رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


همه چی در مورد زایمان پیش از موعد

نویسنده : peterarana11965 ۱۳۹۴/۱۱/۱۳ تعداد نظرات : ۰
همه چی در مورد زایمان پیش از موعد

تعریف

پنج درصد از زایمان ها در هفته های قبل از ۲۸ بارداری انجام می شود.  و به این نوع زایمان، زودرس حاد گفته می شود و این در حالی است که ۱۵ درصد از زایمان ها، زودرس جدی هستند یعنی در هفته های ۲۸ تا ۳۱ بارداری انجام می شوند و زایمان هایی که در هفته های ۳۲ الی ۳۳ از بارداری اتفاق می افتد در حدود ۲۰% است و این نوع زایمان، زودرس متوسط به حساب می آید و البته بیشترین زایمان های زودرس یعنی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد در هفته های ۳۴ تا ۳۶ بارداری رخ می دهد که به آن زایمان زودرس متعادل می گویند.

علائم و نشانه ها

*انقباضات منظم رحمی(۴ بار یا بیشتر در ساعت). گاهی این انقباضات بدون درد می باشد و فقط سفتی و فشرذگی در عضلات رحم ایجاد می شود.

*درد های شکمی مانند درد های دوران پریود

 *افزایش و یا تغییر واضح در ترشحات واژینال و یا خونریزی واژینال

 *پارگی کیسه آب و دفع مایع روشن از واژن

 *درد و فشاردر قسمت انتهایی کمر

 *احساس اینکه جنین در حال فشار به سمت پایین است

 *تورم ناگهانی و یا شدید در پا , دست و صورت

 *تغییر واضح در حرکت جنین

 *تب, لرز ,استفراغ و سر درد شدید

 *گاهی درد معده که به هیچ وجه برطرف نمی شود و گاهی همراه با اسهال می باشد

 اگر حتی یکی از علایم را داشتید حتما با پزشک خود تماس بگیرید

 و همچنین:

به پهلو دراز بکشید و ۳-۲ لیوان آب بنوشید!!

علل و عوامل خطرساز

اگر چه علت آن دقیقا مشخص نیست  ولی عوامل زیر نقش اساسی دارند:

*عفونت های واژینال بخصوص باکتریال: مواد ترشح شده از باکتریها باعث پاره شدن کیسه آب می شود و گاهی ورود باکتری به مایع آمنیوتیک باعث زایمان زودرس می شود

عفونت های دندان

افسردگی

نگرانی و اضطراب

قرار گرفتن در معرض دود سیگار

*ابنورمالیتی در رحم

 *مشکلات جفت مانند جفت سر راهی و کندگی جفت

 *بزرگی بیش از حد رحم مانند چند قلویی و افزایش مایع آمنیوتیک

 *برخی بیماریها مانند دیابت ,ژنژویت (عفونت لثه شدید) لوپوس, آسم شدید, هپاتیت, بیماریهای روده, عفونت کلیوی ,عفونت ریوی, ضربه به شکم, جراحی شکم مانند آپاندیس در بارداری

تعدادی از ریسک فاکتور ها:

* سن کمتر از ۱۸ یا بیشتر از ۳۵

 * قد کوتاه

 * سابقه قبلی از زایمان زودرس

 * حاملگی دو قلو و یا چند قلو

 * وزن کم قبل از حاملگی

 * مصرف سیگار ,الکل, کوکائین در حاملگی

 * حونریزی واژینال در بیش از یک تریمستر

 * فاکتور های ژنتیکی

 * کار سخت و طولانی مدت

 *برخی مطالعات نشان داده که استرس زیاد باعث تولید هورمونهایی می شود که انقباضات رحم را بیشتر کرده و منجر به زایمان زودرس می شود

درمان بیماری

وقتی نوزاد نارس به دنیا می آید به مراقبتهای خاصی نیاز دارد. کارهایی که برای مراقبت کافی از نوزاد نارس باید انجام داد شامل موارد زیر است:

* گرم کردن : بسیاری از نوزادان نارس، فاقد چربی زیر پوست به مقدار کافی می باشند، در نتیجه نمی توانند گرما را در بدن خود نگه دارند. به همین دلیل در بخش مراقبت های ویژه در داخل اتاقک پلاستیکی قرار می گیرند و گرما برایشان فراهم می شود و یا توسط نور لامپ گرم کننده ای که به سمت تخت نوزاد می تابد، گرمای بدنشان تامین می شود.

* نیازهای غذایی : نوزادان نارس معمولا می توانند هم از شیر مادر و هم از شیر خشک تغذیه کنند، اما شیرمادر بیشتر توصیه می شود، زیرا این نوزادان به دلیل نارس بودن، بیشتر در معرض ابتلا به انواع عفونت ها می باشند و شیر مادر به دلیل پروتئین های ویژه ای که دارد این امکان را به نوزاد می دهد تا از این عفونت ها محفوظ بماند و سریع تر رشد کند.

در اکثر نوزادان نارس به دلیل مشکلات تنفسی و بلع، لوله ای در داخل بینی و یا داخل معده قرارمی گیرد تا شیر بتواند به راحتی به معده این نوزادان وارد شود. پزشک بر روند ورود شیر به معده آنها نظارت دارد تا اگر مشکلی پیش آمد آن را برطرف کند.

* افزایش بیلی روبین خون : اکثر نوزادان پس از تولد، به دلیل تجمع بیلی روبین به زردی مبتلا می شوند. در صورتی که زردی درمان نشود و سطح بیلی روبین پایین نیاید، می تواند به مغز نوزاد آسیب برساند. در صورت لزوم، نوزاد مبتلا به زردی را در دستگاه و زیر نور لامپ های خاصی قرار می دهند تا زردی برطرف شود.

* آپنه یا مشکل نفس کشیدن : بسیاری از نوزادان نارس در تنفس خود دچار مشکل هستند، زیرا به دلیل زایمان زودرس، ریه ها و دستگاه تنفسی آنها فرصت رشد کافی پیدا نکرده اند. این نوزادان در بخش مراقبت های ویژه از نظر تنفس هم مورد بررسی و درمان قرار می گیرند.

* کم خونی : بسیاری از نوزادان نارس با کمبود گلبول های قرمز خون روبرو هستند. این کمبود نیز در بخش NICU درمان می شود.

* فشار خون : عوامل متعددی از جمله انواع عفونت ها سبب از دست دادن خون در نوزادان نارس می شود، در نتیجه فشار خون آنها پایین می آید. ممکن است نوزادان نارس به تزریق خون و یا دریافت مایعات بیشتر نیاز داشته باشند.

* طی مدتی که نوزاد شما در بخش مراقبت های ویژه بستری می باشد، تماس و ارتباط عاطفی خود را با او قطع نکنید و او را از محبت خود محروم نکنید.

شما باید دائما با نوزاد خود ارتباط داشته باشید و مطمئن باشید که او این ارتباط را درک می کند، زیرا نوزاد در تمام طول بارداری با شما بوده و با شما آشناست.

پیشگیری

با کنترل بیماری‌های مادر و کنترل تغذیه و تأمین شرایط مناسب برای حاملگی می توان از تولد نوزاد نارس جلوگیری کرد، اما بعد از تولد نیز با استفاده از امکانات جدید پزشکی می‌توان نوزادان نارس را با بهترین کیفیت نگهداری کرد و در نتیجه از مرگ و میر آنها جلوگیری کرد.

برای کاهش خطر زایمان نوزاد نارس نیز باید مورادی را رعایت کرد؛ مثلا در مورد مادران افسرده و مضطرب، اگر پزشک متخصص با این افراد گفتگو کند می‌تواند ترس و اضطراب آنها را به حداقل برساند. حمایت و نقش پدر نیز در کاهش این اضطراب‌ها و نگرانی‌ها بسیار تاثیرگذار است.

برای پیشگیری از ابتلا به مسمومیت بارداری، کنترل دقیق موارد این بیماری و پرهیز از تصمیم‌گیری شتاب‌زده برای ختم بارداری را در موارد خفیف پره‌اکلامپسی (نوعی مسمومیت بارداری) توصیه می‌کنیم.

برای درمان عفونت‌های دهان و دندان، توصیه می‌شود به دلیل اینکه سه ماهه اول بارداری حساسیت ویژه‌ای دارد و امکان عکس برداری و بی‌حسی نیست، در ماه‌های بعدی نیز درمان مشکلات دندانی بدون درد و با روش بی‌حسی امکان‌پذیر نیست، بهتر است زنان قبل از باردار شدن، توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند و هرگونه درمانی را که لازم است، انجام دهند.