خواب خوب، پایه زندگی سالم

سالمین نیوز: خواب کافی و مناسب لازمه‌ی داشتن روزی پرانرژی و پرنشاط است. اما متأسفانه بد خوابی همیشه خستگی، خواب آلودگی، عدم تمرکز، فراموشی و غیره به همراه دارد.

بیشتر متخصصان خواب بر سر یک نکته با هم اشتراک نظر دارند: بیشتر مشکلات بی‌ خوابی مربوط می‌شود به عادات نادرست. ما با این عادات نادرست، نا خواسته، کاری می‌کنیم که بدن مان خواب را پیدا نکند. راه حلش هم این است که محیط و فضای شب مان – اتاق خواب و رختخواب- را به فضایی مخصوص خواب و آرام تبدیل کنیم.

یک فلوشیب اختلالات خواب گفت: آنتی بیوتیک‌ها، آنتی سیتلین‌ها، ضد تشنج‌ها و داروهای محرک بیداری از داروهایی هستند که باعث ایجاد اختلالات خواب می‌شوند.

به گفته آقای جلیل‌القدر: خواب سالم یکی از سه پایه اصلی زندگی سالم در کنار تغذیه و ورزش است.
به گفته‌ وی، انسان، گرفتار بیش از ۱۶۰ اختلال خواب است که برخی شاخه‌های اصلی این مجموعه، شامل اختلالات در شروع خوابیدن، بیماری‌های تنفسی و حرکتی حین خواب و … است. هر فردی، زمان خواب مخصوص به خود یا به عبارتی الگوی خواب خودش را دارد و آن بسته به ریتم “سیرکادین” و ساعت درون بدن است.

جلیل‌القدر توضیح داد: علل اختلال خواب در افراد باید توسط پزشک بررسی شود، چراکه ممکن است ناشی از حوادث تنفسی، نارکولپسی، کم خوابی مفرط، پسیکوز، افسردگی و مصرف داروهای خواب آور باشد. استرس و اضطراب هم یکی از اصلی‌ترین علل زمینه‌ای برای شروع ‌بی‌خوابی است.
وی در مورد اینکه برای افرادی که دچار اختلال خواب هستند و خواب خوبی در طول شب ندارند، چه مشکلاتی پیش می‌آید؟ تشریح کرد: این موضوع زمینه ساز کج خلقی و بد اخلاقی، کاهش تمرکز حواس و قدرت یادگیری، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی، عدم تحمل گلوکز و افزایش احتمال ابتلا به دیابت، افزایش فشار خون و افزایش احتمال تصادفات رانندگی می‌شود.
جلیل‌القدر یادآور شد: هر چند که مصرف داروهای نارکوتیک و خواب‌آور در کودکان، هیچ کدام تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) را ندارد اما بسته به اختلال و بیماری زمینه‌ای کودک و در صورت صلاح‌دید پزشک معالج، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

این عادت ها شما را میکشند !!

سالمین نیوز: انسان ها هم عادت های خوب دارند و...

مبارزه با بیماری : سنگ کلیه

مبارزه با بیماری : سنگ کلیه   سنگ های کلیوی...

فواید میوه ها و خوراکی ها – برخی آموزه های کتاب طب الرضا – بخش اول

فواید میوه ها و خوراکی ها – برخی آموزه های...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟