رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


حجامت در طب سنتی و اسلامی

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۴/۱۰/۱۰ تعداد نظرات : ۰
حجامت در طب سنتی و اسلامی

حجامت ، پیشگیری و درمان:

حجامت اصطلاحاً به روشی از خونگیری اطلاق می شود که جهت تصفیه و تعدیل خون و درمان بسیاری از بیماری ها به کار می رود و دارای سابقه تاریخی پنج هزار ساله در بین اقوام مختلف دنیا می باشد . قدیمی ترین سند به ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد که در مقدونیه بدست آمده و بعد ها در یونان ، مصر و هندوستان این عمل صورت می گرفته است . اسناد تاریخی حاکی از انجام این عمل در اقوام ژرمن ها نیز می باشد . این عمل حتی به عنوان یک سنت الهی در روایات رسیده از پیامبران و ائمه اطهار علیهم السلام مطرح گردیده و در طب سنتی نیز به عنوان رکن درمان به حساب می آید .

در ذیل به چند روایت اشاره می نماییم :

حضرت رسول صلی الله علیه و آله : حجامت داروی تمام بیماری هاست .

حضرت رسول صلی الله علیه و آله : در شب معراج وقتی به آسمان هفتم صعود می کردم بر هیچ ملکی از ملائکه عبور نکردم مگر این که گفتند : … یا محمد ، حجامت کن و امتت را به حجامت کردن امر کن (تفسیر شریف المیزان ذیل آیه اول سوره اسراء) .

حضرت صادق علیه السلام : برای طفل مثل هرس برای درخت است.

حضرت صادق علیه السلام : عقل را زیاد می کند و بر قوه ی حافظه می افزاید .

پیامبر در طول عمر مبارک خود ، ۵۲۷ بار حجامت نموده اند (اعم از حجامت خشک وتر) و حدود ۶۰۰ حدیث پیرامون حجامت وجود دارد . حضرت امیر المؤمنین علیه السلام نیز در ۴۰۰ دستوری که موجب اصلاح دین و دنیای مؤمن می گردد حجامت را موجب صحت بدن و افزایش عقل برشمرده اند .

در طب اسلامی توصیه های فراوانی به انجام حجامت شده است . ائمه اطهار علیه السلام خود حجامت می کرده اند و ویژگی های درمانی آن را بار ها متذکر شده اند .

اثرات و نتایج حجامت :

اثر مستقیم حجامت بر قوای جسمی موجب تعدیل غلظت خون ، سلامت بدن ، طول عمر ، شادابی پوست و چهره، طراوت مو و نیز افزایش سرعت ، قدرت و انعطاف بدن می باشد و همچنین تاثیر آن بر قوای مغز موجب تقویت حافظه ، تمرکز ، کم شدن اضطراب و کاهش افسردگی می گردد و تأثیر قوی آن بر حالات روحی و روانی سبب ایجاد آرامش ، ایجاد زمینه جهت دیدن رؤیای صادقه و کم شدن خواب های پریشان و کابوس می گردد (قابل ذکر است هیچ کدام از تاثیرات عمیق حجامت در خون گیری سازمان انتقال خون دیده نشده است) .

درمنابع طب اسلامی و طب سنتی حجامت به عنوان یکی از ارکان مهم درمان ذکر گردیده است و بیماری های گوناگون را درمان می کند و به صورت اختصاصی در منابع طب اسلامی به شکل پیشگیرانه درمان همه بیماری ها شمرده شده است . بیشترین کاربرد انواع حجامت در پیشگیری از بیماری هاست و با مکانیسم های مختلفی از جمله تنظیم سیستم ایمنی ، تنظیم ترکیبات بیوشیمی و هورمون خون و تنظیم سیستم اعصاب خودکار بدن (سمپاتیک و پاراسمپاتیک) موجب پیش گیری از بیماری ها می گردد .

باید بدانیم :

۱۶۰۰۰ کلینیک حجامت در دنیا وجود دارد که بزرگترین آن در نیویورک آمریکا است .

مبحث حجامت در برخی از دانشگاه های آمریکا ، انگلیس ، آلمان و چین به شکل کلاسیک تدریس می شود .

آیت الله حسن زاده آملی فرموده اند : از ده رکن اساسی که امام زمان علیه السلام در مدینه فاضله خویش احیاء خواهند نمود ، بی شک حجامت یکی از آن ها خواهد بود .

حجامت در درمان حدود ۲۰۰ بیماری جسمی و روحی ، روانی و حتی بیماری هایی مثل ایدز و هپاتیت مؤثر است .

در قرن ۱۶ میلادی حجامت به عنوان یک روش درمانی در اروپا رایج شد .

با بررسی پرونده حدود یک میلیون حجامت کننده در هفده سال اخیر ایران حتی یک مورد عارضه از حجامت به ثبت نرسیده است .

از نظر ملا محسن فیض کاشانی در شهری که حجام وجود ندارد بر همه مسلمانان یادگیری حجامت جهت اجرای آن واجب کفایی است .

بزرگترین و مشهور ترین سایت حجامت در دنیا متعلق به کاخ سفید است .

۴۶ کارشناس تراز اول با رتبه های بالای علمی در جهان به عنوان تئوریسین این عمل شناخته شده اند .

به گفته پروفسور یوهان آبله محقق بزرگ آلمانی ۷۵% تمام بیماری های بشر با این عمل قابل علاج است و گفته در مطبی که حجامت صورت نگیرد اصلاً درمانی اتفاق نیفتاده است

روی یکی از اهرام ثلاثه مصر تصویر آلات و ابزار حجامت حجاری شده است .

یکی از راه های انتقال بیماری ها از طریق انتقال خون از فرد بیمار به فرد سالم است . اما وقتی که خونگیری با وسایل یکبار مصرف و تیغ استریل یکبار مصرف انجام شود هیچ گونه خونی بین دو نفر مبادله نمی شود که موجب انتقال بیماری گردد . به علاوه آیا می توان ادعا کرد که با اهداء خون می توان آلرژی ، آسم ، میگرن ، آبله مرغان ، اعتیاد به مواد مخدر و … را درمان کرد ؟ لذا با آن که ما هدیه کردن خون برای استفاده نیازمندان را کاری خدا پسندانه و ضروری می دانیم اما در عین حال لازم است که تفاوت حجامت با آن برای مردم تبیین شود .

شرایط حجامت :

زمان : طبق دستور امام رضا علیه السلام در رساله ذهبیه بهترین زمان برای این عمل ۱۲- ۱۵ ماه قمری و در اولویت بعد طبق گفته اطباء ۱۷- ۲۳ ماه قمری می باشد . از نظر فصل حجامت نیز ، اوائل بهار و بعد پاییز ، به شرط آن که نحسی نباشد (مثل قمر در عقرب) ، زمان مناسبی شناخته شده است . ضمناً بهترین روز برای این عمل در طول سال ۷ حزیران مطابق با ۲۹ خرداد و در درجه بعد ۱۴ حزیران می باشد .

آنچه بیمار باید رعایت کند : برنامه های غذایی ده روزه قبل ، رعایت زمان ، طهارت داشتن ، استفاده از غذا های طبیعی تا حد امکان و رعایت برنامه غذایی بعد از این عمل .

آنچه طبیب باید رعایت کند : روغن زدن محل ، حدود ۲۰ دقیقه بادکش به وسیله بادکش دستی نه برقی ، خواندن ادعیه وارده ، تیغ ها را طبق گفته ابو علی سینا و مرحوم عقیلی طولانی و سطحی زدن ، استفاده از عسل برای ضد عفونی و جوش خوردن سریع ، نه استفاده از بتادین و الکل ، استفاده از لوازم یکبار مصرف و نظیف و به تناسب بدن خون گیری کردن.

شروط عمومی :

– وجود امتلاء و فساد خون .

– بعد از مدت طولانی ماندن در حمام نباشد .

– سرد مزاج (سوداوی و بلغمی) نباشد (در این افراد خیلی توصیه نمی شود) .

– یابس المزاج (سوداوی و صفراوی) نباشد .

– بعد از یک بی آبی طولانی یا بعد از یک دوره نقاهت (بهبودی) نباشد .

– زمان معتدل باشد (نه اوج سردی و نه اوج گرمی) .

– بعد از این عمل نمک و چیزهای شور خورده نشود (خطر ابتلاء به بیماری جَرَب یا گری) .

– در روز که میخواهیم انجام دهیم (قبل و بعد از آن) از ورزش ها و کارهای سنگین اجتناب کند .

– در بیماری های مزمن صورت نگیرد .

– در صورت غلیظ بودن سوداء در بدن ابتداء استحمام صورت گیرد سپس این عمل انجام گیرد انجام شود .

– فرد مبتلا به تنش و یا دچار اسپاسم (گرفتگی عضلات) نباشد .

– فرد دچار ضعف فم معده (رفلاکس معده) نباشد .