رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


پینه و میخچه

نویسنده : peterarana11965 ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ تعداد نظرات : ۰
پینه و میخچه

تعریف

پینه منطقه ای سفت و بیش از حد شاخی شده از پوست است که در واکنش به تماس یا فشار مکرر ،نسبتاٌ ضخیم و سخت شده است .پینه اغلب بر روی دست ها یا پاها ایجاد می‌شود ومعمولاٌ زیان بخش نیست ولی گاهی ممکن است عفونی شود . پینه ها اگر چه اغلب در پا ایجاد می شوند ممکن است در هر نقطه از بدن نیز در واکنش به فشار متوسط و دایمی به وجود بیایند .

میخچه نوع خاصی از پینه است که معمولاً به شکل پوست مرده ای بر روی سطح نازک یا صاف و بدون موی پوست ایجاد می شود.

میخچه گاهی بر روی سطوح ضخیم تر پوست کف دست یا پا دیده می‌شود. در صورتی که پس از برداشتن میخچه به وسیله جراحی، فشار همچنان ادامه داشته باشد پوست به رشد خود به شکل میخچه ادامه خواهد داد .میخچه‌های سخت بر روی سطوح خشک و صاف پوست و میخچه‌های نرم بر روی سطوح نرم و مرطوب پوست ایجاد می‌شود . در هر دو فرم ، مرکز میخچه نرم نیست بلکه سفت است .

علائم و نشانه ها

میخچه ضایعه‌ ای پینه ‌‌ای ‌شکل از پوست مرده است که معمولا در سطوح نازک و بدون موی پوست به خصوص در قسمت پشتی پنجه پا یا انگشتان یا در قسمت ضخیم‌ تر پوست کف دست و پا ایجاد می ‌شود.

مکانی که میخچه ایجاد می ‌شود، باعث ایجاد میخچه های نرم و سخت می‌ شود. انواع سخت معمولا در سطوح خشک و مسطح پوست و انواع نرم آن بین انگشت‌ های نزدیک ایجاد می ‌شوند. میخچه معمولا در قسمت بالایی انگشتان پا یا در کناره و جاهای برجسته پاها ایجاد می ‌شود و عموما به دلیل این که اعصاب پوست را درگیر می‌کند دردناک می‌ شود. میخچه کوچک تر از پینه است؛ میخچه به طور معمول هسته مرکزی شفافی دارد اما با ادامه برش، این ناحیه شفاف و کوچک می‌شود و از بین می‌رود. در میخچه نرم به طور معمول ضایعه با لیچ افتادن ساده یا عفونت قارچی لای انگشتان پا اشتباه می‌شود. درباره پینه، هسته مرکزی و خطوط طبیعی پوست وجود ندارد. گاهی پینه روی زگیل به وجود می‌آید. زگیل کف پا نقاط قرمز و سیاه و خون‌ریزی‌های نقطه‌ای شکل دارد. نقاط سیاه مویرگ‌هایی است که خون درون‌شان لخته شده است.

پینه بیشتر در زیر مفاصل انگشتان پا یا در پاشنه پا و دست‌ها و هر نقطه‌ ای از بدن که تحت فشار باشد ظاهر می ‌شود

علل و عوامل خطرساز

برداشتن وزنه های سنگین بدون استفاده از دستکش می تواند موجب بروز پینه در کف دست شود و پوشیدن کفش هایتنگ اغلب به بروز پینه کف پاها می‌انجامد . همچنین ممکن است در محل تماس انگشتان دست نوازندگان آلات موسیقی با سیم، پینه ایجاد شود که البته در این موارد وجود پینه به کاهش درد ناشی از تماس مداوم با سیم کمک می‌کند .

در کف پای رقصنده ها ، انگشتان دست افرادی که دایماً به بازیهای ویدیویی می پردازند و نیز انگشتان دست نویسندگان نیز ممکن است پینه ایجاد شود .

اگر ناخن انگشت دست یا پا به طور دایم به پوست انگشت مجاور خود مالیده شود ممکن است میخچه در لبه ناخن به وجود آید . بعضی از سموم مثل ارسنیک و برخی بیماریها مانند سیفیلیس می توانند موجب بروز پینه شوند .

در دوندگان ، پینه های بسیار ضخیم در ناحیه گوشتی زیر انگشتان ، در انتهای کف پا ایجاد می شود .

پوشیدن کفش نامناسب، بدشکلی‌های پا و وارد آمدن وزن به کف پابه طور نامناسب، از علت‌های اصلی‌اند و باید اصلاح شوند.

درمان بیماری

اگر شما میخچه یا پینه های دردناکی دارید، بهترین گزینه این است که با یک متخصص ارتوپدی، مشورت کنید . شما نباید خودتان میخچه ها را دستکاری کنید به ویژه اگر مسن هستید یا دیابت دارید .

به طور معمول پزشکان، ناحیه‌ای را که میخچه درآورده، بی‌حس می‌کنند و با چاقوی جراحی آن را درمی‌آورند. پس از بیرون آوردن میخچه، درد موضع نیز برطرف می‌شود. پزشکان مجرب در امر مراقبت‌های پوست و زیبایی نوعی چسب مخصوص تجویز می‌کنند که حاوی اسیدسالیسیلیک ۴۰ درصد است که کمی بزرگ‌تر از ضایعه، آن را می‌بریم و روی میخچه قرار می‌دهیم.

این چسب باید در تمام مدت شب یا حتی درباره ضایعات خیلی ضخیم، پنج تا هفت روز در محل باقی بماند. پس از استفاده متناوب و مکرر از چسب اسیدسالیسیلیک پوست، سفید و لیچ افتاده کرد و می‌توان با حوله ضخیم، سنگ پا یا سوهان، ضایعه را برداشت و دوباره از چسب استفاده می‌شود تا به طور کلی ضایعه صاف و برطرف شود .

بهتر است بدانیم که همه این اقدامات باید با توصیه و مراقبت پزشک باشد چون ممکن است موجب آزردگی پا یا دست یا هر ناحیه‌ای از پوست شود.

بیماران مبتلا به دیابت برای درمان میخچه یا پینه خود باید کاملا مراقب باشند چون عفونت، زخم و عفونت منتشر خون در این بیماران، شایع است. البته برداشتن پینه، فشارهایی را که به کف پای بیماران مبتلا به دیابت وارد می‌شود، کم می‌کند و احتمال بروز زخم‌های نوروپاتیک یا زخم‌های عصبی را کاهش می‌دهد.

درمان قطعی، جراحی است اما علت اصلی آن را برطرف نمی‌کند. از روش‌های جدید درمان، تزریق محلول کلاژن گاوی در زیر ضایعه، اهمیت زیادی دارد و موثر است.

پیشگیری

برای پیشگیری از تاول و پینه‌ی دست، بهترین راه پوشیدن دستکش‌های محافظ مخصوص برای هر فعالیت است. مثلاً اگر به ورزش ژیمناستیک می‌پردازید یا زیاد دوچرخه‌سواری می‌کنید و یا به کارهای باغبانی علاقه دارید، همیشه موقع انجام این کارها دستکش مخصوص همان کار را بپوشید.برای پیشگیری از میخچه پا‌، همیشه کفش‌هایتان را با دقت انتخاب کنید.