رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


تنگی مجرای ادرار در زنان

نویسنده : peterarana11965 ۱۳۹۴/۱۱/۱۰ تعداد نظرات : ۰
تنگی مجرای ادرار در زنان

تعریف

مجرای ادرار یک ساختمان لوله ای شکل است که از طریق آن در حین ادرار کردن، ادرار از داخل مثانه به بیرون هدایت می شود. تنگ شدن این مجرا یک بیماری محسوب می شود.

علائم و نشانه ها

بیمارانی که دارای تنگی مجرای ادرار هستند ممکن است دچار علایم ادراری آزاردهنده مثل جریان ادرار ضعیف و باریک، معطل شدن در حین ادرار کردن، و زور زدن جهت خالی کردن مثانه شوند.

تنگی مجرای ادرار در خانم ها ۴ تفاوت عمده با تنگی مجرای ادرار در مردان دارد:
خیلی کمتر از مردان دیده می شود.
شدت آن از تنگی مجرای ادرار در مردان کمتر است.
درمان آن اکثرا راحت تر از درمان تنگی مجرای ادرار در مردان می باشد.
بیشتر از مردان می تواند منجر به بی اختیاری ادرار شود.
جالب است بدانیم که اکثر خانم های مبتلا به تنگی مجرای ادرار با علایم ادراری تحریکی مثل تکرر ادرار، احساس فوریت در ادرار کردن و بی اختیاری ادراری مراجعه می کنند

علل و عوامل خطرساز

علل تنگی مجرای ادرار در خانم ها عبارتند از:
عفونت
ضربه
دستکاری مثل سوند زدن
و هر نوع جراحی بر روی مجرای ادرار
تنگی مجرای ادرار در خانم ها نادر است ولی گشاد کردن مجرای ادرار در خانم ها زیاد انجام می شود، اگر خانمی دارای تنگی مجرای ادرار نباشد، همین گشاد کردن مجرای ادرار ممکن است سبب پارگی مجرای ادرار و ایجاد تنگی واقعی مجرای ادرار گردد.

درمان بیماری

درمان بستگی به محل تنگی، شدت و وسعت آن دارد. بسیاری از تنگی های مجرای ادرار در خانم ها را می توان با گشاد کردن های مکرر مجرا درمان کرد ولی مدت زمانی که بعد از هر بار گشاد کردن مجرا بیمار راحت خواهد بود، متغیر است. در تعداد قابل توجهی از بیماران تنگی عود می کند. به ندرت نیاز به این می شود که یک عمل ترمیمی باز بر روی مجرای ادرار صورت گیرد ولی باید گوشزد کرد که به علت کوتاهی مجرای ادرار در خانم ها، هرگونه دستکاری مجرا می تواند منجر به بی اختیاری ادرار گردد.