بیماری ام اس و علل عجیب

بیماری ام اس

سالمین نیوز: اِسکلروزِ چندگانه که با نام اختصاری اِم‌اِس یا MS نیز شناخته می‌شود، یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. این آسیب دیدگی در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند می‌تواند اختلال ایجاد کند و باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌های زیاد و مشکلات جسمی شود. اسکلروز متعدد یا همان ام اس یک بیماری خود ایمنی است که سیستم عصبی بدن را درگیر خود می‌کند و به دو عامل ژن و محیط زیست وابسته است.

به گزارش سالمین نیوز به نقل از سلامانه از msn، یکی از نکاتی که کارشناسان را سردرگم کرده این است که‌ام اس زنان را بیشتر درگیر خود می‌کند تا مردان. همچنین افرادی که نزدیک به قطب‌های زمین زندگی می‌کنند، مانند استرالیا، نیوزیلند، بخش‌هایی از شمال آمریکا، کانادا و ایسلند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند نسبت به کسانی که نزدیک به خط استوا زندگی می‌کنند.

کمبود ویتامین دی در بدن، با ام اس رابطه دارد و کسانی که در نقاط دور از استوا زندگی می‌کنند، به دلیل ماه‌های طولانی تاریک بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند.

عجیب است اما می گویند مادرانی که در زمستان باردار می‌شوند، فرزندانشان بیشتر در معرض خطر ام هستند. در فصل بهار و تابستان به دلیل نور کافی خورشید و جذب بیشتر ویتامین دی توسط بدن مادر باردار، خطر ابتلای فرزندان به ام اس کاهش می‌یابد.

به علاوه در سفید پوستان بخصوص اصل و نسب‌های اروپایی تبار، ام اس شایع‌تر است. آفریقایی‌ها، آسیایی‌ها، اسپانیایی‌ها و برخی بومیان آمریکایی در معرض خطر کمتری هستند.

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

image_13950227597468.jpg

توصیه هایی برای بعد از دعوای زوجین

سالمین: دعوای زن و شوهری یک اتفاق طبیعی است؛ چرا...

image_13950220188549.gif

وضعیت موجود شایسته معلمان نیست

سالمین: مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش گفت: معلمان...

image_13950227152558.jpg

یک نوشیدنی برای ضد عفونیِ دستگاه گوارش

سالمین:می‌توان با مصرف نوشیدنی ضد ویروس و انگل به راحتی...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟