رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


پیشگیری از آنفلوآنزا

نویسنده : lderouaux1987 ۱۳۹۴/۰۹/۲۴ تعداد نظرات : ۰
پیشگیری از آنفلوآنزا
سالمین نیوز: وضعیت کرمان و چند شهر دیگر که آنفلوآنزا آنها را درگیر کرده بود، سفید اعلام شده است. آخرین آمار حکایت از مرگ چهل و شش نفر بر اثر این بیماری دارد. به گفته پزشکان با مهار موج اول بیماری، و با توجه به نزدیک شدن به فصل زمستان احتمال شیوع موج دوم و سوم بیماری نیز هست. پس خطر همچنان در کمین است.
آنفلوآنزا (Grippe) را بهتر بشناسیم
همه‌گیری‌ها و موج‌های آنفلوآنزا به دلیل هوشمندی و تغییر و جهشی است که ویروس آنفلوآنزا دارد. چنانچه این ویروس هرسال می‌تواند تغییر کند و با زیرنوع‌های جدیدی به سراغ حیوان و انسان برود. به همین دلیل آمادگی از پیش تعیین‌شده‌ای می‌تواند برای آن‌ وجود نداشته باشد.
آنفلوآنزا به طور کلی سه نوع A، B و C دارد. آنفلوآنزای نوع A بیشتر پرندگان وحشی آبی را مبتلا می‌کند. البته این ویروز به گونه‌ها دیگر پرنده‌ها و یا خوک و اسب و دیگر حیوانات هم منتقل می‌شود. از همه مهم‌تر مرگ‌ومیرهایی است که آنفولانزای نوع A  در میان انسان‌ها به وجود می‌آورد.
آنفلوآنزای نوع B متفاوت از نوع A است. این ویروس منحصرا انسان‌ها را به خود آلوده می‌کند.
آنفلوآنزای نوع C نیز شدت کمتری دارد و هم انسان و هم حیوانات را به خود مبتلا خواهد کرد.
نوعی از آنفلوآنزای نوع A در حال حاضر در کشور در حال شیوع است. به این ویروس آنفلوآنزای جدید یا  H1N1 نیز می‌گویند.
آنفلوآنزای جدید و راه های انتقال
انتقال ویروس آنفلوآنزا ساده‌تر از آن است که فکرش را بکنیم. کافیست در معرض عطسه یا سرفه فرد بیمار قرار بگیریم، یا حتی به یک شی‌ء که به ویروس آنفولانزا آلوده شده برخورد کنیم. همچنین دست‌دادن با بیمارِ آنفولانزایی، دیده‌بوسی کردن و تماس نزدیک با وی نیز می‌تواند ما را به شمار مبتلایان به آنفولانزا اضافه کند.
چشم‌ها، دهان و بینی سه راه اصلی انتقال ویروس آنفلوآنزا به بدن هستند. وقتی در معرض تماس نزدیک یا عطسه و سرفه بیمارِ آنفولانزا قرار بگیریم ویروس از راه تنفس و چشم‌ها به ما می‌رسد. همچنین اگر به شیء آلوده به ویروس آنفلوآنزا دست بزنیم احتمال اینکه دستِ آلوده‌مان را به چشم‌ها دهان و بینی‌مان بزنیم بسیار زیاد است.
به همین دلایل ابتلا به این بیماری در مکان‌های عمومی و شلوغ و فضاهایی که تعداد زیادی افراد در آن حضور دارد محتمل‌تر است.
بیماری آنفلوآنزا پس از انتقال به بدن یک فرد از یک روز قبل تا ۷ روز بعد از بیماری می‌تواند به یک فردِ دیگر نیز منتقل شود. البته تعداد روزهایی که یک کودک ویروس آنفولانزا را به فرد دیگری بدهد بیشتر است.
علائم بیماری آنفولانزا
بالابودن درجه حرارت بدن بیش از دو روز و در حد ۳۷٫۸ درجه سانتیگراد، درد ناگهانی یا ترشح‌کردن گوش‌ها، آبریزش و گرفتگی بینی بیشتر از ۱۰ روز، سرفه‌های همراه با خلط غلیظ و بدبو با رنگ‌های زرد و سبز، گلودرد بیش از ۴۸ ساعت به‌خصوص به‌هنگام خوردن غذا، سردرد مداوم همراه با سنگینیِ گردن، درد در سینوزیت‌ها، خشونت صدا، استفراغ و اسهال، تب و لرز و حساسیت پوستی یا جلدیِ غیرقابل توجیه از عوامل ابتلا به آنفولانزا هستند.
بیشتر افرادِ مبتلا بدون مشکلِ جدی از این عوامل و بیماری رها می‌شوند. با این حال گاهی این بیماری به عفونت باکتریایی؛ از جمله عفونت گوش؛ عفونت سینوس‌ها یا عفونت مجرای تنفسی (برونشیت) نیز می‌رسد.
البته آنفلوآنزا در اکثر افراد خطرناک و منجر به مرگ نمی‌شود. زنانِ باردار، کودکان زیر دوسال، افرادی که بدنشان ایمنی ضعیفی دارد، بیماران دیابتی، بیماران اچ آی وی، بیماران قلبی و کلیوی، افرادی که سابقه بیماری‌های تنفسی و ریوی داشته‌اند و افراد میانسال بیش از دیگران در معرض آنفلوآنزا قرار خواهند گرفت.
راه‌های ساده پیشگیری
ورزش‌کردن، خوابِ کافی، خوردنِ غذای مقوی و کافی و رعایت بهداشت می‌تواند به پیش‌گیری از این بیماری کمک کند.
همچنین سیگار‌ کشیدن می‌تواند احتمالِ ابتلا به آنفلوآنزا را تشدید کند. چرا که دودِ سیگار به پوشش مجاری تنفسی و شش‌ها آسیب می‌رساند و آن‌ها را به ویروس حساس می‌کند.
مهم‌تر از همه این عوامل شستن دست‌ها چندین‌بار در روز با آب و صابون است. چرا که اگر دست‌ها در پی تماس با ویروس آنفولانزا آلوده شوند می‌توانند در پی برخورد با دهان، بینی و چشم‌ها فرد را به بیماری آنفلوآنزا مبتلا کنند. همچنین باید دست کودکان و میانسالان پیوسته با آب و صابون شستشو شود.