رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


سلامت سالمندان با تغذیه سالم

نویسنده : lderouaux1987 ۱۳۹۴/۰۹/۲۵ تعداد نظرات : ۰
سلامت سالمندان با تغذیه سالم

علی اکبر حق ویسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، با اشاره به اهمیت توجه به تغذیه سالمندان گفت: باید همواره به سالمندان توجه شود، زیرا آنها برکت زندگی هستند و عمری را در تلاش سپری کرده‌ و امروز به محبت و توجه ما نیاز دارند که در این میان تغذیه سالمندان دارای اهمیت بسزایی است.

وی افزود: سالمندان در این سن تمرکز کافی برای تغذیه ندارند و ممکن است به دلیل فراموشی، از تغذیه مناسبی در ساعات مشخص برخوردار نباشند.

این کارشناس تغذیه تصریح کرد: تغذیه سالم و به موقع بر سلامت سالمندان آثار مثبتی دارد، در این باره یک برنامه غذایی مناسب می‌تواند تا حد زیادی سلامتی و نیازهای بدن سالمندان را تامین نماید.

وی خاطرنشان کرد: برخی از سالمندان به واسطه مشکلاتی که در جویدن غذا دارند، میوه و سبزیجات را از غذای خود حذف می‌کنند، در حالی که باید در برنامه غذایی سالمندان ویتامین و فیبر کافی که در سبزی و میوه نهفته است را گنجاند تا دچار سوء تغذیه نشوند، از این رو با خرد کردن میوه و سبزیجات باید نیاز بدن آنها را تامین کرد.

حق ویسی گفت: خوردن مایعات یکی از ملزومات مهم در تغذیه سالمندان است، اما برخی از سالمندان با توجه به مشکلات حرکتی و بیماری، مایعات را نیز حذف می‌کنند که این امر هضم غذا را دشوار می‌سازد و سالمندان دچار یبوست می‌شوند.

وی تصریح کرد: کمبود آب در بدن همچنین فشار خون را بالا می‌برد و خطر ابتلا به سکته را افزایش می‌دهد که در این زمینه باید توجه کافی به خوردن مایعات در وعده‌های غذایی سالمندان داشت، البته سالمندان نگرانی‌هایی از بیرون روی در شب دارند و به همین دلیل مایعات را کاهش می‌دهند که در این باره باید در طول روز از مایعات استفاده کنند.

این کارشناس تغذیه اظهار کرد: یکی از عوامل مهم در سوء تغذیه سالمندان، تنهایی آنها‌ست که متاسفانه با رشد شهر‌نشینی و افزایش گرفتاری‌های مردم، اغلب سالمندان در تنهایی به سر می‌برند و توان طبخ و تهیه یک غذای مناسب را ندارند، در حالی که در این سن سالمندان به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارند و نباید نسبت به سلامتی این عزیزان بی‌توجه بود.

وی گفت: باید در تغذیه سالمندان توجه داشت که به هیچ وجه از نمک و نوشابه‌های گاز دار و غذاهای فست فود و سرخ کردنی استفاده نکنند، بلکه باید در برنامه غذایی آنها کته، لبنیات، تخم مرغ آب پز و گوشت به صورت کاملا پخته گنجاند.

حق ویسی عنوان کرد: برای سالمندان در طول هفته از غذاهایی مانند سوپ طبخ گردد تا به هضم غذای آنها کمک شود.

وی اظهار کرد: غذاهای چرب و شیرین سلامت سالمندان را به مخاطره می‌اندازد، به جای آن باید گوشت سفید و میوه جایگزین شود.