رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


هر۲ساعت یك ایرانی درانتظار عضو می میرد

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۱۹ تعداد نظرات : ۰
هر۲ساعت یک ایرانی درانتظار عضو می میرد

سالمین: قائم مقام مدیرعامل اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه تعداد اعضا با قابلیت اهدای مرگ مغزی در ایران زیاد است، اظهار داشت: اما این اهدا انجام نمی شود و هر ۲ ساعت یک بیمار در فهرست انتظار عضو می میرد.

به گزارش سالمین به نقل از ایرنا،دکتر امید قبادی روز یکشنبه در حاشیه نخستین کارگاه آموزشی تخصصی هماهنگ کنندگان اهدای عضو بیماران مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اگر ۵۰ تا ۶۰ درصد از مرگ مغزی ها به مرحله اهدای عضو برسند، همه بیماران نیازمند، پیوند می شوند.
وی اظهار داشت: بنابر آمار سالانه پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در اثر تصادف در کشور رخ می دهد که از این تعداد در مجموع ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ واجد اهدای عضو هستند که اکنون، کمتر از یک چهارم پیوند و اهدا انجام می شود که بیشترین آمار با تعداد ۸۰۸ نفر مربوط به سال گذشته بوده است.
وی با طرح این سوال که چرا باید این تعداد خاکسپاری شوند، خواستار فرهنگ سازی در این زمینه شد و گفت: باید در جامعه فرهنگ سازی شود تا خانواده ها از این مقوله آگاه شوند و بتوان جان بیماران را نجات داد.

قبادی اهدای عضو را در کل دنیا یک مقوله چندوجهی دانست و گفت: یکی از مهمترین محورهای اهدای عضو، فرهنگ سازی است و فرهنگ سازی در شرح وظایف و حیطه اختیارات نظام سلامت و وظایف دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور و وزارت بهداشت نیست.

وی اضافه کرد: ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، رسانه ها و هنرمندان و ورزشکاران ونام آوران باید در فرهنگ سازی اهدای عضو تلاش کنند تا مردم بدانند اگر اهدای عضو در جایی ارتقا پیدا کند تعداد ارگان های پیوندی بالا می رود و به تبع آن تعداد بیشتری از بیماران نیازمند پیوند عضو دریافت می کنند .
قبادی تاکید کرد: این جز با همکاری و هماهنگی نهادهای سلامت مانند دانشگاه های علوم پزشکی، وزارت بهداشت و نهادهای فرهنگ ساز مانند نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، شهرداری و حوزه هنری اداره ارشاد به دست نمی یابد.
وی پیشنهاد داد که این نهادها با دست به دست هم دادن، نهادی را به نام کمیته سیاستگزاری پیوند اعضا یا اهدای عضو در هر استان تشکیل دهند.

** مازندران سومین مقصد آموزش اهدای عضو بعد از گیلان و همدان
این مدرس بین المللی اهدای عضو در بخش دیگری از گفت وگو درباره دوره آموزشی یک هفته ای اهدای عضو بیماران مرگ مغزی در مازندران، گفت: یک کارگاه نظری و عملی یک هفته ای به نام طرح هماهنگ کنندگان پشتیبان برای مراکز فراهم آوری اعضای پیوندی یا همان مراکز اهدای عضو (آیروس) به پیشنهاد و حمایت وزارت بهداشت و توسط تیم آیروس یا هماهنگ کنندگان پشتیبان در ۱۰ استان کشور در حال اجراست.
قائم مقام اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: این طرح پیشتر در استان های گیلان و همدان اجرا شد که بازخورد بسیار قابل قبولی داشت.

نخستین کارگاه آموزشی تخصصی هماهنگ کنندگان اهدای عضو بیماران مرگ مغزی از چهارشنبه گذشته در دانشگاه علوم پزشکی مازندران آغاز شده و تا سه شنبه این هفته ادامه دارد.
پرستاران، سرپرستاران و هماهنگ کننده های اهدای عضو در کارگاه های آموزشی مجزا چگونگی اطلاع دادن مرگ مغزی به خانواده بیمار، چگونگی أخذ رضایت برای اهدای عضو و اهمیت این موضوع را آموزش می بینند.
همچنین کارگاه آموزشی برای تاییدکنندگان بیماران با مرگ مغزی به طور جداگانه برگزار می شود.