رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


بیماری آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) و درمان آن

نویسنده : peterarana11965 ۱۳۹۴/۱۰/۲۷ تعداد نظرات : ۰
بیماری آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) و درمان آن

راه های درمان بیماری  آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب)

آپنه ی خواب یا وقفه تنفسی در خواب مشکلی جدی است که طی آن فرد در حین خواب مکرراً دچار حملات کوتاه قطع تنفس میشود. در این اختلال تنفس به طور مکرر در طول خواب قطع شده و مجدداً شروع می شود. قطع تنفس ممکن است برای مدت ۱۰ الی ۲۵ ثانیه طول بکشد. آپنه خواب دو نوع است: آپنه خواب بازدارنده یا انسدادی و آپنه خواب مرکزی. نوع اول زمانی رخ می دهد که ماهیچه های گلو شل هستند و نوع دوم زمانی اتفاق می افتد که مغز شما نمی تواند به ماهیچه هایی که تنفس را کنترل می کنند پیام بفرستد. آپنه خواب بازدارنده ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد و اغلب در بزرگسالان رخ می دهد. در مردان نیز دو برابر بیشتر از زنان است. بعضی از مردم دارای ترکیبی از هر دو نوع آپنه هستند.

علائم و نشانه ها

افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب با صدای بلند خروپف می­کنند. در طول آپنه با دهانی خشک، بدنی عرق آلود و سردرد از خواب بیدار می شوند. این بیدار شدن های متوالی نمی گذارند بیمار به خواب عمیق فرو رود و برای همین این افراد روز بعد را با خستگی و خواب آلودگی شدید سپری می کنند، مدام خمیازه می­کشند و در طول روز، تحریک‌پذیر و افسرده­اند.

علل و عوامل خطرساز

عواملی که خطر این مشکل را افزایش می‌‌ دهند اضافه وزن، سیگار  کشیدن، استفاده از الکل، قرص‌های خواب و سابقه خانوادگی آپنه ی خواب است. احتمال ابتلا به این بیماری در زنان پس از یائسگی بیشتر میشود

درمان بیماری

درمان آپنه شامل استفاده از دستگاه نگه دارنده فشار هوای نای است که به بیمار کمک می کند هنگام خواب به راحتی نفس بکشد. به کمک این دستگاه فرد بیمار می تواند راحت بخوابد و خطر حمله قلبی نیز در او کاهش پیدا می کند. اگر اضافه وزن دارید، حتی میزان اندکی کاهش وزن (۱۰درصد وزن قبلی تان) میتواند موارد خفیف آپنه ی خواب را از بین ببرد. سایر مواردی که به درمان کمکمی‌ کند عبارتند از: ترک سیگار، پرهیز از الکل و قرص‌های خواب‌آور.در موارد شدید ممکن است جراحی نیاز شود.

پیشگیری

کنترل وزن و ترک سیگار و الکل از ابتلا به این بیماری جلوگیری می­کند.