رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


سرطان کیسه صفرا

نویسنده : peterarana11965 ۱۳۹۴/۱۲/۰۴ تعداد نظرات : ۰
سرطان کیسه صفرا

تعریف

سرطان کیسه صفرا یک بیماری است که در آن یاخته های بدخیم در بافت های کیسه صفرا دیده می شود. شکل کمیابی از این سرطان، سرطان مقدماتی صفرا است که در لایه میانی کیسه صفرا آغاز می شود و از طریق لایه های خارجی رشد می کند.

کیسه صفرا یک عضو کوچک گلابی شکل است که دقیقا در زیر کبد و در بالای شکم قرار دارد. صفرا مایعی است که توسط کبد ساخته می شود و به هضم چربی غذاها کمک می کند. سرطان کیسه صفرا در بین زنان، دو برابر مردان شایع است.

علائم و نشانه ها

علایم ابتدایی سرطان کیسه صفرا نامشخص است و گاهی اوقات هیچ علامت واضحی ندارد. علایم و نشانه های سرطان کیسه صفرا شامل موارد زیر می باشد :

– درد شکم به خصوص در ناحیه فوقانی و راست ناحیه شکم

– نفخ شکم

– خارش

– تب

– از دست دادن اشتها

– فرد مبتلا بدون اینکه فعالیتی داشته باشد، دچار کاهش وزن می شود

– حالت تهوع

– زردی پوست و سفیدی چشم

علل و عوامل خطرساز

محققان علت مشخصی را برای بروز سرطان کیسه صفرا پیدا نکرده اند، با این حال معتقدند زمانی در کیسه صفرا مشکلی پیش می آید که در سلول های سالم آن جهش ژنتیکی اتفاق بیفتد.

این جهش های ژنتیکی سبب رشد بیش از حد سلول ها می شوند و سرانجام توموری در کیسه صفرا ایجاد می شود که می تواند از کیسه صفرا نیز بیرون رفته و نواحی دیگر بدن را نیز درگیر کند. بنابراین تشخیص زود هنگام سرطان کیسه صفرا بسیار مهم است.

عوامل خطر سرطان کیسه صفرا عبارتند از:

– جنس فرد: تحقیقات نشان داده است که سرطان کیسه صفرا در خانم ها شایع تر از مردان می باشد.

– سن فرد : احتمال بروز سرطان کیسه صفرا مانند بسیاری از بیماری ها و سرطان های دیگر با افزایش سن افزایش پیدا می کند.

– سابقه ابتلای فرد به سنگ کیسه صفرا: افرادی که سابقه ابتلا به سنگ های صفراوی را دارند، باید بیشتر مراقب این نوع سرطان باشند و در صورت مشاهده علایم بالا، به پزشک متخصص مراجعه کنند.

– سابقه ابتلای فرد به دیگر بیماری های کیسه صفرا: افرادی که به دیگر بیماری های کیسه صفرا مبتلا شده اند مانند عفونت مزمن کیسه صفرا، کیست کیسه صفرا و … بیشتر در معرض سرطان کیسه صفرا قرار دارند .

– سیگار کشیدن

– اضافه وزن

– غیر طبیعی بودن مجرای صفراوی:  افرادی که به طور مادرزادی دچار اختلال در مجرای صفراوی خود هستند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کیسه صفرا قرار دارند.

– پولیپ های کیسه صفرا: پولیپ ها، تومورهای غیر سرطانی و خوش خیمی هستند که ممکن است در کیسه صفرا برخی افراد وجود داشته باشند و در برخی شرایط، احتمال بدخیم و سرطانی شدن آنها وجود دارد.

درمان بیماری

درمان این سرطان به مراحل پیشرفت سرطان بستگی دارد. برای درمان سرطان کیسه صفرا در ابتدا سعی می شود با برداشتن کیسه صفرا از گسترش سرطان جلوگیری شود. لذا عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا و حتی بخشی از کبد انجام می شود.

احتمال موفقیت عمل های جراحی مشخص نیست، ولی بیشتر پزشکان سایر روش های درمانی مانند  شیمی درمانی ، پرتودرمانی و یا ترکیبی از آن دو را بلافاصله پس از اعمال جراحی توصیه می کنند.

 درمان سرطان کیسه صفرا در مراحل آخر آن، توسط روش های زیر صورت می گیرد:

– شیمی درمانی : در شیمی درمانی، داروهایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود.

– پرتو درمانی : اشعهX  سبب رفع سلول های سرطانی می شود.

پیشگیری

کنترل وزن، تغذیه سالم، ترک سیگار