رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


پیری و دستگاه گوارش

نویسنده : lderouaux1987 ۱۳۹۴/۰۹/۲۵ تعداد نظرات : ۰
پیری و دستگاه گوارش

سالمین نیوز: اندام ها و ساختارهای دستگاه گوارش دستخوش تغییرات متعدد در افراد مسن تر می شود. در بدو تولد، نوزاد میمکد و تغذیه  او به صورت مایع است. با رویش دندان ها و افزایش طول سر، تغییرات رشدی که در دوران کودکی رخ می دهد، حفره دهان  میتواند شروع به جویدن و بلع غذاهای جامد بکند. سیستم گوارش خود قادر به هضم  هر گونه مواد غذایی در یک فرد بالغ می شود.تغییراتی مانند افزایش وزن و یا چاقی ممکن است کار دستگاه گوارش را تحت تاثیر قراردهد به خصوص شکم چربی، یک الگوی توزیع چربی بدن است که در آن چربی اضافی بدن در شکم جمع میشود. این تجمع می تواند موجب کاهش حرکات روده شود و همه این عوامل با پیری تشدید می شود.

عمل جویدن
به نقل از روزنامه خراسان، با افزایش سن جویدن غذا دشوار می شود به ویژه اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید. شاید جویدن را بخشی ازکار دستگاه گوارش ندانید، اما در واقع این مهم ترین اقدام در مراقبت از دستگاه گوارش است. با جویدن، ماده غذایی شکسته می شود تا بعد اسید معده و آنزیم های روده بتواند آن را به صورت جدا بشکند و جذب شود. برای پیشگیری از خفه شدن هنگام خوردن و بهتر شدن عمل گوارشی، غذا را خوب بجوید . همچنین، برای مطمئن شدن از وضعیت دندان و دهان سالی دو بار نزد دندانپزشک بروید. مصرف کلسیم و مکمل های ویتامین D می تواند به دستگاه گوارشی و سلامت داخلی بدن کمک کند . زنان بین سنین ۵۰تا ۷۰ باید به طور روزانه حدود ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم و ۶۰۰ واحد بین المللی ویتامین D و مردان با همان سن باید ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم و ۶۰۰ واحد بین المللی ویتامین D مصرف کنند.

قورت دادن
پس از جویدن و بلعیدن، مهم ترین کار قورت دادن صحیح است. با بالا رفتن سن قدرت انقباضی مری کاهش می یابد، در نتیجه قورت دادن قطعات غذا دشوار تر می شود. در واقع، هنگامی که یک فرد بالای ۵۰ سال می خواهد قطعات بزرگ غذا را قورت دهد، ممکن است ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر از دیگران طول بکشد تا غذا به معده برسد زیرا مری در وضعیت خوبی قرار ندارد.

یکی از رایج ترین مشکلات در میان افراد سالخورده، بیماری ریفلاکس یا واکنش اسیدی است که باعث درد یا حس سوزش در سینه هنگام هضم غذا یا تنگ شدن مری می شود. اگرچه درمانی برای تنگ شدن مری وجود ندارد، یک راه جلوگیری از آن آرام جویدن و خوردن قطعات کوچک ، ورزش کردن و حفظ وزن سالم است.از خوردن غذاهای چرب یا شور که می تواند حالت ریفلاکس را بدتر کند، بپرهیزید . در صورت ادامه پیدا کردن علایم به پزشک مراجعه کنید.

معده
در پایان مری دریچه تحتانی مری قرار دارد که esophageal sphincter نامیده می شود. با بالا رفتن سن این عضله حلقه مانند ضعیف تر می شود و در نتیجه محتویات معده و اسید به لوله مری بازمی گردد.

اگر دچار مشکل ترش کردن یا سوء هاضمه می شوید به غذاهایی که ممکن است باعث بروز آن شود توجه کنید. غذاهای اسیدی ،پرچربی وادویه دار و مرکبات باعث تحریک اسید معده می شود.با خوردن وعده غذای کوچک تر و کم نمک می توان احتمال سوزش معده را به طور چشمگیری کاهش داد.
نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، احتمال وجود باکتری اچ پیلوری است که در آستر معده قرار دارد و باعث زخم معده می‌شود.این عفونت را می توان از راه آزمایش خون یا آندوسکوپی شناسایی کرد.

روده
با بالا رفتن سن، روده در جذب مواد غذایی کلیدی مانند کلسیم،، ویتامین A ، B-12، K و D تنبل می شود زیرا حرکات عضلانی و همچنین عملکرد روده بزرگ کندتر می شود. در نتیجه، افراد بالای ۵۰ سال ممکن است دچار یبوست شوند .این افراد در معرض خطر بیشتر سرطان روده بزرگ یا نوعی عفونت در روده هستند. لازم است ویتامین های از دست رفته را از طریق مصرف مواد غذایی تازه یا مکمل جبران کنید.با مصرف فیبر موجود در غلات سبوس دار ، میوه و سبزی می توان با یبوست مقابله کرد.

کبد
افراد ۶۰ سال به بالا بیشتردر معرض خطر سنگ صفرا قرار دارند. صفرا برای هضم چربی لازم است. با بالا رفتن سن خطر سنگ صفرا نیز افزایش پیدا می کند زیرا مجرای صفراوی در ابتدای روده تنگ می شود و صفرا مجبور است برای مدت طولانی تر در کیسه صفرا بماند که باعث سفت شدن آن می شود. به منظور جلوگیری از ایجاد سنگ صفرا ، که در اغلب موارد دردناک است ، توصیه می شود چربی بدن کنترل شود.
علایم آن درد ملایم در شکمتان یا قسمت فوقانی راست شکم احساس می شود و درد می تواند حتی به شانه و قسمت بالای پشت امتداد یابد . در این شرایط با پزشکتان مشورت کنید.