ترش کردن و احساس سنگینی معده

ترش کردن

سالمین نیوز: کاهش ترشحات گوارشی از جمله مشکلاتی است که برخی به آن مبتلا هستند و هضم و جذب برخی مواد غذایی برای ایشان مشکل می باشد.

کمبود ترشح شیره های گوارشی و از آن جمله اسید معده

سالمین نیوز به نقل از سیمرغ می گوید، بررسی های پزشکی نشان داده که میزان ترشح شیره های گوارشی و از آن جمله اسید معده در برخی افراد می تواند به دلایل ژنتیکی از دوران کودکی کم باشد که همین امرباعث می شود تا آنها نتوانند هر ماده غذایی را به راحتی استفاده نمایند.

مشکل اصلی کاهش ترشح شیره های گوارشی

مشکل بزرگ مبتلایان به ترشح کم شیره های گوارشی در مصرف منابع غذایی گوشتی می باشد. در واقع این افراد به راحتی نمی توانند گوشت و غذاهای حاوی گوشت های تکه ای را هضم نمایند. بنابراین در صورت مصرف یک وعده غذایی گوشتی در هضم و جذب آن دچار مشکل می شوند و عوارضی مانند ترش کردن بعد از صرف غذا، سنگینی معده و احساس پری از جمله شکایات این افراد می باشد.

البته تنها مشکل این افراد مصرف غذاهای گوشتی نیست، بلکه غلات و حبوبات نیز می توانند باعث نفخ زیاد در معده و روده آنها شود.

البته این افراد مواد غذایی کربوهیدراته بخصوص مواد نشاسته ای و کربوهیدراته های تصفیه شده مانند نان و برنج و ماکارونی بدون سبوس را به راحتی و به مقادیر زیاد می توانند مصرف کنند. به علاوه این که به دلیل گرسنگی های مخفی که ناشی از کمبود برخی مواد مغذی در بدنشان است، اکثرا در روز به ریزه خواری و مصرف تنقلات شیرین روی می آورند. اما در وعده های اصلی تمایلی به مصرف یک غذای کامل نشان نمی دهند. همین امر باعث می شود تا به مرور زمان دچار اضافه وزن و چاقی شوند.

راه درمان

اگرچه درمان های دارویی برای تنظیم ترشح شیره های گوارشی سودمند است و می تواند در یک دوره مشخص درمانی فرد زیر نظر پزشک از این داروها استفاده نماید. اما در کنار دارو درمانی، باید به چند توصیه تغذیه ای نیز توجه نماید.

موارد تغذیه ای

– برای تنظیم اشتها و دریافت کافی مواد غذایی حتما سعی شود در وعده های اصلی از گوشت چرخ کرده به جا گوشت های تکه ای استفاده گردد و به هیچ عنوان مصرف گوشت قطع نشود. مشاهدات پزشکان نشان داده افراد مبتلا به ترشحات پایین شیره های گوارشی، در صورتی که گوشت های چرخ شده در غذاهای خود استفاده نمایند، مشکلی برای ایشان پیش نمی آید.

– حتما غلات و حبوبات به مدت ۲۴ ساعت خیس خورده باشند و سپس طبخ گردند تا مواد نفاخ از غلات و حبوبات جدا شوند.

– مصرف میوه و آبمیوه طبیعی، که البته نوع میوه مصرفی و میزان مصرفش وابسته به تحمل فرد دارد. در مواردی که در اثر مصرف میوه احساس دل درد جزئی برای فرد ایجاد می شود، بهتر است از آبمیوه طبیعی استفاده گردد.

– مصرف منظم و کافی آب در روز. حداقل روزانه ۳ لیتر آب نوشیده شود. متخصصان تغذیه معتقدند در صورتی که آب به مقدار کافی نوشیده شود، میزان ترشح شیره های گوارشی تا حدی زیادی تنظیم می گردند.

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

معده

چرا معده سر و صدا می کند؟

سالمین نیوز: بدن انسان یک دستگاه شگفت انگیز است که...

کرم

آلودگی به کرم آسکاریس!

کرم های روده ای سالمین نیوز: کرم‌های انگلی انسان به...

نوشابه گازدار

نوشابه مصرف نکنید!

مضرات مصرف نوشابه های گاز دار بر سلامتی: مصرف نوشابه...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟