رفتن به بالا
  Cart Is Empty

  سبد خرید شما خالی است.


تومور مغزی ضایعه ای غم انگیز

نویسنده : peterarana11965 ۱۳۹۴/۱۱/۰۹ تعداد نظرات : ۰
تومور مغزی ضایعه ای غم انگیز

تعریف تومور مغزی :

تومور مغزی به رشد یک توده غیر طبیعی در مغز که امکان دارد خوش خیم یا بدخیم باشد، اطلاق می شود. توجه داشته باشید که یک تومور خوش خیم مغز ممکن است به اندازه یک تومور بدخیم ناتوانی ایجاد کند؛ مگر این که به طور مناسب تحت درمان قرار گیرد. به طور کلی می ‌توان تومورهای مغزی را به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی کرد:

 • تومورهای اولیه آن هایی هستند که از مغز و پرده‌ های پوشاننده آن (سخت شامه یا Dura mater) منشا می ‌گیرند.
 • تومورهای ثانویه از سایر مناطق بدن مثل ریه، پستان،‌ دستگاه گوارش و… به مغز انتشار یافته ‌اند و اصطلاحا متاستاز نامیده می ‌شوند.

از نظر شیوع، تقریبا هر دو مورد مشابه هستند و می توان گفت هر کدام نیمی از موارد را تشکیل می‌ دهند اما در برخی آمارها شیوع متاستاز، بیشتر از گروه تومورهای اولیه است. از نظر میزان بدخیمی می ‌توان متاستازها را تمام بدخیم در نظر گرفت در حالی که تقریبا‌ نیمی از تومورهای اولیه خوش خیم هستند. اگر چه احتمال پیدایش تومورها در هر سنی وجود دارد اما بیشتر در کودکان ۳ تا ۱۲ سال و بزرگسالان ۴۰ تا ۷۰ ساله مشاهده می ‌شوند. اغلب تومورهای مغزی کودکان از نوع اولیه هستند. از طرفی تومورهای مغزی به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند. تومورهای خوش‌خیم مغزی دارای سلول‌های سرطانی نیستند. معمولا تومورهای خوش‌خیم قابل برداشتن هستند و به ندرت دوباره رشد می‌کنند. سلول‌های تومورهای خوش‌خیم به ندرت بافت‌های اطراف خود را مورد هجوم قرار می‌دهند و به دیگر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابند. سردردهایی که هنگام صبح بر شدت آنها افزوده می شود، سرفه های شدید، تقلای بیش از اندازه به هنگام خواب و حالت تهوع از مهم ترین عواملی هستند که می توانند احتمال ابتلا به تومور مغزی را نشان دهند. تومورهای مغزی بدخیم که سرطان مغزی نیز نامیده‌ می‌شود، حاوی سلول‌های سرطانی هستند. تومورهای بدخیم احتمال دارد سریع‌تر رشد و تجمع کرده و یا به بافت‌های مغزی مجاور حمله کنند. البته باید گفت خوش خیم یا بدخیم بودن تومور، به تنهایی در تعیین پیش آگهی و آینده بیماری کافی نیست و محل تومور هم حائز اهمیت است، چون حتی یک تومور خوش خیم، اگر در محلی مهم و حیاتی قرار گرفته باشد، می‌تواند از نظر سیر بالینی بدخیم در نظر گرفته شود و به مرگ زودرس بیمار منجر شود.

علائم و نشانه ها

تومورهای مغزی بسته به نواحی درگیر میتوانند علایم بسیار متنوع و بعضا گول زننده‌ ای را پدید آورند. بعضی از این علایم به حدی موذی و مرموز هستند که گاه حتی متخصصین را هم به اشتباه می ‌اندازند به اندازه ای که گاهی ماه ها حتی سال ها زمان لازم است تا توموری تشخیص داده شود. حتی این علایم می‌ توانند به صورت حاد و ناگهانی بروز کنند. در عین حال، علایم هنگامی‌ بروز می‌کنند که تومور بر عصب‌های یک قسمت از مغز فشار بیاورد و یا به آن صدمه بزند. علاوه بر این، علایم ممکن است هنگامی آشکار شوند که تومور، مانع جریان مایع در داخل یا اطراف مغز گردد و با تجمع مایع موجب ورم مغز شود. تومورهای مغزی می تواند نشانه های مختلفی را در پی داشته باشد که این نشانه ها با نوع تومور و بخشی از مغز که طی آن آسیب می بیند با یکدیگر تفاوت پیدا می کند.

دو نشانه خطرناکی که ممکن است در همان مراحل اولیه ابتلا به سرطان، خود را نمایان کنند، به دنبال افزایش فشار در بخش جمجمه در اثر بزرگ شدن تومور مغزی است و به آن افزایش فشار جمجمه ای می گویند.

 • سردردهایی که هنگام صبح بر شدت آنها افزوده می شود، سرفه های شدید، تقلای بیش از اندازه به هنگام خواب و حالت تهوع از مهم ترین عواملی هستند که می توانند احتمال ابتلا به تومور مغزی را نشان دهند.
 • فشارهای شدید درون جمجمه ای می تواند باعث غش یا ضعف، حالت تهوع شدید، گیجی و پریشانی شود.

همچنین علایم زیر رایج‌ترین علائم تومورهای مغزی هستند:

 • سردرد که معمولا در اوایل صبح شدیدتر است. بیماران عموما اظهار می‌کنند که این نوع سردرد را قبلا تجربه نکرده‌اند، ولی کلا شبیه سردرد عادی است که در مراحل اولیه با داروهای مسکن معمولی همچون استامینوفن بهبود می‌یابد، اما در مراحل انتهایی این داروها تأثیری ندارد.
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تغییراتی در صحبت کردن، بینایی و شنوایی
 • مشکلات در تعادل و راه‌ رفتن
 • تغییراتی در رفتار، شخصیت، و توانایی تمرکز
 • مشکلاتی در حافظه
 • انقباض ماهیچه‌ای (صرع یا تشنج)
 • خواب‌رفتن و یا سوزن سوزن شدن بازوها و پاها

البته گاهی اوقات، این علائم به‌علت وجود تومور مغزی نیستند و برخی دیگر از مشکلات سلامتی نیز می‌توانند باعث بروز این علائم شوند. بنابراین اگر فردی هر کدام از این علایم را داشته باشد باید با پزشک مشورت کنند تا بیماری احتمالی تشخیص داده شده و درمان شود.

علل و عوامل خطرساز

بعضی‌ از تومورها از بافت‌ مغز منشأ می‌گیرند (تومورهای‌ اولیه‌) اما اغلب‌ تومورهای‌ مغزی‌ در اثر گسترش‌ سرطان‌های‌ سایر نقاط‌ بدن‌ به‌ خصوص‌ سرطان‌ پستان‌، ریه‌، روده‌ و یا ملانوم‌ بدخیم‌ پوست‌ به‌ مغز ایجاد می‌شوند و علایم‌ در اثر افزایش‌ فشار داخل‌ جمجمه‌ ناشی‌ از بزرگ‌ شدن‌ تومور به‌ وجود می‌آیند. در عین حال علت تومور مغز میتواند ژنتیکی باشد و در سنین کودکی و یا بزرگسالی بروز کند.

درمان بیماری

روش‌های‌ زیادی‌ برای‌ تعیین‌ محل‌ تومور مغزی‌ به‌ کار گرفته‌ می‌شوند: نواز مغز، سی‌تی‌اسکن‌، ام‌آرآی‌، عکس‌برداری‌ از جمجه‌، استخوان‌ها، ریه‌ها و دستگاه‌ گوارش‌. البته برای‌ تأیید تشخیص‌ به‌ احتمال‌ زیاد ، نمونه‌برداری‌ از تومور و آزمایش‌ خون‌ و مایع‌ نخاع‌ لازم‌ خواهد بود. عمل‌ جراحی‌ برداشتن‌ تومور نیز تا حد ممکن‌ فشار روی‌ مغز را کاهش میدهد. همچنین امکان‌ دارد از اشعه‌ درمانی‌ استفاده‌ شود. داروهای‌ کورتیزونی‌ برای‌ کاهش‌ تورم‌ بافت‌ مغز، داروهای‌ ضد تشنج‌ برای‌ کنترل‌ حملات‌ تشنج‌، داروهای‌ ضد درد و داروهای‌ ضد سرطان‌ نیز کمک کننده هستند.