رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


خواص زیره!

نویسنده : crbuilder2008 ۱۳۹۴/۰۹/۱۱ تعداد نظرات : ۰
خواص زیره!

خواص زیره:

خاصیت هورمونى و ضد عفونى کننده دارد، داراى انواع مختلف به رنگهاى سیاه ، سبز، صورتى ، زرد و قهوه اى و سفید خاکسترى می باشد.
بذر انواع آن بیضى دراز است و همگى داراى یک اسانس روغنى فرار مخلوط از چند ترکیب دارویى و مواد موثره بوده و همراه آن مقدارى تانن – رزین – صمغ و نوعى الکل و ترکیبات کوچک ازت دار است . اروپاییان آن را مانند ادویه به غذا میزنند و پنیر را با آن خوشبو و حفظ مى نمایند و یک نوع نان با آن مى پزند و اعراب بذر آن را با عسل و فلفل مخلوط کرده ، معجونى جهت تقویت قوه باه درست مى کنند.

میوه آن استعمال داخلى دارد و هم خارجى – بادشکن و جمع کننده رطوبت است ، مقوى معده – امعاء کبد بوده ، اشتها را تحریک مى کند. جلوى سکسکه را میگیرد، ورم طحال و اسهال را معالجه مى کند. به علت داشتن هورمون جنسى ، شهوت را بر مى انگیزد و شیر مادران را زیاد مى کند. عادت ماهانه زنان را باز مى کند و به موقع آنرا بند مى آورد. عرق را زیاد مى کند و بوى بد آنرا برطرف مى سازد.

پرندگان مخصوصا کبوتر به بوى دانه سیاه آن علاقمندند و اگر آنرا در لانه کبوتر بگذارید، زود مانوس شده و هر کبوترى که بوى آنرا بشنود، به سوى لانه مى آید و از آن گریزانند.

اگر آب خیسانده آن را به چوب بمالید، موریانه نخواهد خورد و اگر آنرا بر بدن بمالید، شپش در لباس رشد نخواهد کرد و در این مورد پیشینیان غلو کرده اند. نوشته اند اگر بدن نوزادى را هنگام تولد با آب زیره بشویند، در تمام عمر شپش در بدن او پیدا نمى شود.
شستشو با آب خیسانده یا جوشانده زیره رنگ چهره را باز و آنرا نورانى مى نماید. زیره را با ماسک زیبایى روى صورت بنیدازید و یا مخلوط با ماست کرده ، به صورت بمالید و لطافت و نرمى آنرا بعدا مشاهده فرمایید.

زیره قاطع بلغم و درمان رعشه و لغوه است . زیاده روى در خوردن زیره ترشح تیروئید را زیاد مى کند و باعث لاغرى و زردى رخسار مى شود – زیره بدن را گرم مى کنم و به هضم غذا کمک مى نمایم و نفخ آنرا برطرف مى نمایم ، مخصوصا اگر این نفخ به علت پیرى و سردى مزاج باشد.
براى جلوگیرى از خون دماغ مى توانید بینى را از آب مطبوخ زیره پر کنید و پره هاى آنرا با دو انگشت گرفته بگذارید مدتى بماند – چکاندن آب مطبوخ زیره در چشم ، قرمزى آنرا برطرف مى کند و مانع خونریزى شده ، از چسبندگى پلکها جلوگیرى مى نماید.

ورم ملتحمه چشم را فرو مى نشاند. مضمضمه جوشانده زیره درد دندان را ساکت مى کند. نوشیدن خیسانده زیره در سرکه جهت تنگ نفس و خفقان نافع است . ضماد زیره آرد باقلا ورمها را از بین مى برم – زیره مخلوط با عسل شهوت را زیاد و مخلوط با سرکه آنرا کم مى کند . اگر زیره را با غذاهاى گوشتى بپزید از مضار گوشت کاسته و غذاى گوارایى خواهید خورد.