طاسی و انواع آن

تعریف طاسی:

طاسی به وضعیت نداشتن مو و یا از دست دادن آن در نواحی ای که مو در آن نواحی اغلب رشد می‌کند به خصوص در سر، اطلاق می‌شود. کچلی نوعی عفونت پوست و ریزش موی ناشی از عامل قارچی است.

انواع آلوپسی:

۱- آلوپسی آندروژنیک مردانه یا طاسی مردانه در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد این وضعیت هستند اتفاق می‌افتد و در واقع نوعی پاسخ فیزیولوژیک بدن آنها به آندروژن‌ها یا همان هورمون‌های مردانه می‌باشد که در نواحی نواحی جلو و اطراف و مرکز سر رخ میدهد.

۲- آلوپسی آندروژنیک زنانه یا طاسی زنانه را گاهی آلوپسی آندروژنیک آدرنال زنانه هم می‌خوانند، چرا که در برخی از این زنان نوعی آندروژن غده فوق کلیه (آدرنال) ، بالا می‌باشد. طرح مشخصی از آلوپسی مرکزی اسکالپ بدون فرورفتگی فرونتوتمپورال پدید می‌آید ولی در زنان کاهش مو در تمام سر بطور یکسان پدید می‌آید.

۳- آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه‌ای بیماری است که با آغاز سریع ریزش مو در یک منطقه کاملاً مشخص و معمولاً مدور تشخیص داده می‌شود. اکثریت بیماران زیر ۶۰ سال سن دارند و هیچ یافته دیگری به همراه ندارند. علت این بیماری می‌تواند اختلالات سیستم ایمنی مانند کم خونی ایمنی، التهاب تیروئید، دیابت و… باشد

۴- آلوپسی توتالیس یا طاسی کامل به ریزش تمام موی سر اطلاق می‌شود. این بیماری دارای دوره‌های رشد و ریزش مو می‌باشد، هرچند که پروگنوز یا پیش آگهی رشد طولانی مدت مو در آن ضعیف است.

۵- آلوپسی یونیورسالیس یا طاسی سرتاسری به ریزش تمام موی بدن اطلاق می‌شود، که بسیار نادر است.

علائم و نشانه ها

کم شدن موها که در هر دو جنس زن و مرد رخ می دهد و با مینیاتوری و نازک شدن فولیکول های مو و کوتاه شدن فاز رشد مو مشخص می شود.

علل و عوامل خطرساز

ژنتیک – عدم رعایت بهداشت – استرس – بیماریهای تیروئید و سایر غدد درون ریز ، اختلالات تغذیه ای ، کمبود آهن ، مصرف برخی داروها ، عفونت های شدید و بیماریهای داخلی و اختلال سیستم ایمنی نیز باعث ریزش مو می شوند که پزشک معالج با توجّه به تاریخچه بیماری و علائم بالینی و آزمایشات به وجود آنها پی می برد .

درمان بیماری

برای ریزش مو تا به حال درمان دارویی قطعی مطرح نگردیده است . ماینوکسیدیل(اثرات آن پس از حدود ۴ماه ظاهر می شود و با قطع مصرف آن ، موها مجدداً ریزش پیدا کرده و به وضعیت سابق برمی گردند) . استرادیول وهورمونهای ضد اندرو‍‍‍‍‍‍‍‍ژن با نظر پزشک . فیناستراید(این دارو درحال حاضر تنها برای مردان مجاز شناخته شده است و مصرف آن در زنان می تواند باعث ایجاد ناهنجاریهایش در جنین شود) .درمانهای جراحی

پیشگیری

خودداری از مصرف فراورده هایی که به مو یا پوست سر آسیب می رسانند . تغذیه مناسب ، بخصوص پروتئین کافی برای سلامت مو حیاتی است . پیگیری زود هنگام و مراجعه به پزشک بعد از مشاهده تغییر در الگوی ریزش و رویش مو   

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

در تابستان، سیب‌زمینی شیرین و همبرگر نخورید

سالمین: در نظر گرفتن شرایط هر فصل برای غذا خوردن...

راهکارهای طب سنتی برای کسانی که با فصل بهار میانه خوبی ندارند

سالمین: بهار با تمام زیبایی‌ها و طراوتش برای برخی‌ها احساس...

داروهایی که استفاده از آن ها مانع روزه داری نمی شود!

سالمین:مصرف دارو در برخی بیماریها که شیوع زیادی نیز دارند...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟