بیماران سرطانی در حال مرگ به مراقبت شما نیاز دارند

 سالمین نیوز: “امام صادق علیه السّلام مى فرمایند: یاد مرگ شهوات را در نفس مى میراند و مراکز روئیدن غفلت را نابود مى کند و قلب را به وعده هاى خدا، تقویت مى نماید و طبع را رقیق کرده و نشانه هاى هوى را مى شکند”

 مساله ای که مورد توجه کلیه جوامع بشری و تمامی کشورهای جهان قرار دارد این است که همه می دانند وقتی نخستین پنج سال دوره طفولیت و خطرات ناشی از بیماریهای خاص این دوره سپری گردد و پا به سن بلوغ گذاشته شود باخطری دیگر روبه رو خواهند شد و آن خطر مرگ به علت سرطان است و در فرانسه هر سال ۴۵۰ هزار نفر می میرند که مرگ ۱۳۰ هزار نفر آنان به علت سرطان است.

یک بررسی در ایالات متحده آمریکا نشان داد که ۹۰% بیماران سرطانی در مرحله مداوای تسکینی دار فانی را وداع کرده اند.

مرگ فعال فرایندی است که تمام سیستمهای بدن نارسا می شوند و معمولاً این فرایند بمدت ۱۰ تا۱۴ روز اتفاق می افتد (هر چند که این فرایند می تواند در کمتر از ۲۴ ساعت هم اتفاق بیفتد) و ترم “ساعتهای آخر” (۱) به ۴ تا۴۸ ساعت آخر زندگی اطلاق می شود.

سرطان ممکن است قربانی خود را قبل از مرگ هم سالها با درد و رنج قرین سازد و او را در گوشه ای خلوت و بی کس و تنها به آزارش بپردازد. بنابراین چنین شخص دردمندی که در شرف مرگ است به چه احتیاج دارد؟ او در مرحله اول می خواهد که به هر تدبیر, دردش تخفیف یابد, چرا به او اجازه دهیم از دردی که قابل اجتناب است رنج ببرد در خیلی از جاها بسیاری از اطرافیان نمی دانند که چگونه با استفاده از داروهای ارزان قیمت می توان به کمک بیمار زجر کشیده شتافت و درد و رنجش را تسکین داد.

در اقدامات بعدی زمانی که متوقف کردن پیشرفت های بیماری در شخص غیرممکن می شود از تحقیق و بررسی بیشتر درباره بیماری او و انجام معاینات آزاردهنده پزشکی باید دست کشید و آزمایشهای رنج آور و رادیولوژی و نمونه گیریهای مکرر از خون و ادرار و غیره را حتی الامکان متوقف کرد. تنگی نفس یکی دیگر از عوارض مزاحم در مراحل آخر است که گاهی هم چاره ندارد. برای ناراحتی های گوارشی غالباً داروهای موثر وجود دارد: گرچه برطرف کردن بعضی از آنها احتیاج به دارو ندارد بعضی بی اشتهایی ها با رفع مشکلاتی که در دهان بوجود آمده است از بین می رود و بعضی دیگر با توجه به رژیم غذایی و رعایت تنوع غذا اصلاح می گردد. برای بیماران کم اشتها که ناچار بایستی غذای له شده مصرف کنند نحوه ارائه غذا و تزیین بشقاب آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

از نظر عوارض روحی و عاطفی اولین نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد اضطراب و ترس ناشی از فکرکردن درباره مرگ قریب الوقوع است. این اضطراب و دلواپسی ممکن است به حدی برسد که پزشک برطرف کردن و درمان آن را لازم بداند. اگر با صمیمیت و مهربانی به درد دل بیمار گوش داده شود این کار از هر درمان مهمتر و مؤثرتر است.

ساعات پایانی

در کنار بستر این بیماران باید حوصله زیادی به خرج داد زیرا برای آنان شرح دادن مسائل و مشکلاتشان کار آسانی نیست.

اختلالات روانی بصورت هذیان گویی که گاهی در مراحل پایانی عمر و قبل از مرگ بروز می کند همیشه معلول متاستازهای مغزی نیست بلکه عکس العمل وحشت بیمار از مرگ است. بعضی از افراد در پایان زندگی خود یک رشته سئوالات معنوی را مطرح می سازند و معنی حیات را جستجو می کنند و می خواهند قبل از مرگ با دین و آئین خود ارتباط برقرار کنند. اصولاً مراجع مذهبی در همه ادیان نقش مهمی در تسکین آلام و آرامش بخشیدن به آخرین لحظات زندگی افراد دارند و برای صحبت با بیماران رو به  مرگ مناسبترین کسانند. جوامع مراجع مذهبی جزء تیم مراقبت کننده از بیمار مشرف به مرگ می باشند. از جمله مراقبتهای دیگر از بیماران مشرف به مرگ برآورده کردن خواسته های اعضای خانواده وی می باشد.

اعضای خانواده اغلب میخواهند در لحظه آخر در کنار بیمار حضور داشته باشند و سعی دارند که در مراقبتهای فیزیکی از بیمار شرکت کنند که در این زمان پرستار می تواند با آموزش پروسیژرهای ساده به آنها و انجام آن برای بیمار این نیاز آنها را برآورده کند. با این حال عوامل دیگر نیز در زندگی بیمار وجود دارند که می توانند تسلی بخش او باشند . مثلاً بسیاری از بیماران در حال مرگ احساس می کنند که به حضور بستگان نزدیک و عزیزان خود احتیاج دارند. بنابراین هر کار ممکنی را باید انجام داد. زیرا همیشه نظر بیمار رو به مرگ نظری قاطع است و کمک به این افراد و حمایت از آنان باید یک وظیفه پزشکی و پرستاری و یک حق مسلم برای بیماران تلقی شود و هر کشوری باید متناسب با فرهنگ و امکانات خود به بهترین وجه ممکن از بیماران در حال مرگ مراقبت کند.

صدیقه شطی- فریبا قدس بین/ شیراز- دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه (س)

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

کیفیت، اعتبار بخشی و ایمنی بیمار از ابعاد مهم اداره بیمارستان هاست

سالمین: معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: کیفیت، اعتبار بخشی...

پرستار، نظافتچی نیست!

سالمین: روز گذشته گزارشی با عنوان مرگ بیمار به علت...

واردات سالانه میلیون ها تُن محصولات دستکاری شده ژنتیکی به کشور

سالمین-*علی متولی‌زاده‌اردکانی: عضو هیأت علمی مرکز مطالعات علم فرهنگستان گفت:...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟