رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


محبوب ترین رژیم های غذایی دنیا!

نویسنده : lderouaux1987 ۱۳۹۴/۰۹/۲۵ تعداد نظرات : ۰
محبوب ترین رژیم های غذایی دنیا!

سالمین نیوز: رژیم غدایی مجموعه خوراکی است که یک موجود زنده مصرف می‌کند.

گاه انسان‌ها از رژیم غذایی ویژه‌ای پیروی می‌کنند که ممکن است به علت بیماری، توسط پزشک یا متخصص تغذیه به آنها توصیه شده باشد که به آن رژیمِ درمانی می‌گویند.

رژیم غذایی سالم، رژیمی است که به حفظ و بهبود سلامت عمومی بدن کمک می‌کند و مواد مغذی لازم، مایعات کافی، آمینو اسید و اسیدهای چرب لازم، ویتامین ها و مواد معدنی کافی و همچنین کالری لازم را برای بدن فراهم آورد. رژیم غذایی سالم نیازهای اساسی بدن را بدون اینکه شما را دچار اضافه وزن و بیماری کند، برای شما فراهم می‌کند. همچنین رژیم غذایی سالم به همراه ورزش می‌تواند خطر ابتلا به بیماریهایی از جمله چاقی، بیماریهای قلبی، دیابت نوع ۲، فشارخون بالا و سرطان را در شما کاهش دهد.

رژیم‌های متعادل

رژیم‌های دش، لِرن، مایو کلینیک، مدیترانه‌ای، تی‌ال‌سی، ویِت‌واچرز. این رژیم‌های غذایی انعطاف‌پذیر هستند و کالری که فرد دریافت می‌کند کنترل‌شده است، اما از خوردن هیچ غذایی منع نمی‌شود. تعادل مواد مغذی در آنها حفظ ‌شده است، فعالیت فیزیکی در آنها لحاظ می‌شود و تغییراتی که ایجاد می‌کنند برای مدت طولانی پایدار می‌ماند.

رژیم‌های کوتاه‌مدت

رژیم‌های سوپ کلم، دتوکس، گریپ‌فروت، خام‌خواری: این رژیم‌ها انعطاف‌پذیری ندارد، زیرا در آنها بر مصرف یک غذای خاص یا ترکیبی از تعدادی از غذاها تاکید می‌شود و سایر غذاها محدود می‌شوند؛ بنابراین ازنظر مواد مغذی متعادل نیستند. درضمن فعالیت فیزیکی در آنها لحاظ نمی‌شود و ثبات هم ندارند.

رژیم‌های قند خون

رژیم شکرشکن‌ها: این رژیم غذایی انعطاف‌پذیر نیست، زیرا مواد غذایی مانند نان سفید و سیب‌زمینی که قند خون را به‌سرعت افزایش می‌دهند در آن محدود می‌شوند. در ضمن در انواعی از آن که محدودیت‌های غذایی شدیدی اعمال می‌شود، ممکن است ازنظر مواد مغذی متعادل نباشد. رژیم شکرشکن‌ها در بعضی موارد همراه با فعالیت فیزیکی تجویز می‌شود و در مواردی ممکن است پایدار باشد، اما شاید وفادار ماندن به آن با گذشت زمان سخت شود.

رژیم‌های پرپروتئین یا کم کربوهیدرات

رژیم‌های اتکینز، دوکان و منطقه: این رژیم‌های غذایی متعادل نیستند، زیرا کربوهیدرات، چربی یا پروتئین در آنها محدود شده است و در انواع سخت آنها، ممکن است بعضی از غذاها محدود شوند. در بعضی موارد فعالیت فیزیکی در این رژیم‌ها لحاظ می‌شود. ممکن است شخصی که این رژیم‌ها را رعایت می‌کند بتواند به آنها وفادار بماند، اما با گذشت زمان این کار سخت می‌شود.

رژیم‌های کم‌چربی

رژیم‌های اورنیش و پریتیکین: این رژیم‌ها متعادل نیستند، زیرا چربی کل و چربی اشباع‌شده در آنها محدود می‌شود. ازآنجایی‌که گوشت لخم، مرغ و ماهی حاوی مقداری چربی هستند، در رژیم‌های غذایی بسیار کم‌چربی ممکن است این غذاها هم منع شوند و روغن‌های سالم، غلات و حبوبات هم ممکن است محدود یا قطع شوند. البته این رژیم‌ها ازنظر مواد مغذی متعادل هستند، فعالیت فیزیکی در آنها لحاظ می‌شود و ممکن است شخص بتواند به آن وفادار بماند.

گیاه‌خواری

روشن است که این رژیم متعادل نیست، زیرا گوشت در آن حذف می‌شود و بعضی از گیاهخواران حتی محصولات لبنی و ماهی را هم محدود می‌کنند. در رژیم وگان ممکن است محدودیت‌های مواد مغذی وجود داشته باشد. ورزش گاهی در این رژیم لحاظ می‌شود و معمولاً افراد به آن وفادار می‌مانند.

جایگزینی مواد غذایی

رژیم جنی کریگ، اچ‌ام‌آر، مدی‌فست، اسلیم فست، نوتری‌سیستم: این رژیم‌ها انعطاف‌پذیر نیستند، زیرا غذاها یک یا دو روز می‌توانند جای یکدیگر را بگیرند، البته بسته به غذاهایی که انتخاب می‌کنید ممکن است از نظر مواد مغذی متعادل باشند. ورزش گاهی در آنها گنجانده می‌شود، البته مواد غذایی این رژیم گاهی گران هستند که سبب می‌شود فرد نتواند آنها را طولانی‌مدت مصرف کند.

رژیم بسیار کم‌کالری

این رژیم هیچ‌یک از ویژگی‌هایی که ذکر شد را ندارد و فقط می‌توان آن را برای مدت کوتاه همراه با مکمل تجویز کرد.

منبع: Mayo Clinic