رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


وزارت بهداشت به جای حذف طب سنتی، در جهت نظامندی‌اش قدم بردارد

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ تعداد نظرات : ۰
وزارت بهداشت به جای حذف طب سنتی، در جهت نظامندی‌اش قدم بردارد

سالمین: شیرخشت، عناب، ترنجبین، عنبرنسارا، گل گاوزبان… عصاره گل خرزهره یا جوشانده تخم گیاه کوهی… ؛ توصیه همیشگی مادربزرگ‌ها. گروهی آن را به‌شدت رد و عده‌ای دیگر درمان همه دردهایشان را در عطاری‌ها جست‌وجو می‌کنند. گرچه زمانی بازار درمان‌های گیاهی کساد بود و بسیاری تجویز داروهای گیاهی را غیر‌علمی تلقی می‌کردند، اما این روزها دوباره استقبال از طب سنتی و داروهای گیاهی افزایش چشمگیری پیدا کرده است. حتی این مقوله در دولت قبل با راه‌اندازی معاونتی در وزارت بهداشت و تاسیس دانشکده طب سنتی، شکل جدی به خود گرفت؛ معاونتی که فعالیت آن در چند ماه گذشته به اداره کل تقلیل پیدا کرد.

به گزارش سالمین، روزنامه فرهیختگان در ادامه می نویسد: طرفداران طب سنتی در ایران می‌گویند این روش درمانی سابقه ۷۰۰۰ ساله دارد. در دوره استعمار غرب تلاش شده طب سنتی از کشور حذف شود و جایش را به طب مدرن بدهد. گرچه برخی این دیدگاه را نوعی توهم توطئه می‌دانند، اما گروهی دیگر در پی احیای دوباره این سنت هستند.
زیاد شدن تعداد عطاری‌ها در سطح شهر و تمایل مردم به مراجعه به درمان‌های طب سنتی نشان می‌دهد تمایل به این شکل درمان رو به افزایش است.

اما و اگر‌ها در طب سنتی
در بخشی از سیاست‌های کلی «سلامت» که در فروردین ۹۳ ابلاغ شد، به طب سنتی و توسعه این طب اشاره شده است. در همین راستا وزارت بهداشت نیز همواره بر تقویت و توسعه طب سنتی در کشور تاکید و موسسه طب سنتی طوبی و پژوهشکده و دانشکده جدید طب سنتی را راه‌اندازی کرده است، با این حال طرفداران طب سنتی، وزارت بهداشت را در خط‌مقدم مخالفت با رشد این شیوه می‌دانند.

توقیف فعالیت دو مرکز طب سنتی در هفته گذشته و محاکمه رئیس این دو مرکز با شکایت وزارت بهداشت نیز این گمانه‌زنی را تقویت کرده است. در این باره چند روز پیش ایرج حریرچی، سخنگو و قائم‌مقام وزارت بهداشت با تاکید بر مقابله جدی با متخلفان در طب سنتی گفت: «یکی از این مراکز به دلیل تخلف آموزشی و دیگری به دلیل تخلف در طب سنتی پلمب شده است.» او همچنین به برخی تخلفات در این حوزه اشاره کرد و ادامه داد: «متاسفانه برخی داروهای معمولی با داروهای گیاهی و حتی مواد روانگردان را ترکیب می‌کنند.» در روزهای پایانی پارسال نیز وزیر بهداشت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه با گلایه از افراطیون طب نوین و سنتی بر تاسیس داروخانه‌های گیاهی به‌جای عطاری‌ها تاکید کرده بود. به اعتقاد او، طب سنتی که در عطاری‌ها وجود دارد مورد سودجویی و بداخلاقی واقع شده است و به‌نوعی از ‌اطلاع نداشتن مردم در جهت منفعت‌جویی سوءاستفاده می‌کنند که زیان‌های بسیاری نیز وارد می‌کند.

طب سنتی در کنار طب مدرن
حسن رضاییان‌پور، متخصص طب سنتی در این باره می‌گوید: «کسانی که منکر طب گیاهی هستند باید بدانند که مواد اولیه بیشتر داروهای شیمیایی گیاهی است. این در حالی است که طرفداران صددرصدی طب گیاهی نیز باید بدانند که درمان همه دردها به صورت صد درصدی با طب گیاهی امکان‌پذیر نیست.»

او ادامه می‌دهد: «اگر در گذشته به طب سنتی توجه بیشتری می‌شد و ایران به‌عنوان کشور مادر این علم، در حوزه تحقیقات بیشتر به این حوزه می‌پرداخت، امروز شاهد این حجم مخالفت‌ برای از میان بردن طب سنتی نبودیم. از سوی دیگر امکان سیستماتیک شدن این طب فراهم می‌شد و در نتیجه مردم از سوی عطاری‌هایی که به صورت تجربی کار کرده‌اند و خیلی کم با خواص داروهای گیاهی آشنا هستند، معاینه و ویزیت نمی‌شدند و روی مراکز درمانی سنتی نیز نظارت ‌بیشتری وجود داشت. امروز کسانی اجازه طبابت در طب سنتی را دارند که هفت سال دوره پزشکی عمومی و سه تا چهار سال نیز به‌صورت تخصصی مباحث مربوط به طب سنتی را گذرانده باشند.»

این متخصص طب سنتی ادامه می‌دهد: «بسیاری از داروهای گیاهی مجوز دارند. اما عملا نظارتی برای عرضه داروهایی که از سوی عطاری‌ها داده می‌شود وجود ندارد. متاسفانه گاهی شاهدیم برخی از فعالان در این عرصه با وعده‌های پوشالی برای درمان بیماری‌های سخت مشکلاتی را برای خانواده‌ها ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر هم نمی‌توان درمان‌هایی را که به این واسطه انجام شده، منکر شد و این روش را نادیده گرفت. به همین دلیل وزارت بهداشت به جای حذف این بخش باید در جهت نظام مندی‌اش قدم بردارد.»