کاهش تراز آب خزر از ۲۰۰۶ تاکنون

سالمین: معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اگرچه پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۰ افزایش ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتری تراز آب خزر را نشان می دهد اما از سال ۲۰۰۶ همچنان شاهد کاهش تراز آب خزر از ۳ تا ۵ سانتیمتر هستیم.

به گزارش سالمین به نقل از ایرنا، پروین فرشچی روز یکشنبه در کارگاه آموزشی تغییر اقلیم و دریای خزر افزود: در نواحی جنوبی دریای خزر کاهش تراز آب تا حدود ۱۸ سانتیمتر مشاهده شده که موجب کاهش عمق تالاب های ساحلی شده است.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به تراز آبی دریاها و اقیانوس ها اظهار کرد: علم کنونی فقط توانسته پیش بینی نوسانات آب دریا را تا ۶ ماه آینده انجام دهد.

فرشچی ادامه داد: در طول تاریخ نوسانات سطح آب دریای خزر بسیار پیچیده و ناشناخته بوده است حتی نوساناتی در حد منفی و مثبت ۷ نیز داشته است ، یعنی ۷ متر کاهش و ۷ متر افزایش داشته است.

وی گفت: تاکنون تئوری های گوناکونی در رابطه با دلایل نوسانات آب دریای خزر مانند چشمه های کف دریا، حرکات تکنوتیکی صفحه های کف دریا، خشک شدن دریای آرال و فعالیت های بشری مانند احداث سدها و ایجاد خلیج قره بوغاز و تغییرات بالانس آب دریا و تعادل ورودی آبها به دریا و خروجی از طریق تبخیر ارایه شده است.

فرشچی افزود: تغییرات اقلیم و نوسانات آب دریای خزر اثرات گسترده ای بر جمعیت ، اقتصاد و توسعه منطقه دارد و تبعات زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و تغییرات اقلیم و نوسانات آب دریا در این منطقه چند بعدی بوده و متاسفانه تاکنون به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

وی گفت: اثرات تغییرات اقلیم و نوسانات آب دریا بر فعالیت های کشاورزی، واحدهای صنعتی، تصفیه فاضلاب، آب شیرین کن ها ، خطوط ارتباطی و واحدهای مسکونی مستقر در سواحل در سال های گذشته بسیار گسترده بوده است.

وی با تاکید بر اینکه نوسانات آب دریای خزر می تواند باعث بروز سیل در مناطق پست سواحل شمالی آن شود افزود: سیل می تواند مناطق تحت بهره برداری نفت و گاز در مناطق ساحلی به خصوص چاه های نفت رها شده در سواحل شمالی دریای خزر را مورد تهدید آلودگی قرار دهد، همچنین اثرات بر کیفیت آب آشامیدنی نیز بسیار حایر اهمیت است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از آنجاییکه کشورهای حاشیه دریای خزر عضو کنوانسیون تهران ، قرارداد همکاری های هیدرومتئولوژی، کنوانسییون چارچوبی تغییر اقلیم سازمان ملل هستند و تعهد به اجرای نشست پاریس در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را دارند باید امکان ایجاد کمیته منطقه ای تغییرات اقلیم و نوسانات سطح آب دریای خزر را مورد بررسی قرار دهند.

فرشچی اظهار کرد: ماهیت اصلی این کمیته تهیه اطلاعات و داده های علمی در رابطه با تغییرات اقلیم و نوسانات آب دریا و در اختیار گذاشتن آن به سیاستگذاران است.

کارگاه آموزشی تغییر اقلیم و دریای خزر از امروز ۱۹ اردیبهشت به مدت سه روز در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ادامه دارد.

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

وزارت بهداشت حق پرستاران را ادا کند/تذکر خواهم داد

سالمین:آیت الله العظمی سیدمحمدعلی علوی گرگانی، خواستار محبت و توجه...

اسکان اضطراری ۱۰۰ مسافر در پی بارش باران و تگرگ

سالمین:مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی از اسکان اضطراری حدود...

افسردگی در کشور طی ۲۶ سال دو برابر شده است/ شیوع بالای افسردگی در تهران

سالمین: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شیوع افسردگی...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟