رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


نشانه های سنگ صفرا

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۴/۱۱/۲۷ تعداد نظرات : ۰
نشانه های سنگ صفرا

علایم سنگ کیسه صفرا چیست؟

کیسه صفرا، عضوی است گلابی‌شکل که زیر کبد قرار دارد. در این کیسه اسیدهای صفراوی ترشح شده از کبد ذخیره می‌شود تا به موقع و با ورود مواد چرب به داخل روده، کیسه منقبض و مواد صفراوی موجود باعث هضم غذا شوند. بیماری‌های کیسه صفرا طیف وسیعی دارند که از مهم‌ترین و شایع‌ترین آنها سنگ‌های کیسه صفراوی است. سنگ کیسه صفرا بیماری خوش‌خیمی است که در اثر متراکم‌شدن اسیدهای صفراوی ایجاد می‌شود. سنگ‌های کیسه‌صفرا دو نوع‌اند؛ ۸۰ درصد سنگ‌های صفراوی کلسترولی و ۲۰ درصد بیلی‌روبینی یا رنگدانه‌ای هستند.

بیشتر سنگ‌های صفراوی بدون علامت‌اند و اندازه آنها از چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر متغیر است. اغلب بیماران وقتی متوجه وجود سنگ در کیسه صفرا می‌شوندGallstones که با درد به پزشک مراجعه می‌کنند. درد کیسه صفرا به درد کولیکی معروف است. الگوی درد نیز طوری است که فرد با خوردن غذای سنگین و پرچرب دچار درد در زیر لبه دنده راست و بالای شکم می‌شود که گاهی به پشت، شانه و زیر کتف راست انتشار پیدا می‌کند. در بعضی از بیماران تهوع، استفراغ و نفخ زیاد هم دیده می‌شود.

چه کسانی در معرض خطرند؟

ابتلا به سنگ کیسه صفرا از نوع کلسترولی، در افراد با سابقه ژنتیکی سنگ صفراوی در خانواده، وزن بالا، سن بالا (۵۰-۴۰سالگی)، خانم‌ها، افراد کم‌تحرک، کسانی که جراحی سنگین انجام داده‌اند، داروهای خاص مصرف می‌کنند، کاهش وزن سریع دارند یا بیماری خاص عفونی دارند بیشتر دیده می‌شود ولی سنگ‌های رنگدانه‌ای در مبتلایان به سیروز کبدی یا افرادی که دچار همولیز خون می‌شوند، دیده می‌شود.

کدام سنگ‌های صفراوی خطرناک‌ترند؟

حرکت سنگ کیسه صفرا ممکن است باعث گیر کردن سنگ در دهانه کیسه صفرا شود. گیر کردن سنگ باعث التهاب کیسه صفرا و بزرگ‌شدن آن می‌شود. این بیماری کوله‌سیستیت نام دارد و موقعیتی اورژانسی است که با آن بیمار باید هرچه زودتر عمل جراحی شود. در این مواقع احتمال پارگی کیسه صفرا در اثر انسداد بسیار بالاست. گیر کردن سنگ کیسه صفرا در مجرا علامت دیگری هم دارد که در آن بیمار ناگهانی دچار زردی و لرز می‌شود. مسدود شدن مجرا باعث می‌شود صفرا به خون بر‌‌گردد و بیلی‌روبین خون بالا برود. علت زردی هم افزایش بیلی‌روبین خون است. این وضعیت نیز اورژانسی است و باید خیلی زود درمان شود. التهاب‌های متعدد کیسه صفرا باعث ضخیم شدن دیوار کیسه و بروز بیماری‌ای به نام کوله‌سیستیت مزمن می‌شود.

بعد از درمان

بعد از مصرف غذاهای چرب و کلسترولی، کیسه صفرا منقبض می‌شود و مقدار زیادی از ماده صفراوی به داخل روده می‌ریزد. این عمل باعث هضم مواد چربی می‌شود. اگر به هر علتی (مثلا برای درمان کوله‌سیستیت یا سنگ کیسه صفرا) کیسه صفرا برداشته شود، هضم چربی کمی تغییر می‌کند. بیماران بعد از عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا باید خوردن غذاهای چرب را محدود کنند. درصد کمی از بیماران ممکن است دچار اسهال بعد از عمل شوند که با رعایت رژیم غذایی بهبود می‌یابد.

دلیل افزایش آنزیم‌های کبدی

آنچه در آزمایش خون بیماران کبدی مورد توجه قرار می‌گیرد، سطح آنزیم‌هاست. پایین بودن سطح آنزیم‌ها بیماری محسوب نمی‌شود ولی بالا بودن آنزیم‌ها نشان از وجود بیماری‌های مختلف در کبد و مجاری صفراوی است که بعضی از آنها ممکن است تهدید‌کننده حیات انسان باشد. شاید بتوان بیش از ۱۰۰ علت برای افزایش آنزیم‌های کبدی برشمرد. مهم‌ترین بیماری‌ در جامعه ما که باعث افزایش آنزیم‌های کبدی می‌شود، بیماری کبد چرب است که اغلب اوقات افراد به آن بی‌توجه هستند. این بیماری ممکن است در آینده به یک بیماری جدی تبدیل شود. از بیماری‌های خطرناک دیگر می‌توان به التهاب نسج کبد، بیماری‌های بدخیم کبدی و بیماری‌های التهابی مجاری صفراوی اشاره کرد که باعث افزایش سطح آنزیم‌های کبدی می‌شوند. بالا رفتن سطح آنزیم‌ها باید جدی گرفته شود و نیازمند پیگیری دقیق است.

از پیشگیری تا درمان

درباره سنگ کیسه صفرا و کوله‌سیستیت نیز مانند هر بیماری دیگری می‌توان و باید گفت پیشگیری بهتر از درمان است. در ادامه، با الفبای پیشگیری، تشخیص و درمان سنگ‌های کیسه صفرا آشنا خواهید شد:

پیشگیری: برای اینکه جلوی بروز سنگ‌های کیسه صفراوی را بگیریم، باید در طول زندگی‌مان تغذیه خوبی داشته باشیم. همانطور که گفته شد، بیشتر سنگ‌ها کلسترولی و با منبع چربی هستند. حذف غذاهای پرچرب و خوردن میوه و سبزی‌ها به اندازه کافی مانع بروز سنگ‌های صفراوی می‌شود. ورزش کردن و تحرک مداوم نیز احتمال جمع شدن صفرا و کلسترول در کیسه و ایجاد سنگ را کاهش می‌دهد.

تشخیص: بهترین روش تشخیصی سونوگرافی است اما اگر در سونوگرافی چیزی دیده نشد و پزشک به سنگ کیسه صفرا مشکوک بود، می‌توان با سی‌تی‌اسکن و اندوسونوگرافی به وجود سنگ پی برد.

درمان: درمان سنگ‌های کیسه صفراوی وقتی است که بیمار علائم زیادی داشته باشد. مثلا بیمار آنقدر درد داشته باشد که زندگی طبیعی‌اش مختل شود. درمان قطعی سنگ کیسه صفرا برداشتن آن است. کیسه صفرای سنگ‌ساز، بیمار است و نگه‌داشتن آن در صورتی‌که علامت‌دار شود، اصلا به سود بیمار نیست چون احتمال کوله‌سیستیت، عفونت، زردی و پاره شدن کیسه بالاست.