کاهش شاخص گلیسمی برنج!

برنج غذایی پر کالری:

سالمین نیوز: برنج یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی دنیا است؛ بخصوص در کشورهای آسیایی زیاد مصرف می شود. این ماده ی غذایی خواص و فواید زیادی دارد و نباید خود را از آن محروم کرد. اما برنج همیشه به پرکالری بودن شهرت داشته است و افرادی که قصد لاغری و یا حفظ تناسب اندام دارند از این مسئله شاکی و ناراضی هستند.

برنج سرشار از نشاسته است و ۲۰۰ گرم برنج تا حدود ۲۵۰ کیلوکالری انرژی وارد بدن می کند. البته این میزان با توجه به نوع برنج متفاوت است. با این حال می توان کالری برنج را به نصف کاهش داد و با خیالی راحت تر آن را مصرف کرد. ادامه ی مطلب را از دست ندهید تا در این خصوص بیشتر توضیح دهیم.

راز تغییر شاخص گلیسمی مواد غذایی:

در بین مواد غذایی حاوی نشاسته مانند برنج، سیب زمینی و پاستاها ، برخی این نشاسته را با سرعت بیشتری در بدن به قندهای  قابل جذب تبدیل می کنند. بنابراین باید به دو نکته توجه داشت:
مواد غذایی حاوی شاخص گلیسمی بالا (کالری بیشتر) که با سرعت به قند تبدیل می شوند.
مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین (کالری کمتر) که به مدت زمان بیشتری برای آزاد کردن قند نیاز دارند.
مهم این است که در منزل تبدیل به یک شیمیدان شوید و تلاشتان را برای تغییر دادن شاخص گلیسمی مواد غذایی و کاهش کالری انجام دهید. در واقع شیوه ی پخت برنج تأثیر زیادی در میزان شاخص گلیسمی آن دارد و این رازی است که باید بدانید.

تکنیک های کاهش شاخص گلیسمی:

برنج را بشویید
برنج را قبل از پخت با آب بشویید تا نیمی از نشاسته ی آن گرفته شود. سپس اجازه دهید تا در آب سرد خیس بخورد. زمانی که آب به نشاسته آغشته و کدر شد آن را عوض کرده و دوباره آب تمیز داخل برنج بریزید؛ البته با این کار علاوه بر کمتر شدن شاخص گلیسمی مقداری از مواد مغذی برنج هم از آن خارج می شود.

پیلاف به جای کته و پلوی سفید
به جای کته یا پلوی دمی از پیلاف استفاده کنید. اگر اسم پیلاف برایتان کمی عجیب و غریب است باید بگوییم که این نوع برنج تا حدودی شبیه برنج کته استامبولی و یا قاطی پلوهای خودمان است که با انواع سبزیجات طبخ می شود. به این صورت که ابتدا انواع سبزیجات مخصوص پیلاف مانند قارچ ،تره فرنگی ، سیر و غیره را تفت می دهند و سپس برنج را شسته و داخل آن می ریزند. بعد از کمی تفت آب گوشت را به آن افزوده و بعد از جوشیدن زیر شعله را کم کرده و اجازه می دهند برنج آماده شود. می توانید در اینترنت دستور تهیه ی پیلاف را به طور کامل پیدا کنید. در این روش استفاده از سبزیجات و روغن باعث خنثی شدن شاخص گلیسمی برنج می شود.

روغن نارگیل
به این ترتیب که به آب برنج کمی روغن نارگیل اضافه کنید. بعد از پخته شدن برنج، آن را به مدت ۱۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا سرد شود. این شیوه یعنی سرد کردن برنج ساختار آن را به طور کامل عوض کرده و میزان کالری آن را به نصف می رساند.

(۰)(۰)

مطالب مشابه:

عوارض مصرف داروهای ضد کلسترول در خون

برخی داروها برای کاهش کلسترول موجود در بدن افراد تجویز...

با فواید نمک دریا بیشتر آشنا شویم

سالمین نیوز: بسیاری از افراد با شنیدن برخی مزایایی نمک...

چاقی عاملی برای فقر آهن!

کمبود آهن: سالمین نیوز: بر اساس تحقیقات احتمال ابتلا به...

نظر شما در رابطه با این مطلب چیست ؟