سرطان چشم

سرطان چشم

تعریف

کره چشم حفره‌ای استخوانی در جمجمه است که حدود پنج سانتی‌متر عمق دارد و ساختمان نرم چشم را محافظت می‌کند. تومورهای چشم شامل توده‌هایی است که داخل چشم ایجاد می‌شوند. البته تومورهای چشم فقط داخلی نیستند بلکه ممکن است در سطح کره چشم نیز ایجاد شوند که علاوه بر مشکلات دید، موجب جابه‌جایی کره چشم به طرفین می‌شوند یا چشم را به سمت بیرون هدایت می‌کنند. تومورهای سطح چشم به صورت توده‌هایی با تغییر رنگ لایه‌های پوشاننده چشم مشخص می‌شوند.

شایع‌ترین تومورهای شایع چشمی در بزرگسالان شامل تومورهای عروق خونی مانند همانژیوم، لنفانژیوم و نواقص عروقی، تومورهای اعصاب، چربی و سینوس‌های اطراف چشم است. لنفوم شایع‌ترین تومور بدخیم چشمی در بزرگسالان است. تومورهای متاستاتیک چشم بیشتر از تومورهای اولیه پستان و پروستات ناشی می‌شود.

علائم و نشانه ها

کاهش دید و خونریزی چشم علامت سرطان عروق خونی چشمی است فشار چشم را اندازه گیری و غیر طبیعی بودن چشم را از این طریق تشخیص میدهند.در این مواقع چشم بسیار دردناک میشود که با قطره های چشمی و قرص از التهاب و قرمزی آن کاسته میشود. تغییرات فشار چشم از علائم اصلی سرطان چشم است.سرطان عروق خونی چشم در لایه شبکیه و عصب چشم دیده می‌شود؛ خونریزی از چشم و کاهش دید از علائم این نوع از سرطان چشمی به شمار می‌رود این تومور بدخیم نیست اما با خونریزی گسترش می‌یابد. سرطان عروق خونی چشم در لایه شبکیه و عصب چشم دیده می‌شود البته این نوع از سرطان چشم در کودکان کمتر دیده می‌شود و خونریزی از چشم و کاهش دید از علائم این نوع از سرطان به شمار می‌رود. بعضی از تومورهای چشمی، عمومی است و قسمت‌های مختلف چشم را گرفتار کند؛ تومور عروق خونی چشم می‌تواند درون خون گسترش پیدا کند و سلول‌های مختلف خونی را گرفتار کند که در نهایت نابینایی را به وجود می‌آورد.

علل و عوامل خطرساز

این سرطان در سیاه پوستان کمتر از سفید پوستان بروز می‌کند و عوامل مختلفی مثل اشعه خورشید و سیگار در بروز آن دخالت دارد

درمان بیماری علائم و نشانه ها

درمان بیماری

زمانی که تومور خصوصاً در نوع بدخیم پیشرفت کرده باشد، شیمی درمانی یا استفاده از پلاک‌های رادیو اکتیو از جمله اقدامات درمانی است

پیشگیری

از نور مستقیم آفتاب و سیگار اجتناب کنید

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

image_13950305762847.jpg

گفت‌و‌گو با بستگان ۲ کودک کشته‌شده به دست مادرشان

سالمین:هر دو کودکش خواب بودند. برای آخرین بار به چهره‌های...

image_13950229763849.gif

شایعه استعفای وزیر بهداشت تکذیب شد

سالمین: سخنگوی وزارت بهداشت، شایعه استعفای وزیر بهداشت را از...

تت۶

غذا های مضر و ممنوعات عمومی

ممنوعات عمومی   در پاسخ بسیاری از سوالات مندرج در...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟