رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


تغذیه مناسب بعد از مسمومیت غذایی

نویسنده : lderouaux1987 ۱۳۹۴/۱۰/۰۲ تعداد نظرات : ۰
تغذیه مناسب بعد از مسمومیت غذایی

سالمین نیوز: علائم مسمومیت غذایی ( استفراغ، اسهال، تهوع، سردرد و درد شکمی ) معمولاً ۱ – ۳ روز بعد از خوردن غذای آلوده شروع می شود به همین ترتیب، مسمومیت غذایی به طور قابل توجهی می تواند روی سلامت شما تاثیر بگذارد و مشاوره تغذیه ای در مسمومیت با مواد غذایی بسیار مهم است. در اینجا چند دستورالعمل مهم در مورد خوردن و اجتناب از خوردن پس از مسمومیت غذایی ارائه می شود.

دکتر پیام فرحبخش متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص مسمومیت های غذایی و بهترین مواد غذایی بعد از مسمومیت گفت: علت ایجاد مسمومیت در افراد مصرف غذاهایی تاریخ گذشته و مانده است به طور مثال غذاهایی که طولانی مدت در یخچال نگهداری میشوند و یا در خارج از یخچال و در مکان‌های گرم نگهداری می شوند باعث ایجاد باکتری و قارچ در غذا می شود که می‌تواند مسمومیت را در افراد بوجود آورد.

وی افزود: یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث انتقال آلودگی به غذاها شود این است که در بعضی مواقع افراد از چاقوهای مشترک برای خرد کردن سبزی و گوشت استفاده می کنند که این خود باعث بوجود آمدن سم بوتولونیم می شود که این خود کاملا خطرناک است.

وی در ادامه گفت: از علائم مسمومیت های غذایی می توان به تهوع و استفراغ ، اسهال همراه با درد اشاره کرد.

وی بیان کرد: مسمومیت غذایی بین ۶ تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف غذای مسموم خود را نشان می دهد.

وی اشاره کرد: مصرف مایعات با غذاهایی مثل پلوگوشت ساده و میوه‌هایی اعم از سیب و موز، سبزیجات پخته و ماست و دوغ می تواند بهترین غذاها در بعد از مسمومیت باشد زیرا انرژی را در فرد افزایش و مسمومیت را کاهش می دهد.

وی در پایان گفت: همچنین مصرف غذاهایی همچون غذاهای سنگین مثل سرخ کرده‌ها مسمومیت را نیز افزایش می دهد.

هنگامی که استفراغ برطرف شد به تدریج مصرف نوشیدنی های روشن مانند نوشیدنی های ( الکترولیت، آب سیب و آب ) را مصرف کنید.

موز، سیب، برنج و نان تست دارای حداقل پتانسیل تحریک کننده معده می باشد و به غلبه بر اسهال کمک می کند.

مصرف طرفدار پروبیوتیک مانند ( لاکتوباسیلوس بولگاریکوس و لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس) که به حفظ فلور باکتریایی نرمال ( باکتری های خوب انسان دوستانه ) در روده کمک می کند.

مطالعات در حیوانات نشان داده که ترکیبی از داروهای گیاهی چینی و ژاپنی (به طور عمده برای لیستریا) استفاده می شود و می تواند نتایج مطلوب موثر در مورد مسمومیت غذایی بدهد. این ترکیبات فعال شامل کلاه بره (lateriflora Scutellaria)، ریشه گل صد تومانی (Paeonia officinalis )، شیرین بیان (Glycyrrhiza glabra)، ریشه زنجبیل ( Zingiber officinale )، ریشه گون (membranaceus  Astragalus )، پوست درخت دارچین چینی (aromaticum Cinnamomum) و جینسنگ آسیایی ( Panax ginseng ) می باشد.