رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


داروهایی که پوکی استخوان می آورد!

نویسنده : lderouaux1987 ۱۳۹۴/۰۹/۱۷ تعداد نظرات : ۰
داروهایی که پوکی استخوان می آورد!

سالمین نیوز:  استخوان یک بافت زنده است. استخوان رگ خونی و سلول زنده دارد. همین زنده بودن است که به آن امکان میدهد رشد کند و خود را ترمیم کند. در طول عمر، بافت استخوانی بدن مرتبا به توسط سلول های خورنده ای که در آن است (به اسم استئوکلاست) جذب شده و در همان حال استخوان جدید به توسط سلول های استئوبلاست بر روی آن جایگزین میشود. به این ترتیب بافت همه استخوان های بدن مرتبا در حال نو شدن است.

پوکی استخوان یک روند دردناک و ناتوان کننده است و ضرورت دارد بیماران در مورد عوارض جانبی هر گونه داروی مصرفی از سوی مراقبین بهداشتی و پزشکان مطلع باشند.
به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از Harvard health، گلوکوکورتیکوئیدها یا کورتیکواستروئیدها از جمله کورتیزون، دگزامتازون، متیل پردنیزولون و پردنیزون برای درمان آسم، آرتریت روماتوئید، بیماری کرون، لوپوس، آلرژی، سرطان و سایر شرایط می‌تواند منجر به پوکی استخوان شود.
داروهای مورد استفاده در درمان اختلالات تیروئید باید به دقت تحت نظارت مصرف شوند. استفاده از دوزهای بالاتر این داروها برای درمان سرطان تیروئید می‌تواند افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان را به همراه داشته باشد.
صرع یک بیماری مزمن عصبی است که در صورت عدم درمان نتایج تهدید کننده زندگی دارد اما داروهای مورد استفاده برای درمان آن مانند فنی توئین یا فنوباربیتال، می‌تواند منجر به پوکی استخوان شود. خطر این عارضه جانبی در هر فرد متفاوت است.
مهارکننده‌های بازجذب سروتونین یک کلاس از داروهای ضد افسردگی هستند که برای درمان اختلالات عمده افسردگی و اضطراب به کار می‌روند. این داروها از قبیل فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام، پاروکستین، داپوکستین و … در دوزهای بالا و در دراز مدت سلامت استخوان‌ها را تهدید می‌کنند.
دریافت کافی کلسیم از منابع غذایی و یا مکمل‌های کلسیم برای به حداقل رساندن عوارض این داروها لازم است. موسسه ملی پوکی استخوان ایالات متحده توصیه می‌کند زنان ۵۰ ساله و یا جوان‌تر باید روزانه هزار میلی گرم کلسیم دریافت کنند. این میزان در زنان بالای ۵۰ سال ۱۲۰۰ میلی گرم است. مردان ۷۰ سال یا جوان‌تر باید روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم و مردان بالای ۷۱ سال ۱۲۰۰ گرم کلسیم دریافت کنند. علاوه بر کلسیم بزرگسالان زیر ۵۰ سال باید ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد ویتامین دی و بالای ۵۰ ساله‌ها ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد از این ویتامین را دریافت کنند.