رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


پوکی استخوان در مردان با دلایل هورمونی

نویسنده : lderouaux1987 ۱۳۹۴/۰۹/۱۷ تعداد نظرات : ۰
پوکی استخوان در مردان با دلایل هورمونی

سالمین نیوز: پوکی استخوان یا استئوپروز Osteoporosis به معنی کم شدن تراکم استخوان است که بدنبال آن قدرت استخوان کم شده و شکننده میشود و شکننده شدن استخوان موجب میشود احتمال بروز شکستگی در آن بیشتر شود. پوکی استخوان معمولاٌ بتدریج پیشرفت میکند و هیچ علامتی از خود بروز نمیدهد تا وقتی که شکستگی بوجود میاید.

پوکی استخوان میتواند در هر استخوانی از بدن ایجاد شود ولی معمولا در ستون مهره، لگن، مچ دست و دنده ها بیشتر دیده میشود.

محققان علت این که زنان بیشتر از مردان به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند را تحرک فیزیکی بیشتر مردان نسبت به زنان در طول دوره زندگی می‌دانند. اما یک تفاوت بزرگ در علت ابتلا به پوکی استخوان در مردان و زنان وجود دارد. در زنان این بیماری بیشتر در سنین پس از یائسگی بروز می‌کند و در مردان پوکی استخوان را می‌توان به علل هورمونی ربط داد.
به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از webmd، شایع‌ترین علت پوکی استخوان در مردان کمبود تستوسترون است. طبیعی است که با افزایش سن در مردان تولید هورمون تستوسترون کاهش یافته و طبیعتاً می‌تواند روی تراکم استخوان تأثیر گذار باشد اما نه به اندازه کاهش هورمون در زنان سالمند. در یک بررسی تحقیقاتی نشان داده شد که درمان با تستوسترون باعث افزایش تراکم استخوان یه میزان ۱۰ درصد در مهره‌ها و ۲٫۷ درصد در استخوان لگن شده است.
مسلماً کاهش سطح این ویتامین‌ها و املاح معدنی در بدن مردان نیز مانند زنان منجر به بروز پوکی استخوان می‌شود.
جراحان عمومی می گویند تنها حدود ۳۵ درصد مردان ۲۵ تا ۶۴ ساله حداقل نسخه ورزشی را رعایت کرده و در اکثر روزهای هفته ۳۰ دقیقه ورزش متوسط تا شدید دارند.
گروهی از داروها می‌توانند به از دست دادن استخوان‌ها در مردان منجر شوند. کورتیکواستروئیدها مانند کورتیزون، هیدروکورتیزون، گلوکوکورتیکوئیدها و پردنیزون، و مخدرهای مورد استفاده در سرطان پروستات در این رابطه مقصرند.
سیگار برای کسانی که می‌خواهند استخوان‌هایشان محکم باشد، ایده خوبی نیست. سیگاری‌ها ۵۵ بیشتر در معرض شکستگی‌های لگن نسبت به افراد غیر سیگاری هستند.