رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


بررسی کامل بیماری ذات الریه

نویسنده : peterarana11965 ۱۳۹۴/۱۱/۱۴ تعداد نظرات : ۰
بررسی کامل بیماری ذات الریه

تعریف

 سینه پهلو، پنومونی  یا ذات‌الریه وضعیت التهابی ریه است که عمدتاً کیسه‌های میکروسکوپی هوا موسوم به آلوئول‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری معمولاً در اثر عفونت ناشی از ویروس یا باکتری و گاهی نیز در اثر سایر میکروارگانیسمها، برخی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری خودایمنی رخ می‌دهد.

علائم و نشانه ها

علائم شایع آن عبارتند ازسرفه، درد قفسه سینه، تب، و اشکال در تنفس. ابزار تشخیصی آن شامل استفاده از اشعه ایکس و کشت خلط است.  واکسن‌هایی برای جلوگیری از انواع خاصی از سینه پهلو در دسترس است. درمان بستگی به علت زمینه‌ای دارد. سینه پهلو باکتریایی با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. اگر سینه پهلو شدید باشد، معمولاً فرد مبتلا در بیمارستان بستری می شود.

علل و عوامل خطرساز

ذات الریه یک بیماری منفرد نیست. این بیماری می تواند بیش از ۳۰ علت مختلف داشته باشد. که پنج تا از شایعترین علل آن شامل: علل باکتریایی، علل ویروسی، مایکوپلاسمائی، سایر علل عفونی نظیر قارچها و ترکیبات شیمیایی مختلف است. عفونت‌های‌ ویروسی‌، شامل‌ آنفلوانزا، آبله‌مرغان‌ و ویروس‌ سن‌سیشیال‌ تنفسی‌ (RSV) (به‌ ویژه‌ در بزرگسالان‌)، ویروس‌های‌ تنفسی‌، سرخک‌، وسیتومگالوویروس‌ (به‌ ویژه‌ در شیرخواران)‌ دوره‌ نوزادی‌ و شیرخوارگی‌
سن‌ بالای‌ ۶۰ سال‌
آسم‌
فیبروز کیستیک‌
استنشاق‌ جسم‌ خارجی‌ به‌ داخل‌ ریه‌
استعمال‌ دخانیات‌
زندگی‌ در شرایط‌ پرجمعیت‌ یا غیربهداشتی‌

درمان بیماری

در گذشته کودکی که ذات‌الریه داشت همیشه بستری می‌شد ولی اکنون جوان‌ترین و بیمارترین آنها بستری می‌شوند. بیشتر موارد ذات‌الریه باکتریائی به آنتی‌بیوتیک‌ها پاسخ می‌دهند. بیماری که عفونت استرپتوکوکی یا استافیلوکوکی دارد ممکن است نیازمند به مصرف آنتی‌بیوتیک شود. ذات‌الریه مایکوپلاسمائی به بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها پاسخ می‌دهد ولی ذات‌الریه ویروسی پاسخ نمی‌دهد. در مورد ذات‌الریه‌های ویروسی پزشک شما استراحت، مقادیر زیاد مایعات و صبر و تحمل را توصیه خواهد کرد تا بیماری مراحل خود را طی کند.

پیشگیری

واکسیناسیون‌ سالیانه‌ علیه‌ آنفلوانزا در گروه‌ پرخطر (مبتلایان‌ به‌ بیماری‌های‌ قلبی‌، ریوی‌ یا سایر بیمای‌های‌ مزمن‌، کارکنان‌ پزشکی‌ و افراد بالای‌ ۶۵ سال‌) توصیه‌ می‌شود واکسیناسیون‌ علیه‌ سرخک‌ در کودکان‌