جنون گاوی

جنون گاوی

جنون گاوی

 بیماری جنون گاوی یک بیماری کشنده و دژنراتیو عصبی مغزی قابل انتقال در گاو است که یک هفته تا چند ماه پس از بروز نشانه‌ها بالینی و آغاز مراحل پیشرفته بیماری مایه مرگ گاو می‌شود. همچنین تشابهاتی میان جنون گاوی و بیماری کورو در انسان هست.

علائم و نشانه ها

 تغییر در رفتار طبیعی، گام‌های غیرطبیعی، علایم فلجی، حساسیت به‌صدا و لامسه. دوره نهفتگی بیماری در دام ۳ تا ۶ سال است، بنابراین علایم در گاوهای بالغ دیده می‌شود. طول دوره بیماری در دام چند هفته تا چند ماه است که سرانجام منجر به‌مرگ حیوان می‌شود. دوره نهفتگی بیماری در انسان نیز بسیار طولانی و بیش از ۵ سال‌است. علایم بیماری شامل فراموشی، لکنت زبان، اختلال حافظه، عدم‌تعادل، فلج و بی اختیاری است که نهایتاً با مرگ خاتمه می‌یابد. بیشترین ضایعه در سلول‌های عصبی رخ می‌دهد که منجر به حفره حفره شدن و اسفنجی‌شدن بافت مغز و نخاع می‌شود.

علل و عوامل خطرساز

استفاده از دام های ناقل بیماری. سرانجام پس از مدت‌ها پژوهش، عامل بیماری جنون گاوی به پریون‌ها نسبت داده شد. اولین بار در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی عوامل بیماریزایی کشف شدند که قادربه تکثیر، انتقال و عفونت‌زایی بودند، ولی از قطعات پروتئینی ناقص فاقد اسید نوکلئیک تشکیل می‌شدند. این‌عوامل را که از ویروس‌ها ناچیزترند، پریون نامیدند. پریون‌ها بر خلاف دیگر عوامل بیماریزا ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند؛ درمقابل پرتو فرابنفش، فرمالین، یخ‌زدن‌های مکرر، (حرارت ۱۳۵ درجه و فشار ۵ اتمسفر)حرارت مرطوب ۱۰۰درجه به مدت ۴۸ ساعت وحرارت خشک ۱۶۰ درجه به مدت ۲۴ساعت مقاومت دارند. بنابراین پیشگیری از این بیماری‌ها با دیگرعوامل میکروبی متفاوت و از اهمیت خاصی برخوردار است.

درمان بیماری

تاکنون هیچ گونه دارو و روش درمانی مشخص برای بیماری جنون گاوی شناخته نشده است.

پیشگیری

نوع پروتئینی که موجب بیماری جنون‌گاوی می‌شود حتی اگر گوشت فراوری یا پخته شود هم از بین نمی‌رود. به همین دلیل، وزارت بهداشت دستور داده است که فراوری‌های مختلفی روی گوشت انجام دهند. یکی از این اقدامات جدا کردن قسمت‌هایی از گوشت گاو است که بیشتر احتمال دارد حاوی پروتئین جنون‌گاوی باشد مثل مغز و نخاع تا احتمال آلوده بودن گوشتی که مردم از آن استفاده می‌کنند کمتر شود.

سیستمی نیز برای آزمایش نمونه‌های گوشت حیوانات به طور منظم وجود دارد. این سیستم آزمایش به شناسایی برخی گوشت‌های آلوده کمک نموده است. هیچ موردی از انتقال این بیماری از طریق محصولات لبنی و شیر گاو مشاهده نشده است و باتوجه به اقدامات کنترل‌کننده‌ای که برای بررسی گوشت‌های مصرفی مردم وجود دارد، احتمال اینکه گوشتی مبتلا به جنون‌گاوی بخورید بسیار کم است.

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

image_13950218649115.jpg

عامل اصلی فرار دختران/ کاهش سن جرم نشان‌دهنده عدم سلامت اجتماعی

سالمین: وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بر مسئله “رصد...

سرنوشت اخراج دختران محصل باردار و تبعیض در مرخصی زایمان

سالمین: سؤالاتی از جمله سرنوشت اخراج دختران محصل باردار در...

image_13950310125415.jpg

نزاع مرگبار پسران قوی هیکل در منطقه فلاح

سالمین: نزاع پسران قوی هیکل در منطقه فلاح منجر به...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟