رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


شکار، صید و تجارت غیرقانونی پرندگان را پایان دهیم!

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۲۰ تعداد نظرات : ۰
شکار، صید و تجارت غیرقانونی پرندگان را پایان دهیم!

سالمین-*مجید مقدم خرازیان: مدیرکل دفتر حیات وحش وتنوع زیستی گفت : روز جهانی پرندگان مهاجر در سال جاری با شعار چه وقت سکوت آسمان را فرا می گیرد؟ به شمار بالای تلفات پرندگان مهاجر اشاره دارد.

به گزارش سالمین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ( پام )، روز جهانی پرندگان مهاجر، مناسبتی است که از سال ۲۰۰۶ توسط دو نهاد بین المللی فعال در زمینه حفاظت از حیات وحش شامل کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و تفاهم نامه همکاری حفاظت از پرندگان مهاجر آبی آفریقا و اوراسیا (AEWA)- و با هدف جلب توجه همگان به موضوع حفاظت پرندگان مهاجر و زیستگاه هایشان ترتیب داده شده است. برنامه های مرتبط با این مناسبت هر ساله طی یک یا دو روز در ماه می میلادی مطابق با اردیبهشت ماه به طور هماهنگ در جهان به اجرا درمی آید. مراسم روز جهانی پرندگان مهاجر در سال جاری، در روز ۲۱ اردیبهشت برگزار می شود.

روز جهانی پرندگان مهاجر در سال جاری با شعار “… و چه وقت سکوت آسمان را فرا می گیرد؟” به شمار بالای تلفات پرندگان مهاجر اشاره دارد.تلفات سنگین پرندگان مهاجر در نتیجه فعالیت های غیرقانونی اعم از شکار، صید و زنده گیری، و تجارت غیرقانونی اتفاق می افتد. چنین فعالیت هایی دور از چشم قانون صورت می گیرد و آمار موجود حاکی از آن است که سالانه میلیونها پرنده در نتیجه این تخلفات از بین می روند. این میزان تلفات در کنار تهدیدات ناشی از تخریب زیستگاه ها و تغییر اقلیم موجب می شود پرندگانی که زمانی از گونه های معمولی به حساب می آمدند، در معرض خطر انقراض باشند.

در حال حاضر در سراسر جهان دولت ها به یاری قوانین ملی و نیز معاهدات بین المللی گوناگون، میزان برداشت از جمعیت های پرندگان را تنظیم و در مواردی ممنوع می کنند. در همین راستا لازم است تلاش کنیم تا قوانین و مقررات موجود به درستی اجرا شوند؛ درغیراین صورت مسئولیت از بین رفتن این گنجینه های گرانبهای به جا مانده از گذشتگان برعهده ماست.

هرساله علاقمندان به محیط زیست اعم از مؤسسات، دولت ها و شهروندان کشورها در سراسر جهان مراسم و برنامه هایی را به منظور گرامیداشت این روز، تنویر افکار عمومی جامعه و افزایش مطالبه همگانی در خصوص حفاظت از پرندگان مهاجر به عنوان یکی از نیازهای جوامع امروزی برگزار می کنند.

گفتنی است از زمان برگزاری اولین مراسم روز جهانی پرندگان مهاجر در سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۳۰ کشور جهان برنامه های مرتبط با بزرگداشت این مناسبت را در ماه می میلادی (اردیبهشت) برگزار می نمایند.

*مدیرکل دفتر حیات وحش وتنوع زیستی