رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


چرا بیماران به دنبال خرید غیرقانونی کلیه هستند؟

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ تعداد نظرات : ۰
چرا بیماران به دنبال خرید غیرقانونی کلیه هستند؟

سالمین: بسیاری از افراد که با بروز مشکلات متعدد زندگی به فکر فروش کلیه می افتند کمتر به پیامدهای داشتن کلیه منفرد پس از عمل فکر می کنند.
وجود پروتئین در ادرار و بروز فشارخون خفیف یکی از پیامدهای کلیه منفرد است اما افراد دارای یک کلیه بصورت منظم باید به پزشک مراجعه کنند.

به گزارش سالمین،ایرنا نوشت: تصور کردم پشت شیشه عقب پراید کاغذ «فروشی» چسبانده اند اما نزدیک تر که شدم دیدم روی کاغذ نوشته شده «کلیه فروشی».

آگهی فروش کلیه را پیش از این در اطراف بیمارستان های بزرگ شهر دیده بودم اما اینکه آگهی را مانند فروش یک کالا پشت شیشه خودرو بچسبانند برایم تازگی داشت.
اما واقعا مگر خرید و فروش کلیه به این آسانی ها هست که با دادن یک آگهی بتوان آن را فروخت؟ آیا بیمارستان ها به راحتی پیوند کلیه دو فردی را که خرید و فروش کلیه داشته اند، انجام می دهند؟
آیا فروختن یک کلیه برای بدن عوارضی ایجاد نمی کند و مگر یکی از کلیه ها در بدن اضافی است که بتوانیم آن را برداریم و بفروشیم و آب از آب هم تکان نخورد و اگر یک کلیه کافی است پس چرا خدا دو کلیه به ما داده است.
راستی اگر همه این مشکلات یادشده به راحتی قابل حل باشد و اصلا حتی خرید و فروش کلیه، منع قانونی نداشته باشد و با پول آن تا مدت ها به زندگی ادامه دهیم با پیدا شدن سر و کله مشکل بعدی چکار کنیم.
خوب است که یکی دیگر از اعضای بدن خود را بفروشیم اما ترس از این است که با فروختن اعضای بدن به تدریج از صفحه روزگار محو شویم.
«نیکلای گوگول» نویسنده بنام روسی در یکی از داستان های کوتاهش بنام «دماغ»، داستان جدا شدن بینی، از بدن یک فرد را روایت می کند.
داستانی که گویی این روزها مردم آن را باور کرده اند و فکر می کنند جدا شدن کلیه و کبد از بدن مانند «آقای دماغ» داستان گوگول، امری شدنی است.
اما نکته اینجاست که مردم باید بدانند در صورت خرید یا فروش کلیه، هیچ بیمارستانی این پیوند را انجام نمی دهد و انجام پیوند کلیه روندی منظم و قانونی دارد که باید طی شود که مهمترین آن داشتن معرفی نامه از انجمن حمایت از بیماران کلیوی است.

** خرید و فروش کلیه معنا ندارد
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی در این باره می گوید: کسانی که کلیه خود را به بیماران می دهند در مجموع ۱۵ میلیون تومان پول دریافت می کنند که در مقایسه با پولی که بیماران دیگر برای بستری شدن در بیمارستان می پردازند، چندان به چشم نمی آید و نمی توان اسم خرید و فروش را روی آن گذاشت.
هاشم قاسمی یادآور می شود: ۱۴ میلیون تومان از این پول از سوی گیرنده کلیه و یک میلیون تومان از سوی دولت به دهنده کلیه پرداخت می شود.
وی تصریح می کند: دهنده کلیه دو ماه باید مریضی بکشد و در بیمارستان بخوابد پس خرید و فروش کلیه چه معنایی دارد؛ اینها حرف هایی است که در می آورند. اینها صحت ندارد.

** موانعی برای خرید و فروش کلیه
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی می گوید: تمام کلیه دهندگان و کلیه گیرندگان باید در انجمن حمایت از بیماران کلیوی ثبت نام کنند و بیماران هم بنا بر نوبت کلیه می گیرند و اینگونه نیست که بتوان کلیه خود را به راحتی در خیابان فروخت و عمل پیوند نیز انجام شود.
قاسمی تاکید می کند: اصلا امکان ندارد هیچ بیمارستان دولتی بدون مجوز انجمن بیماران، اقدام به پیوند کلیه کند.
وی خاطرنشان می کند: خرید و فروش کلیه در بیمارستان های خصوصی ممنوع است و همچنین انجام پیوند از بیماران خارجی ممنوع است.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی ادامه می دهد: خرید و فروش صحت ندارد. مگر می شود؟ آیا ۱۴ میلیون تومان برای فروش کلیه رقم زیادی است و آیا اصلا می توان نام خرید و فروش کلیه را روی آن گذاشت.
قاسمی می گوید: هزینه های بیمارستانی نیز از این ۱۴ میلیون بیشتر می شود.

** پرداخت پول بیشتر بصورت پنهانی
گرچه به گفته مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی، کلیه دهنده در مجموع فقط ۱۵ میلیون تومان دریافت می کند، اما برخی گزارش های رسیده حاکی از آن است که برخی بیماران علاوه بر ۱۴ میلیون یادشده، پول بیشتری به کلیه دهندگان، پشت در اتاق عمل یا بیرون بیمارستان می پردازند تا زودتر کلیه دریافت کنند.
موضوعی که قاسمی آن را رد نمی کند و می گوید: اگر بیماری بخواهد مبلغی بیشتر یا پاداشی به کلیه دهنده خارج از بیمارستان بدهد، نمی توانیم آن را کنترل کنیم.
این معضل، موجب به وجود آمدن بازار خرید و فروش کلیه هرچند بصورت معدود و سوءاستفاده دلالان شده است، درحالیکه مردم باید بدانند خرید و فروش کلیه علاوه بر داشتن محدودیت های اخلاقی، انسانی و دینی جرم محسوب شده و غیرقانونی است و در صورت مشاهده، مسئولان امر با آن برخورد خواهند کرد.
جدیت این موضوع تا آنجاست که برخی بر این باورند که خرید و فروش کلیه باید در حوزه قاچاق انسان قرار گیرد.

** به روز بودن عمل پیوند کلیه برخی گروه های خونی
انتظار، یکی از دلایل اصلی سوق دادن بیماران به سمت خرید کلیه است.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی دراین باره می گوید: اکنون حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ بیمار کلیوی در نوبت دریافت کلیه هستند.
قاسمی می افزاید: انجام عمل برخی گروه های خونی به روز است و ظرف یک ماه عمل پیوند آنان انجام می شود اما برخی دیگر از بیماران گروه های خونی باید تا سه ماه و حتی بیشتر هم منتظر بمانند.
وی خاطرنشان می کند: برخی بیماران کلیوی مبتلا به هپاتیت بوده و ممکن است تا زمانی که پزشک آنان اجازه عمل بدهد، دو سال طول بکشد.

** ۱۴ میلیون به جای ۱۰۰ میلیون
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی می گوید: چرا بیماران در شرایطی که می توانند با پرداخت ۱۴ میلیون تومان کلیه دریافت کنند، بدنبال خرید غیرقانونی کلیه با قیمت های نجومی و حتی تا ۱۰۰ میلیون تومان هستند.
قاسمی یادآور می شود: برخی کلیه دهندگان بصورت کاملا خیرخواهانه، کلیه خود را اهدا می کنند و نه تنها ۱۴ میلیون تومان را دریافت نمی کنند بلکه هزینه های بیمارستانی بیماران را نیز می پردازند.

** کلیه یکی یکدانه و دردسرهای خاص آن
بسیاری از افراد که با بروز مشکلات متعدد زندگی به فکر فروش کلیه می افتند کمتر به پیامدهای داشتن کلیه منفرد پس از عمل فکر می کنند.
وجود پروتئین در ادرار و بروز فشارخون خفیف یکی از پیامدهای کلیه منفرد است اما افراد دارای یک کلیه بصورت منظم باید به پزشک مراجعه کنند.

** چرا کلیه از فرد زنده باید گرفته شود؟
امروزه پیوند اعضا از جسد در دنیا رو به توسعه است تا نیازی نباشد که یک فرد سالم یکی از اعضای خود را اهدا کند.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی در این باره می گوید: اکنون پیوند کلیه از جسد زیاد است اما برخی پزشکان اجازه نمی دهند که برخی بیماران از جسد، پیوند شوند، بویژه اگر بار دوم و سوم پیوند کلیه باشد.
قاسمی می افزاید: اکنون تقریبا ۵۰ درصد پیوندهای کلیه کشور از فرد زنده است و ۵۰ درصد بقیه از جسد است.
وی تصریح می کند: اخیرا پیوند کلیه از جسد خیلی خوب شده و امیدواریم روزی برسد که اصلا کلیه از فرد زنده گرفته نشود.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی ادامه می دهد: اکنون در دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و مشهد با هماهنگی انجمن حمایت از بیماران کلیوی، پیوند کلیه فقط از جسد انجام می شود.

** چه کسانی کلیه خود را می فروشند؟
فکر بیماری برای هر فردی هراس آور بوده و موجبات رنجش او را فراهم می کند حال چه برسد به جراحی و برداشتن یک عضو از بدن.
هرچقدر هم که فرد نترس باشد به هرحال جراحی، میزانی از اضطراب و استرس را در فرد ایجاد می کند اما چه می شود که فردی تصمیم به فروش کلیه خود می گیرد، یعنی عضوی از بدن خود را با پول معامله می کند.
بیشتر کسانی که اقدام به فروش کلیه خود می کنند، فقر مالی را دلیل اصلی آن عنوان می کنند؛ آنان حاضرند به خاطر مبلغی پولی با مشکلات احتمالی جراحی و نداشتن یک عضو، دست و پنجه نرم کنند.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی نیز این مساله را تایید کرده و می گوید: افرادی که کلیه خود را می فروشند از اقشار فقیر جامعه هستند.
قاسمی در عین حال تصریح می کند: البته اهدایی نیز داریم. کسی بوده که حتی هزینه بیمارستانی بیمار کلیوی را پرداخت کرده است.
به هر حال در کشوری که حتی تبلیغ فروش کلیه از فرد زنده ممنوع است، زیبنده نیست که آگهی های مختلف فروش کلیه به روش های گوناگون در معرض دید قرار گیرد.
چه بسا با این کار، بسیاری از افراد بویژه جوانان با بروز اولین مشکل مادی به فکر فروختن کلیه خود بیافتند که هرچند اهدای کلیه کار بسیار خداپسندانه و دارای ثواب اخروی است اما به همان اندازه فروش آن کاری غیراخلاقی و غیرانسانی و غیرقانونی و غیرشرعی است و با این کار بیماران نیازمند پیوند را با هزینه های سرسام آور و گرفتاری های بیشتر روبرو می کنند.