نمک یددار بخورید!

نمک ید دار

سالمین نیوز: رییس سازمان غذا و دارو ضمن تاکید بر اینکه در فرآورده‌هایی که امکان کاهش نمک در آنها وجود دارد، حتما باید این اقدام را انجام شود، در عین حال نسبت به بازگشت بیماری گواتر در صورت بی‌توجهی نسبت به مصرف نمک یددار، مصرف نمک بدون ید و غیرتصفیه شده هشدار داد.
به نقل از ایسنا،‌دکتر رسول دیناروند درباره کاهش استفاده از نمک در شوری‌جاتی مانند خیارشور و کالاهایی شبیه آن، گفت: اولا چنین محصولاتی جزو کالاهای مضر سلامت محسوب می‌شوند. بنابراین توصیه به مردم این است که کالای مضر سلامت را کم مصرف کنند.

نمک را از نان حذف کنیم

وی با بیان اینکه به طور کلی ما علاقه‌مندیم میزان نمک را در همه فرآورده‌های غذایی کاهش دهیم، افزود: مثلا در نان و همه فرآورده‌های آن می‌توانیم نمک را به صفر برسانیم بدون اینکه آسیبی به کیفیت نان وارد شود؛ اما در برخی محصولات مانند تمام شوریجات، ممکن است نتوان نمک را کاهش داد؛ چرا که این محصولات باید میزانی از نمک را داشته باشند تا دچار فساد نشوند.
دیناروند تاکید کرد: بنابراین در محصولات و فرآورده‌هایی که امکان کاهش نمک در آنها وجود دارد، حتما باید این اقدام را انجام دهیم.

مردم نمک یددار مصرف کنند، وگرنه…

وی در ادامه نسبت به تبعات مصرف نمک غیرتصفیه شده، هشدار داد و اظهار کرد: نمک غیرتصفیه، نمکی است که فلزات سنگین داشته و امکان وجود آرسنیک نیز در آن وجود دارد. بنابراین مصرف طولانی آن خطرناک است.
رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در نتیجه مردم حتما باید متوجه باشند که میزان مواد مضر در نمک تصفیه شده به حداقل رسیده و به آن ید اضافه می‌شود. باید گفت که خوشبختانه ما توانستیم بیماری “گواتر” را در یک برنامه ۲۰ ساله در کشور کنترل کنیم این در حالیست که اگر مردم از نمک یددار استفاده نکنند، این بیماری دوباره بازمی‌گردد.

البته این به معنی استفاده بیش از حد از نمک نیست؛ چراکه اکنون نیز میانگین مصرف نمک در ایرانی‌ها بسیار بیشتر از استانداردهای جهانی است و باید در زمینه کاهش مصرف نمک در کشور کار شود. اما همان میزان مصرف روزانه نمک باید از نوع تصفیه شده و یددار باشد، در غیر این صورت امکان بروز کمبود ید و بازگشت بیماری گواتر که به دنبال برنامه‌های اجرا شده در کشور تا حد زیادی کنترل شده است، وجود دارد.

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

image_13950221689004.jpg

شهر من هنوز کودک کار دارد

سالمین: آرامگاه غریبان اردبیل از جمله مکان‌هایی است که در...

image_13950322113127.jpg

افراد متاهل پس از حمله قلبی شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند

سالمین:یک مطالعه نشان می دهد که احتمال مرگ بر اثر...

image_13950311715779.jpg

باز هم کلاهبرداری به اسم یارانه ها‬‎

سالمین: رییس اداره کل حوزه مدیریت و مدیر روابط عمومی...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟