رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


درمان زنبور گزیدگی

نویسنده : peterarana11965 ۱۳۹۴/۱۱/۱۳ تعداد نظرات : ۰
درمان زنبور گزیدگی

تعریف

هنگامی که زنبور فردی را نیش می زند، مواد سمی را وارد پوست او می کند و باعث بروز یک سری علائم می شود.

گزیدگی زنبورهای زرد، سرخ و عسل معمولاً دردناک است، ولی خطرناک نیست. زنبورهای عسل بدنی زرد یا سیاه و سفید و کرکی دارند در حالی که زنبورهای وحشی خرمایی یا قرمز رنگ هستند و بدنشان فاقد کرک بوده و کمی باریکتر است. زنبورهاى وحشى مى‌توانند چند بار انسان را بگزند، در حالیکه زنبورهاى عسل هنگام نیش زدن، نیش خود را در پوست به جاى مى‌گذارند و بلافاصله مى‌میرند. تنها زنبوری که نیشش را در بدن انسان به جای می‌گذارد، زنبور عسل است. زنبور عسل پس از نیش زدن خواهد مرد، زیرا بر اثر نیش زدن، نیش و ضمایم آن که جزیی از بدن ظریف این حشره است از بدن او جدا می‌شود. بنابراین نیش زدن برای او خودکشی است و او بی‌جهت دست به خودکشی نخواهد زد، مگر زمانی که انتقام گرفتن را بر بقا ترجیح دهد

علائم و نشانه ها

نیش زنبورهای عسل حاوی هیستامین است که می‌تواند علایم موضعی یا عمومی ایجاد کند. علایم گزش بستگی به میزان سم، حساسیت بدن به زهر و تا حدی محل گزیدگی دارد و می‌تواند به صورت یک واکنش عادی و معمولی، مسمومیت، حساسیتهای عمومی وسیع و حتی در موارد نادر به شکل واکنشهای شدید روانی باشد. در اغلب موارد نیش زدن زنبور باعث تورم و درد در محل، به خاطر یک واکنش سمى غیرحساسیتى به زهر زنبور مى‌شود. واکنشهاى حساسیتى به نیش زنبور ممکن است خفیف باشد و با درد و قرمزى موضعى پوست همراه باشد. در عین حال ممکن است واکنشى عمومی‌تر به همراه تورم، کهیر و قرمزى باشد. شدت علایم بستگی به نوع زنبور و میزان حساسیت فرد به نیش زنبور دارد.

حساسیت شدید به نیش زنبور می تواند علایم زیر را ایجاد کند:

نبض آهسته یا تند

ورم شدید پوست

خارش پوست

بروز مشکلات تنفسی

ورم زبان یا گلو

ناراحتی معده

سرگیجه و غش کردن

از دست دادن هوشیاری

اگر هریک از علایم زیر در فرد دیده شد، به اورژانس زنگ بزنید یا سریعا فرد را به بیمارستان برسانید:

مشکل نفس کشیدن و بلع غذا

ورم دهان و گلو

غش کردن

ورم بیش از حد و متورم شدن کل بدن

اگر نیش زنبور آلوده به نظر برسد، مثلا ترشح زرد رنگ از محل گزش خارج شود

احساس ضعف شدید بیمار

درد شکم

گزش دهان و بینی یا چشم ها

علاوه بر محل گزش زنبور، در سایر نقاط بدن هم کهیر یا ورم دیده شود.

علل و عوامل خطرساز

گزیدگی زنبورهای زرد، سرخ و عسل

درمان بیماری

روشهای حساسیت زدایی از آلرژی نسبت به سم زنبور بسیار مؤثر هستند. در این روش درمانی تزریقهایی برای حساسیت زدایی در یک دوره ۳ تا ۵ ساله انجام می شود که معمولاً به بهبودی کامل آلرژی منجر خواهد شد. این درمان باید تنها در کلینیکهای تخصصی آلرژی انجام شود چرا که ممکن است واکنشهای شدیدی در هنگام تزریق به وجود آید. با استفاده از تست خراش پوستی می توان آلرژی فرد به سم زنبور وحشی یا عسل را تشخیص داد. متأسفانه این تست به اندازه تستها برای مواد آلرژی زای تنفسی دقیق نیست. گاه مصونیت در برابر نیش زنبور عسل ایجاد می شود. بویژه در افرادی که مدام با این حشره در ارتباطند. برای مصونیت دست کم ۳۰ نیش در سال لازم است.

 هرگز پس از نیش زنبور ورزش نکنید یا حمام داغ نگیرید چرا که ممکن است واکنش به سم زنبور تشدید شود

پیشگیری

در تابستانها از محلهایی که زنبورهای وحشی در آنها فراوانند، به خصوص محلهای پیک نیک، آشغالدانیها و مکانهای صرف غذا دوری کنید.

در بیرون از خانه (در محل تجمع زنبورها) از نوشیدن مایعات شیرین و چسبناک خودداری کنید.