بیماری ام اس و علل عجیب

بیماری ام اس

سالمین نیوز: اِسکلروزِ چندگانه که با نام اختصاری اِم‌اِس یا MS نیز شناخته می‌شود، یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. این آسیب دیدگی در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند می‌تواند اختلال ایجاد کند و باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌های زیاد و مشکلات جسمی شود. اسکلروز متعدد یا همان ام اس یک بیماری خود ایمنی است که سیستم عصبی بدن را درگیر خود می‌کند و به دو عامل ژن و محیط زیست وابسته است.

به گزارش سالمین نیوز به نقل از سلامانه از msn، یکی از نکاتی که کارشناسان را سردرگم کرده این است که‌ام اس زنان را بیشتر درگیر خود می‌کند تا مردان. همچنین افرادی که نزدیک به قطب‌های زمین زندگی می‌کنند، مانند استرالیا، نیوزیلند، بخش‌هایی از شمال آمریکا، کانادا و ایسلند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند نسبت به کسانی که نزدیک به خط استوا زندگی می‌کنند.

کمبود ویتامین دی در بدن، با ام اس رابطه دارد و کسانی که در نقاط دور از استوا زندگی می‌کنند، به دلیل ماه‌های طولانی تاریک بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند.

عجیب است اما می گویند مادرانی که در زمستان باردار می‌شوند، فرزندانشان بیشتر در معرض خطر ام هستند. در فصل بهار و تابستان به دلیل نور کافی خورشید و جذب بیشتر ویتامین دی توسط بدن مادر باردار، خطر ابتلای فرزندان به ام اس کاهش می‌یابد.

به علاوه در سفید پوستان بخصوص اصل و نسب‌های اروپایی تبار، ام اس شایع‌تر است. آفریقایی‌ها، آسیایی‌ها، اسپانیایی‌ها و برخی بومیان آمریکایی در معرض خطر کمتری هستند.

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

image_13950308556290.jpg

اینفوگرافیک / میزان آزار جنسی در اتحادیه اروپا

سالمین: آزار جنسی به یکی از شایع ترین ناهنجاری‌ها در...

image_13950308473811.jpg

اختلاف مردم و دولت،علت سنددار نشدن ۱۰هزار هکتار‌ از‌ اراضی شمال تهران

سالمین:رئیس سازمان امور اراضی کشور از بررسی مشکل سند دار...

به علت گرما؛ کنتورهای برق در اهواز آتش می گیرند

سالمین: مدیر عامل سازمان آتش نشانی اهواز گفت: در ۲۴...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟