رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


تنگی مجرای ادرار در مردان

نویسنده : peterarana11965 ۱۳۹۴/۱۱/۰۷ تعداد نظرات : ۰
تنگی مجرای ادرار در مردان

تعریف

تنگی مجرای ادرار عبارت از باریک شدن مجرای عبور ادرار به علت ضربه یا عفونت می باشد. مجرای ادرار در مردان دارای یک پوشش مخاطی بسیار ظریف است که اگر مختصر آسیب ببیند، با ترمیم آن مجرا تنگ می شود. تنگی مجرای ادرار در مردان یک بیماری خطیر است و شدت آن از بسیار مختصر تا بسیار شدید متفاوت می باشد. تنگی مجرای ادرار برای مرد خیلی آزاردهنده و پرهزینه است؛ چون اغلب نیاز به گشاد کردن و میل زدن مکرر، سوند زدن مکرر و یا اعمال جراحی مکرر دارد. مجرا در مردان به ۲ قسمت بزرگ تقسیم می شود: مجرای خلفی که در داخل لگن قرار دارد و مجرای قدامی که در بیرون از لگن می باشد (اشکال ۳-۱). تنگی مجرای خلفی خطرناک تر و پر عارضه تر از تنگی مجرای قدامی است

علائم و نشانه ها

علایم تنگی مجرای ادرار بسیار متغیر هستند و بیمار نباید این علایم را نادیده بگیرد. هر قدر تشخیص تنگی مجرای ادرار زودتر اتفاق بیفتد پیش آگهی بهتر است چون اماکن درمان زیادتر می باشد. در مراحل پیشرفته تنگی مجرای ادرار درمان کامل تقریبا غیر ممکن است.علایم تنگی مجرای ادرار را به شرح زیر می توان خلاصه کرد:

وجود خون در مایع منی
ادرار کدر
وجود خون در ادرار
ضعیف و باریک شدن جریان ادرار، گاهی جریان ادرار به علت تنگی شدید بسیار باریک می شود.
مشکل در ادرار کردن (برای خالی شدن مثانه بیمار باید زور بزند)
ترشح از مجرا
تکرر ادرار
احساس فوریت در ادرار کردن (همین که بیمار احساس ادرار کردن پیدا می کند، بلافاصله باید مثانه خود را خالی کند)
عدم توانایی به ادرار کردن، اگر رفته رفته تنگی شدیدتر شود به مرحله ای می رسد که مجرا کاملا کیپ شده و بیمار نمی تواند مثانه خود را خالی کند. در اصطلاح به آن شاش بند شدن یا احتباس ادراری گفته می شود.
بی اختیاری ادراری در بعضی انواع تنگی مجرای ادرار اسفنکترهای ادراری آسیب دیده و بیمار به خوبی قادر به کنترل کردن ادرار خود نمی باشد.
احساس سوزش در حین ادرار کردن
احساس درد در قسمت تحتانی شکم
درد در ناحیه لگن
پخش شدن ادرار
تورم آلت تناسلی

علل و عوامل خطرساز

تنگی مجرای ادرار علل بسیار زیادی دارد و بسیاری از موارد آن قابل پیشگیری است. مهم ترین علل تنگی مجرای ادرار به قرار زیر هستند:
عفونت های راجعه: عفونت های مجرای ادرار یکی از علل مهم تنگی مجرای ادرار می باشند. افرادی که مکررا به علت بیماری های آمیزشی مثل سوزاک و کلامیدیا دچار عفونت مجرای ادرار می شوند، در نهایت مبتلا به تنگی مجرای ادرار خواهند شد. از خصوصیات تنگی های ناشی از عفونت متعدد بودن آن ها است.
دستکاری مجرا: هر نوع دستکاری نامناسب مجرا به علت آسیب به مخاط آن می تواند سبب تنگی مجرای ادرار شود. مثلا سوند زدن نا مناسب، وارد کردن اشیا مختلف به داخل مجرا و غیره.
ضربه: ضربه یکی از علل مهم و خطیر تنگی مجرای ادرار است. وارد شدن ضربه می تواند از نوع بسیار اندک تا نوع بسیار شدید که سبب قطع کامل مجرای خلفی می شود، متفاوت است. در حین ورزش هایی مثل کاراته ضربه وارده به ناحیه مجرا می تواند منجر به تنگی مجرای ادرار شود. گاهی بعضی ها با شوخی با کفش های نوک باریک به ناحیه میاندوراه ضربه وارد می کنند. آن می تواند سبب تنگی مجرای خلفی شود. خطرناک ترین نوع ضربه، حین تصادفات رانندگی یا سقوط از بلندی اتفاق می افتند. در حین تصادف یا سقوط از بلندی استخوان لگن شکسته و قطعات آن سبب قطع مجرای ادرار خلفی می شوند و بدترین نوع تنگی مجرای ادرار را ایجاد می کنند. پس از قطع کامل مجرای ادرار خلفی، بیمار دیگر نمی تواند ادرار کند و در این بیماران یک سوند از راه شکم در داخل مثانه گذاشته می شود و ۳ ماه بعد نسبت به ترمیم مجرا با اعمال جراحی مختلف اقدام می شود که اغلب ناموفق است.
اعمال جراحی: به دنبال بعضی از اعمال جرای مثل جراحی پروستات مجرای ادرار گاهی دچار تنگی می شود.

درمان بیماری

درمان تنگی مجرا برحسب محل، شدت و وسعت آن متفاوت است و اغلب بعد از هر نوع درمانی تنگی عود می کند و بیمار نیاز به مداخلات مکرر دارد. اقدامات درمانی عمده در تنگی مجرای ادرار به قرار زیر هستند:
گشاد کردن تدریجی مجرا با سوندهای مخصوص
بریدن محل تنگی با چاقوی مخصوص: این نوع درمان در موادردی که طول تنگی زیاد نیست و محل آن در ناحیه اسفنکتر ادراری قرار ندارد، امکان پذیر می باشد. پس از بریدن محل تنگی، مجرا با سوندهای مخصوصی متسع شده و در پایان یک سوند مثانه گذاشته شده و آن پس از چند روز تا چند هفته بنا به تشخیص پزشک برداشته می شود. معمولا پس از بریدن محل تنگی، بیماری عود می کند و بیمار نیازمند دفعات مکرر بریدن محل تنگی و گشاد کردن مجرا می باشد. اکثرا به بیمار آموزش داده می شود که در منزل روزانه به خودش سوند بزند تا از تنگ شدن مجدد مجرا جلوگیری شود.
در مواردی که تنگی دارای وسعت زیاد و شدید است و به سایر درمان ها پاسخ نداده است، عمل جراحی ترمیم مجرا صورت می گیرد که یک عمل مشکلی بوده و باید در مراکزی صورت گیرد که پزشکان آن تجربه کافی در این عمل جراحی دارند.
گاهی تنگی مجرا به تمامی درمان ها مقاوم است که در این مورد از راه شکم یک سوند در داخل مثانه گذاشته می شود و بیمار تا آخر عمر باید آن را داشته باشد و هر ۴ هفته نسبت به تعویض سوند اقدام نماید.

پیشگیری

مراقب بیماری های آمیزشی مثل سوزاک و کلامیدیا باشید زیرا مردانی که مکررا دچار عفونت مجرای ادرار می شوند، در نهایت مبتلا به تنگی مجرای ادرار خواهند شد.

از دستکاری مجرا بپرهیزید: هر نوع دستکاری نامناسب مجرا به علت آسیب به مخاط آن می تواند سبب تنگی مجرای ادرار شود. مثلا سوند زدن نا مناسب، وارد کردن اشیا مختلف به داخل مجرا و غیره.
ضربه: ضربه یکی از علل مهم و خطیر تنگی مجرای ادرار است. حین ورزش هایی مثل کاراته مراقب ضربه وارده به ناحیه مجرا باشید .گاهی بعضی ها با شوخی با کفش های نوک باریک به ناحیه میاندوراه ضربه وارد می کنند. آن می تواند سبب تنگی مجرای خلفی شود. خطرناک ترین نوع ضربه، حین تصادفات رانندگی یا سقوط از بلندی اتفاق می افتند. در حین تصادف یا سقوط از بلندی استخوان لگن شکسته و قطعات آن سبب قطع مجرای ادرار خلفی می شوند و بدترین نوع تنگی مجرای ادرار را ایجاد می کنند.