رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


چاقی مهمترین فاکتور خطر بروز دیابت است

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ تعداد نظرات : ۰
چاقی مهمترین فاکتور خطر بروز دیابت است

سالمین:فوق تخصص بیماریهای غدد در برنامه “گفت‌وگوی علمی” رادیو گفت و گو به بیان ریزفاکتورهای این نوع دیابت پرداخت و گفت: یکی از مهمترین فاکتورهای خطر بروز دیابت افزایش وزن و عدم فعالیت بدنی مناسب و
به گزارش سالمین بی تحرکی در جامعه است که با صنعتی شدن جامعه و تغییر سبک زندگی و همچنین تبدیل شدن جامعه روستایی به جامعه شهری، این فاکتور خطر نیز توسعه پیدا کرده است.
برنامه گفت و گوی علمی با موضوع بیماری دیابت و راهکارهای پیشگیری از آن با حضور دکتر سلیمی فوق تخصص بیماریهای غدد و دکتر ساسان شرقی فوق تخصص بیماریهای غدد روانه آنتن شد.
دکتر ساسان شرقی فوق تخصص بیماریهای غدد در ابتدا در خصوص اهمیت توجه به بیماری دیابت گفت: دو مولفه وجود دارد که باعث می شود دیابت مهم باشد؛ نخست اینکه شایع است. طبق آمارهای موجود حدود ۵ میلیون نفر بیمار دیابتی در ایران داریم و تقریبا به همین میزان بیماری دیابتی ناشناخته داریم که دیابت دارند ولی از آن خبر ندارند.
وی افزود: حدود ده میلیون نفر نیز در معرض بروز دیابت هستند. اگر هر کدام از این افراد به طور متوسط متعلق به یک خانواده چهار نفره باشند، حدود ۶۰ میلیون نفر با این بیماری درگیر هستند. متاسفانه این وضعیت ثابت نیست و رو به افزایش است و در ظرف ۲۰ سال آینده تعداد افرادی دیابتی در خانواده از یک نفر بیشتر می شود.
وی در بیان علل دیگر اهمیت توجه به این بیماری اظهار داشت: گذشته از شایع بودن دیابت، این بیماری آسیب رسان است. دیابت باعث کاهش طول عمر می شود و هم کیفیت زندگی را نیز کاهش می دهد. این شرایط باعث ایجاد بار مالی سنگین به فرد و جامعه نیز می شود.
شرقی پیش بینی کرد ظرف سال های آینده در بعضی از جوامع نیمی از کل بودجه بهداشتی صرف مقابله با بیماری دیابت شود و ادامه داد: در واقع تمام بیماری های دیگر مانند سکته ها و سرطان ها و حتی تصادفات یک طرف و بیماری دیابت در طرف دیگر قرار می گیرد.
فوق تخصص بیماریهای غدد خاطرنشان کرد: علی رغم همه تلاش هایی که می شود نتوانسته ایم راهکار موثری برای مقابله با دیابت پیدا کنیم و حتی در سال های گذشته با شیوع لجام گسیخته دیابت روبرو بوده ایم.
دکتر سلیمی فوق تخصص بیماریهای غدد در ادامه با بیان اینکه عوامل خطر دیابت عوامل مرکبی هستند، اظهار داشت: دیابت به دو دسته نوع یک و نوع دو تقسیم می شود. آن چیزی که شیوع زیادی در جامعه دارد و تمرکز ما برای پیشگیری از آن بیشتر است، دیابت نوع دو است.
وی به بیان ریزفاکتورهای این نوع دیابت پرداخت و گفت: یکی از مهمترین فاکتورهای خطر بروز دیابت افزایش وزن و عدم فعالیت بدنی مناسب و بی تحرکی در جامعه است که با صنعتی شدن جامعه و تغییر سبک زندگی و همچنین تبدیل شدن جامعه روستایی به جامعه شهری، این فاکتور خطر نیز توسعه پیدا کرده است.
وی ادامه داد: در جامعه شهری دیابت را با شیوع بالاتری مشاهده می کنیم ولی متاسفانه جامعه روستایی نیز با توجه به اینکه تا حدودی فعالیت شان محدود شده است، دچار مشکل هستند.
سلیمی با تاکید بر اینکه هر فرد باید دو عامل وزن و قد مربوط به خود را بداند، بیان داشت: رابطه قد و وزن فاکتوری به نام شاخص توده بدنی را تشکیل می دهد که از تقسیم وزن با واحد کیلوگرم بر قد با واحد متر به توان دو به دست می آید. این شاخص هر چه به ۲۵ نزدیک و از آن رد شود، افزایش وزن ایجاد می شود و اگر ۳۰ به بالا شود، فرد دچار چاقی شده است و ریسک دیابت نیز افزایش پیدا می کند.
این فوق تخصص بیماریهای غدد اضافه کرد: برخی افراد شاخص توده بدنی شان بالا نیست ولی چاقی دور شکم دارند که این را هم می توانیم به عنوان چاقی حساب کنیم.
وی به دیگر عوامل دیابت اشاره کرد و اظهار داشت: سابقه خانوادگی نیز یکی از عوامل مهم است. اگر فردی در خانواده و بستگان درجه یک خود سابقه دیابت داشته باشند، از نظر ژنتیک مستعد دچار شدن به دیابت است. همچنین فشار خون بالاتر از ۱۴۰ روی ۹۰ میلی متر جیوه، داشتن چربی خون بالا و عدم تحرک بدنی مناسب یعنی فعالیت کمتر از ۳۰ دقیقه در روز احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.
سلیمی درباره چربی خون توضیح داد و گفت: آن چربی خونی که بالا بودنش مضر است “تری گلیسیرید” است که با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی افزایش می یابد. در واقع کسی که تری گلیسیرید بالایی دارد، یعنی سبک زندگی درستی ندارد.
این فوق تخصص بیماری های غدد از وجود تخم دان “پلی کیستیک” در خانم ها به عنوان یکی از فاکتورهای خطر یاد کرد و اظهار داشت: برخی از خانم ها موهای زائد دارند و دسته ای از ایشان چاق هستند و اختلالات قاعدگی دارند؛ این افراد نسبت به بقیه زنان جامعه مستعدتر برای ابتلا به دیابت هستند. بنابراین باید در سنین پایین تری غربالگری دیابت را شروع کنند و اقدامات پیشگیری به دیابت را انجام دهند.
در ادامه دکتر شرقی در خصوص ارتباط چربی با دیابت ابراز داشت: وجود چربی مضر بالا دسته ای از
واسطه های شیمیایی را در خون بالا می برد و این واسطه ها هستند که به مرور زمان باعث مقاومت به انسولین در سلول ها می شوند و فرد مبتلا به دیابت می شود.
وی افزود: فردی که به آزمایشگاه مراجعه می کند اگر میزان قند خونش ۱۰۰ باشد، در شرایط هشدار قرار دارد. اگر زیر ۱۰۰ یا ۹۰ باشد، فرد فعلا مصون است. بالای ۱۰۰ و تا قبل از ۱۲۶ فرد را مستعد قلمداد می کنیم. اگر رها شود، احتمال اینکه فرد در آینده به دیابت کامل مبتلا شود، زیاد است. البته حتی اگر دچار بیماری دیابت کامل نیز نشود، باز هم در اثر همین مقدار یعنی بین ۱۰۰ تا ۱۲۶، در معرض بروز عوارض قلبی و عروقی و مغزی خواهد بود. اگر هم بالای ۱۲۶ باشد و دو بار این وضعیت تکرار شود فرد مبتلا به دیابت است و درمان باید برای او انجام شود.