرفه‌های درمانی را تا سه برابر افزایش داد تا با این اقدام در قدم اول بتواند هزینه‌های تمام شده درمانی را واقعی‌تر کند و ازسوی‌دیگر بهانه پزشکان برای دریافت زیر میزی را از بین ببرد. هم‌زمان با برنامه‌ریزی دقیق موفق شده است که با این افزایش سه برابری تعرفه‌های درمانی نه تنها هزینه‌های پرداختی مردم افزایش نیابد بلکه کاهش بالایی نسبت به گذشته داشته باشد.

این فرایند یعنی افزایش تعرفه‌ها و عدم دریافت این افزایش از مردم ضلع سوم بهداشت و درمان کشور، یعنی سازمان‌های بیمه‌گر را با فشار بی‌سابقه‌ای مواجه کرده است. به‌این‌معنا که این‌بار بار ناشی از افزایش تعرفه‌های درمانی نه بر دوش مردم که بر دوش سازمان‌های بیمه‌گر خواهد بود. حالا چالش افزایش تعرفه‌های درمانی، دوباره می‌تواند سازمان‌های بیمه‌گر را دچار چالش کند و از آن‌ طرف دیگر هزینه‌های درمانی مردم را افزایش دهد. به‌همین دلیل به نظر می‌رسد، دولت یازدهم باید از تجربه تلخ دولت دهم استفاده کند.

براساس قانون دولت باید ۱۰ درصد از عواید حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را در اختیار نظام بهداشت و درمان کشور قرار دهد. سهمی که تاکنون فقط ۵۰۰ میلیارد از آن نقد شده است و پنج هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان از آن در هاله‌ای از ابهام است. در دولت دهم این سهم برای وزارت راه رفت و وزارت بهداشت از آن محروم شد و پس‌ازآن مشکلات مالی متعددی را برای این وزارتخانه ایجاد کرد. حالا دولت یازدهم می‌تواند با اختصاص به موقع این سهم سازمان‌های بیمه‌گر از کسری بودجه شکننده خارج کند و مانع افزایش هزینه‌های درمانی به نفع مردم شود.